HMD KüreselFinlandiyalı telefon üreticisi ve Nokia cep telefonu markasının varisi , üretiminin bir kısmını Avrupa’ya taşıma planlarını açıkladı.

Şirket, kısmen hem kurumsal hem de tüketici kullanıcıları arasındaki güvenlik ve sürdürülebilirlik endişeleri nedeniyle, hareketin yerel olarak üretilen cihazlara yönelik “müşteri talebindeki artışı” karşılamak için tasarlandığını söyledi.

Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi (MWC) 2023 endüstri etkinliğiyle aynı zamana denk gelen duyuru, HMD Global’in bunu açıklamasından dört yıl sonra geliyor. veri merkezlerini taşımak GDPR gibi Avrupa Birliği (AB) veri düzenlemelerini karşılamak için Avrupa’ya. Görünüşe göre üretimi oraya taşımak doğal bir sonraki adım.

HMD Global pazarlama müdürü “Avrupa’da zaten veri merkezlerimiz var – daha spesifik olarak cihazlarımızın güvenliğini sağlamak için Finlandiya’da veri merkezlerimiz var” dedi. Lars Silberbauer bu hafta başlarında bir basın brifinginde söyledi. “Üretimi Avrupa’ya getirmek için bu yolculuğa başlayarak, cihazların geliştirilmesinin kritik kısmının Avrupa içinde ve birçok müşterimiz için oldukça önemli olan Avrupa mevzuatları dahilinde olmasını sağlamak istiyoruz.”

Bu nedenle, birçok yönden şirket, bulut bilişim endüstrisinin bölgeye özgü altyapıya sahip veriler için yaptığı üretime benzer bir felsefeyi benimsiyor – hakimiyet, “ürünü” müşteriye yaklaştıran oyunun adıdır. ilgili herkesin yerel yasalara ve düzenlemelere uymasını kolaylaştırır.

Yapımcının işareti

Aralık 2020’de HMD Global tarafından piyasaya sürülen Nokia 5.4 akıllı telefon Resim Kredileri: HMD Global

HMD Global, Microsoft’un 2013 yılında talihsiz Nokia cihazları satın almasının küllerinden doğdu; bu, Satya Nadella’nın CEO koltuğuna geçip şirketin çabalarını yeniden odaklamasından sonra nihayetinde 7 milyar dolarlık bir “iyi niyet” yazılmasına yol açan bir hareketti. Microsoft, Nokia’nın 2016’da yeni kurulan HMD Global kuruluşuyla bir marka lisans anlaşması imzalamasıyla sonunda Nokia işini tamamen devre dışı bıraktı.

HMD Global, çoğunlukla özellikli telefonlara ve bütçeye uygun akıllı telefonlara odaklandı, ancak bu, Helsinki merkezli şirketin 330 milyon dolarlık risk sermayesi (VC) fonu toplamasını engellemedi; aslan payı 2020’de büyük isim destekçilerinden geliyor Google, Qualcomm ve Nokia’nın kendisi dahil.

Çoğu cep telefonu şirketinde olduğu gibi, HMD Global şimdiye kadar üretim çıktıları için Asya’ya, özellikle Çin’e güvenmiştir. ve Hindistan. Ve bunun değişmediği açık. Ancak, özellikle kurumsal alanda filizlenen hırslarının bir parçası olarak, içerir bir süit eklenti abonelik hizmetleri işletmeler için şirket, Samsung, Google ve – tabii ki – Apple gibi derin cepli yerleşikleri içeren bir alanda kendisini daha da farklı kılmak istiyor.

Gerçekten de bugünün haberleri, mevcut Nokia telefon üretimini Avrupa’ya getirmek için büyük bir “kaldır ve değiştir” çabasının başladığına işaret etmiyor. Silberbauer, şirketin bunu bölgede çok özel yerelleştirme talepleri olan yeni müşterileri çekmenin bir yolu olarak gördüğünü vurguladı.

Üretimi hiçbir yerden almayacağız” dedi. Bunu Avrupa pazarı için bir büyüme fırsatı olarak görüyoruz.”

Silberbauer, TechCrunch’a Avrupa’daki üretim çabalarının “güvenlik bilincine sahip endüstrileri” hedefleyen bir 5G akıllı telefonla başlayacağını ve yalnızca bir B2B ürünü olarak sunulacağını söyledi. Gelecekte karışıma en az bir tüketici odaklı cihaz eklemeyi planlayarak, üretim ve sevkiyatın 2023’ün üçüncü çeyreğinde başlamasını bekliyor.

Silberbauer, “Avrupa’da üretime doğru bu yolculuğu adım adım yapıyoruz” dedi.

HMD Enable Pro: Nokia cihazlarını merkezi olarak yönetmek için bir Kurumsal Mobilite Yönetimi (EMM) hizmeti Resim Kredileri: HMD Global

adres bilinmiyor

Buradaki odadaki büyük fil, elbette, HMD Global’in cihazlarını Avrupa’da – tam olarak – nerede ürettiğidir? Şirketin genel merkezinin Finlandiya olduğu düşünülürse, belki de Finlandiya iyi bir bahis olabilir. Silberbauer, kıtadaki üretim planlarıyla ilgili ayrıntılar elde etmek için tekrarlanan girişimlere rağmen, fabrikalarının kesin yerini açıklayamamalarının bir nedeni olarak güvenlik endişelerini gösterdi.

“Maalesef, müşterilerimiz çeşitli güvenlik bilincine sahip sektörlerde yer aldığından, bu cihazları mümkün olduğunca güvenli tutmak için bu cihazları hangi ülkelerde ürettiğimizi kimseye söylememize izin verilmiyor” dedi.

Ancak Silberbauer, ilk başta üretim akışının nasıl görünebileceği konusunda bazı bilgiler verdi ve HMD Global’in Asya’daki mevcut ortaklarıyla yakın bir şekilde çalışmaya devam edeceğini doğruladı.

“Sadece bir düğmeye basarak Avrupa’da tamamen işleyen bir fabrikaya sahip olamayız” dedi. “Adım adım atılması gerekiyor. Dolayısıyla ilk adımlar, temel olarak, Çin’deki mevcut ortağımızın malzemeleri AB’deki üretim ortaklarımıza göndermeden önce toplaması ve ilk güvenliği sağlamasıdır. Ve oradan, Avrupa’daki iş ortağı montajı bitirecek, cihazları kalibre edip test edecek, donanımı test edecek ve özellikle güvenlik için yazılımı test edecek.”

Silberbauer, HMD Global’in bu yeni dağıtılmış üretim modelini, sürdürülebilirlik referanslarını duyurmak için de kullanıyor; Silberbauer, halihazırda güçlü bir müşteriye sahip olduğu Asya’daki mevcut üretimini taşımanın mantıklı olmamasının nedenlerinden birinin bu olduğunu belirtiyor. temel.

Silberbauer, “Avrupa’da üretim yapmak, bu cihazlardaki karbon ayak izlerini azaltacağımız anlamına geliyor” dedi. “Tüm telefonlarımızı Avrupa’da üretmek mantıklı olmaz çünkü tüm pazarlarımız ve tüketicilerimiz Avrupa’da değil. Sürdürülebilirlik açısından en iyisi, tüketicinin olduğu alanlarda üretimi sürdürmek.”

TechCrunch'ta MWC 2023 hakkında daha fazlasını okuyungenel-24