Bazı onarımlar diğerlerinden daha kolay olacak.

Gadget’larınızdan birinde bir şeyler ters gittiğinde, bir seçimle karşı karşıya kalırsınız: Kendiniz düzeltin veya profesyonel yardım çağırın. Bu rotalar için seçenekleriniz sürekli değişirken (her ikisi de Elma Ve SAMSUNG Son yıllarda kendi kendine onarım kitlerini piyasaya sürdük), donanımınızı onarmak söz konusu olduğunda nelere dikkat etmeniz gerektiğine ve orada bulunan bazı kaynaklara güncel bir bakış sunmak istedik.

İlk düşünceleriniz muhtemelen bir onarım için ne kadar para harcamak zorunda kalacağınız ve cihazınızı tekrar çalışır duruma getirmek için ne kadar beklemeniz gerekeceği olacaktır; ancak bunun dışında tartılacak çok şey var. Bu onarım işini üstlenip üstlenmeyeceğinizi veya başka birine yaptıracağınızı öğrenme yolunuz.

Burada üçüncü bir seçenek var, o da bozulan aygıtı bırakıp kendinize yeni bir tane almaktır, ancak bunu yapmadan önce aşağıda bahsettiğimiz kontrolleri gözden geçirmenizi öneririz. Tamir edilmesi ve değiştirilmesi gereken donanımdan vazgeçmeden önce, cihazın yaşını, geri dönüşüm seçeneklerinin neler olduğunu ve yeni bir şeye ne kadar harcayabileceğinizi tartın.

işi değerlendir

Gadget onarımınızın kendi başınıza mı yoksa profesyonellere yaptırılacak bir iş mi olacağına ilişkin değerlendirmenizde ilk önce, önünüzdeki görevin boyutu ve karmaşıklığı var. Paramparça bir dizüstü bilgisayar ekranından şarj olmayan bir telefona, açılmayan bir konsoldan arızalı bir akıllı hoparlöre kadar, gadget onarımları ne kadar zor olduklarına, ne kadar süreceklerine ve ne kadar süreceklerine göre büyük ölçüde değişebilir. ne kadara mal olabilirler.

Aklınızda bulundurmanız gereken şey, ilgili zorluk seviyesinin düşündüğünüz gibi olmamasıdır – özellikle iyi bilmediğiniz bir donanım parçasıyla uğraşıyorsanız, bu bir iş olabilir. kolay sandığın şey aslında biraz zor ya da tam tersi. Aynı şey ilgili masraf için de geçerli: Herhangi bir varsayımda bulunmayın. Hızlı bir web araması, neyle uğraştığınıza dair size daha iyi bir fikir verecektir.

Telefonun parçalanmış fotoğrafı

Çevrimiçi kılavuzlar, forum gönderileri veya reddit konuları Karşılaştığınız sorunu tartışmak iyi bir başlangıçtır ve onarımı gerçekleştirmek için gereken adımları ana hatlarıyla belirtirlerse daha da iyi olur. Web’de sorununuzla ilgili hiçbir şey bulamıyorsanız, muhtemelen daha belirsiz bir şeyle uğraşıyorsunuz demektir. bununla başa çıkmak daha uzun zaman alacak ve belki de yol boyunca size daha pahalıya mal olacak.

En sonunda, herhangi bir onarımın ne kadar süreceğini ve ne tür bir bütçeye ihtiyacınız olacağını tahmin etmeniz gerekir. Sorunun tam olarak ne olduğundan emin değilseniz, öğrenmede yaşanabilecek gecikmeleri hesaba katın. Ayrıca gerekli yedek parçaları tedarik etmek ve satın almak için gereken süreyi ve bu parçaların şu anda ne kadara satıldığını da aklınızda bulundurmanız gerekir.

Becerilerinizi değerlendirin

Neyle uğraştığınız hakkında biraz daha bilgi sahibi olduğunuzda, bunun gerçekten kendi başınıza düzeltebileceğiniz bir şey olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bazılarımız elektronik aletlerle uğraşma konusunda diğerlerinden daha iyiyiz ve bazılarımız da küçük aletler ve hassas malzemeler konusunda diğerlerinden daha sabırlıyız. Gadget onarımı konusunda deneyiminiz varsa, o zaman, sorunu daha da kötüleştirme riskinin her zaman olduğunu göz önünde bulundurarak, bu sizin işi kendi başınıza yapma konusunda daha özgüvenli olmanızı sağlayacaktır.

Ne tür onarım becerilerinin söz konusu olabileceğini belirleme söz konusu olduğunda, tercih ettiğiniz arama motoru seçiminiz ve YouTube arkadaşlarınızdır. Videoları açmak çok fazla araştırma gerektirmez Galaxy S22 ekranının değiştirilmesi, PlayStation 5 güç kaynağının değiştirilmesiveya MacBook Pro klavyesindeki bir tuşun değiştirilmesi. Genellikle gerekli araçların ve ilgili maliyetlerin bir listesini alırsınız, bu da size bunun sizin için bir proje olup olmadığı konusunda çok daha iyi bir fikir verir. Bulabileceğiniz talimatların kapsamlılığı, kendi kendine onarım girişiminde bulunup bulunmayacağınız konusunda sizi şu ya da bu şekilde ikna edebilir.

iFixit onarım puanı

Gadget’ınız ne kadar küçükse, onarımı o kadar zor olabilir. iFixit’teki kendi kendine onarım uzmanları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi aygıt için çok yararlı bir şekilde onarılabilirlik puanları sağlar: telefonlar, tabletlerVe dizüstü bilgisayarlar—hesaplamalarınız için bunların hepsi yararlı bilgilerdir. Bazı onarımlar için, ihtiyaç duyacağınız aletlerin listesini ve bir onarımın ne kadar süreceğini göreceksiniz; bu, bunun kendi başınıza yapmayı denemek isteyip istemediğiniz konusunda size daha iyi bir fikir verecektir.

Tüm sorunların donanımla ilgili olmadığını unutmayın; yazılım sıfırlaması, kırık bir ekranı veya arızalı bir sabit sürücüyü tamir etmeyecek olsa da, çözebileceği sorunlara şaşırabilirsiniz. Yazılımla ilgili olabilecek aksaklıklarla uğraşıyorsanız, her şeyin yedeğini aldığınızdan emin olun ve ardından hatalı çalışan cihazınızda tam fabrika ayarlarına sıfırlama yapın. Tam talimatlar çevrimiçi olarak mevcut olacaktır: Chromebook’lar, iPhone’lar, Xbox’lar Ve televizyon setleriÖrneğin.

Seçenekleri değerlendirin

Tamir görevlerini üstlenme olasılığınızın ne kadar yüksek olduğunu değerlendirdikten sonra, alternatif seçeneğin nasıl olduğunu, profesyonel bir onarımın ne kadar zaman alacağını ve fiyatının ne olacağını bilmeniz gerekir. Cihazınızın hala garanti kapsamında olup olmadığını ve varsa sorunun garanti kapsamına girip girmediğini kontrol edin. Sorunu hızlı ve ücretsiz olarak çözebilirsiniz, ancak değilse, diğer olasılıkları düşünmek zorunda kalacaksın.

Başta da belirttiğimiz gibi artık bazı üreticiler kendi kendine onarım kitleri sunuyor. Elma seni gönderecek örneğin belirli cihaz onarımları için ihtiyaç duyduğunuz araçlar ve talimatlar. Doğrudan gadget’ınızı yapan şirketten hangi destek seçeneklerinin alınabileceğini ve hangi koşulların eklendiğini görün. Bu arada, sigorta ve ek teminat planları için kaydolduysanız, bu da bir faktör olacaktır: Samsung Bakım Plusörneğin, sınırsız onarım sunar ve ayda 8 dolardan başlar.

Samsung Care Plus reklamı

Bir garanti veya sigorta kapsamındaysanız, resmi onarım bir seçenektir.
resim: SAMSUNG

Bir garanti veya koruma planı kapsamında değilseniz, ulusal ve yerel onarım seçeneklerine göz atabilirsiniz—Best Buy telefonunu tamir edecek örneğin sizin için sitesinde listelenen işler için fiyatlar ile (iPhone 14 Pro Max kamera onarımı size 219 ABD doları geri ödeyecek). İş için bir fiyat teklifi almanın yanı sıra, onarım işinin gelecekte ne kadar süre garantili olduğu, onarım şirketinin itibarının ne olduğu ve ihtiyaç duyduğunuz belirli bir onarımda önceki deneyimleri gibi ayrıntılara bakın.

Taahhütte bulunmadan önce, hem maliyet hem de geri dönüş süresi hakkında her zaman önceden bir fiyat teklifi alın; böylece kendinize biraz para biriktirmeye ve kendiniz bir düzeltme yapmaya mı yoksa başkasının eline vermeye mi değeceğini doğru bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Ancak mesele sadece para değil: Donanımınız ve nasıl bir araya getirildiği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, kendi onarımlarınızı yapmak eğitici ve hatta eğlenceli olabilir.

Sadece Geek Squad’a 4 $ ödeyen kişi olmayınYeninizi yerleştirmek için 0 Sizin için PC’nize RAM.genel-7