Fotoğrafçılık pahalı bir hobidir, iyi kameraların ve yüksek kaliteli lenslerin fiyatları hızla üç hatta dört haneye ulaşır. Kullanılmış satın alarak tasarruf edemez misiniz?

Her zaman en son olmak zorunda mı? Hayır, uzmanlar sistem kameraları ve lenslerle bile olmadığını söylüyor. Birkaç yıllık ancak bunun dışında iyi durumda olan malzemeyle çalışmak harikadır. Ve aynı zamanda sürdürülebilir. Ancak giriş seviyesi kameraları kullanmaktan kaçınmalısınız.

Kullanılmış fotoğraf makinesi ve lensleri bir mağazadan satın almak en iyisidir

Uzman dergisi “c’t Fotografie”den Peter Nonhoff-Arps, “Kullanılmış sistem fotoğraf makineleri, çok para biriktirmek isteyen ve en son teknolojiyle fotoğraf çekmeye bağımlı olmayan herkes için değerlidir” diyor. Nonhoff-Arps, birkaç yıldır satın alınamayan kameraların bile yüksek kaliteli dijital görüntüler sunmaya devam ettiğini söylüyor. Lensler söz konusu olduğunda, yeni ürünlerle arasındaki fiyat farkı o kadar büyük değildir, ancak neredeyse kullanılmayan lensleri makul bir fiyata alma şansı yüksektir.

Nonhoff-Arps, satıcılardan kullanılmış kamera ve lens satın almanızı önerir: “Avantajı, bunları yerinde test edebilmeniz ve genellikle bir garanti alabilmenizdir.” Ancak, fiyat genellikle özel satıcılardan çok daha yüksektir. Çevrimiçi perakendeci, bu iki kutup arasında bir uzlaşmadır.

Nonhoff-Arps’a göre, çevrimiçi ticaret fiyat açısından orta seviyede. Ek olarak, çevrimiçi satıcılar da bir garanti vermek ve şüphe durumunda malları geri almak zorunda kalacaktı. “Ama değerli kameralar ve lensler söz konusu olduğunda, arzu edilen nesnelere bir göz atmak için tedarikçiye gitmeye değer.”

Bir mağazadan kullanılmış fotoğraf makinesi ve lens satın almak mantıklıdır, çünkü dikkat etmeniz ve kontrol etmeniz gereken birkaç şey vardır. Bir dizi nokta, Nonhoff-Arps: “Sensörden muhafaza, ekran, tripod soketi veya sıcak ayakkabı üzerindeki aşınma belirtilerine ve pilin durumuna”. Camlarda, camların durumu önemlidir ve toz olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Sabit fiyat: Lensler ve yeni ürünler arasındaki fiyat farkı genellikle büyük değildir.Fotoğraf: Robert Günther/dpa-tmn

Ayrıca okuyun: 1000 Euro’ya kadar en iyi 5 sistem kamerası

Kullanılmış bir fotoğraf makinesi ve lensi ne zaman satın almaya değer?

Vincent Meyer, Berlin’deki fotoğrafçı dükkanı için düzenli olarak kullanılmış kameralar satın alıyor ve neyin önemli olduğunu biliyor. İlk kontrolü genel durum, dış görünüş. “Zaten kötü şekilde çizilmiş bir kamerayla, bir şeylerin ters gitme riski daha yüksektir.” İkinci nokta: Her durumda, görüntü sensöründe kir bulunmamalıdır.

Meyer’e göre, kullanılmış bir kamera satın alırken gerçekte ne kadar tasarruf edeceğiniz, büyük ölçüde söz konusu kamera modeline bağlıdır. Uzman, “Şu anda üretimi ve satışı devam eden bir ürünü satın alırsanız yüzde 20 ila 30 tasarruf edebilirsiniz” diyor.

Ancak hangi yaşa kadar kullanılmış bir kamera satın almaya değer? Hangi noktada daha düşük fiyat, belki de modası geçmiş teknolojiden ve her şeyden önce görüntü kalitesinden daha ağır basmıyor? İşlev yelpazesini ve fotoğraf kalitesini olası fiyat indirimiyle karşılaştırırsanız, Vincent Meyer kullanılmış dijital fotoğraf makineleri satın almanın fotoğraf makinesinin beş ila altı yaşına kadar faydalı olduğuna inanıyor.

Meyer, “Aksi takdirde, ona çok aşina olmanız ve hala çalıştığından gerçekten emin olmanız gerekir” diyor. “Çünkü teknoloji o kadar hızlı gelişti ki, eski modellerde bugünün standartlarından çok farklı sonuçlar alıyorsunuz.”

Ancak Peter Nonhoff-Arps’a göre, on yıl sonra bile hala tavsiye edilmeye değer modeller var: “Bunlar çoğunlukla zamanın üst orta ve üst sınıfındaki kameraları içeriyordu.” Öte yandan, daha eski giriş seviyesi fotoğraf makinelerini ve lensleri ikinci el satın almak, çok az paraya bulunsalar bile, buna değmez.

aynalı veya aynasız

Sistem kamerası yalnızca değiştirilebilir lenslere sahip bir kamera olduğu anlamına gelir. Burada ve orada sistem kamerası terimi yalnızca aynasız modeller için kullanılmıştır. Ancak: Tek lensli refleks kamera aynı zamanda tanım gereği bir sistem kamerasıdır.

Aynalı veya aynasız bir sistem kamerasını seçmeniz, nihayetinde bir zevk ve alışkanlık meselesidir. Tek lensli bir refleks kamerayla, ışık, resim çekildiğinde katlanarak görüntü sensörünü ortaya çıkaran bir ayna aracılığıyla optik vizörde “yol alır”.

Aynasız sistem fotoğraf makinelerinde ise elektronik vizör bulunur. Onlarla, ışık doğrudan sensöre düşer ve ardından görüntüyü vizördeki yüksek çözünürlüklü mini ekrana gönderir. Aynasız en ucuz sistem kameralarında bazen vizör bile bulunmaz. Burada canlı görüntü kontrolü, kameranın arkasındaki ekran aracılığıyla gerçekleştirilmelidir.

Aynasız sistem fotoğraf makinelerinin bir avantajı: Ayna, ayna kutusu ve optik vizör içermeyen daha ince tasarımı sayesinde, SLR fotoğraf makinelerinin muhafazasından yalnızca daha hafif değil, aynı zamanda genellikle çok daha kompakttır.genel-25