Apple tedarikçisi Foxlink, Güney Hindistan’ın Andhra Pradesh eyaletindeki montaj tesisinde üretimi durdurdu ve Pazartesi günü iki yerel hükümet yetkilisinin Reuters’e verdiği demeçte, büyük bir yangının ardından 400 çalışanını tahliye etti.

Foxlink, iPhone’lar için kablolar üretiyor. Olayın meydana geldiği eyaletin Tirupati ilçesinde Afet Müdahale ve Yangın Hizmetleri Departmanı başkanı J Ramanaiah, tesisteki makinelerin yaklaşık yüzde 50’sinin hasar gördüğünü ve binanın yarısının çöktüğünü söyledi.

Yönetim, Rs hasarını tahmin etti. Tesiste 100 crore, can kaybı olmadığını da sözlerine ekledi.

Apple, yorum talebine hemen yanıt vermedi. Foxlink’ten bir yetkili aramalara yanıt vermedi.

Bu arada, birkaç gün önce ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Apple ve Google gibi teknoloji şirketlerinin Hindistan’daki telefon üretimlerini genişlettiklerini ve bunun daha fazla ABD şirketine Hindistan ile teknoloji sektöründe bağlarını derinleştirme konusunda ilham verdiğini söyledi.

“Teknoloji sektöründeki bağları derinleştirmeye can atıyorum. ABD, tedarik zincirlerimizin dayanıklılığını artırmak için “arkadaşlık” adı verilen bir yaklaşım geliştiriyor. Bunu, Hindistan da dahil olmak üzere birçok güvenilir ticaret ortağımızla entegrasyonu güçlendirerek yapıyoruz. Yellen, “İlerleme görüyoruz, örnek olarak Apple ve Google gibi teknoloji şirketleri Hindistan’daki telefon üretimlerini genişletti” dedi.

Hindistan’ın G20 Başkanlığı altında bir toplantıda Bengaluru’da ABD ve Hindistan Teknoloji İş Liderleri ile yuvarlak masa toplantısında konuşurken yorumları yaptı.

Aslında, bir şirket yöneticisinin bu ayın başlarında söylediğine göre, ABD teknoloji grubu Apple’ın tedarikçisi olan Finlandiyalı Salcomp’un da önümüzdeki 2-3 yıl içinde Hindistan’daki iş gücünü ikiye katlayarak yaklaşık 25.000’e çıkarmak istediği bildirildi.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde Samsung, Xiaomi, Realme, OnePlus, Oppo ve diğer şirketlerden en son lansmanların ayrıntıları ve haberleri için MWC 2023 merkezimizi ziyaret edin.genel-8