Konuya aşina iki kişiye göre Airtel, daha genç finansal hizmetler firmasındaki hisseler karşılığında Airtel Payments Bank işinin satışını araştırmak için Paytm ile işbirliği yapıyor ve bu, telekom devinin ödemeler piyasasını kabul etmesi olarak görülebilecek bir hareket. Kaynaklardan biri, Hindistan’ın en büyük ikinci kablosuz operatörü Paytm’e ek bir yatırım yapmayı da görüştüğünü söyledi.

Bir kaynağa göre, iki firma henüz bir anlaşmaya varmadı ve her ikisinin de bazı çekinceleri var. Airtel, Cuma öğleden sonra yorum talebine yanıt vermedi. Paytm, bu tür tartışmalara karıştığını yalanladı. Özel meseleleri tartışırken isminin açıklanmasını istemeyen konuya aşina iki kişiye göre, müzakereler bankacıların dahil olduğu bir aşamaya geldi.

Bir Paytm sözcüsü yaptığı açıklamada, “Genellikle piyasa spekülasyonları hakkında yorum yapmasak da, tamamen güçlü organik büyüme yolculuğumuza odaklandığımızı ve bu tür tartışmalara dahil olmadığımızı doğrulayabiliriz.”

Konuya aşina bir kaynağa göre, Google destekli Airtel’in, kârlı bir birim olan ve 130 milyondan fazla müşterisi olan ödemeler bankası işini boşaltmayı keşfetmek için Paytm ile ilk kez işbirliği yapmıyor. Kaynak, Paytm’in endişesinin bir kısmının, Paytm Payments Bank ile Airtel Payments Bank arasındaki müşterilerin önemli ölçüde örtüşmesi olduğunu söyledi.

Ancak mevcut ortam, iki şirket için bir anlaşmayı biraz daha cazip hale getirdi. 2021’de borsaya kote olan Paytm’in hisseleri, çıkışından bu yana %60’ın üzerinde düşüş yaşadı. Bir zamanlar Hindistan’ın en değerli girişimi olan Paytm, son iki yılda halka açılan yarım düzine tüketici teknolojisi girişimi arasında yer alıyor. Ancak Zomato, Nykaa ve PolicyBazaar da dahil olmak üzere gruptaki tüm firmalar, Hindistan’ın kıyaslama endeksi yeşilde kalmasına rağmen kamu piyasalarında kötü performans gösterdi.

2021 listesinde 19 milyar doların üzerinde bir değerleme arayan Paytm’in şu anda 4,8 milyar dolarlık bir piyasa değeri var. Şu anda 400 milyon dolardan az gelir elde eden Walmart ve General Atlantic destekli fintech girişimi PhonePe’nin değeri 12 milyar dolar.

Bir öz sermaye takas anlaşması, Paytm’in yatırımcılar arasındaki popülaritesine daha fazla ağırlık katacaktır. Airtel’in ödemeler bankasının yaklaşık 130 milyon müşterisi var ve şirket daha önce açıkladığı gibi karlı bir birim.

Borsalardaki zayıf performanstan yılmayan Paytm kurucusu ve CEO’su Vijay Shekhar Sharma, bu yıl kârlılığa ulaşma ve Mart ayına kadar yıllık 1 milyar dolar gelir elde etme sözü verdi.

Paytm’in hisseleri, kısmen Noida merkezli şirketin hisseleri geri satın almak için 100 milyon doların üzerinde harcama kararının da etkisiyle Kasım ayından bu yana %30’un üzerinde bir artış kaydetti.genel-24