Sam Bankman-Fried, Perşembe günü, şu anda iflas etmiş durumdaki FTX kripto para borsasının kurucusunu 300’den fazla yasadışı siyasi bağış yapmak için komplo kurmakla suçlayan genişletilmiş bir iddianamede yeni suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

Bankman-Fried şimdi, suçsuz olduğunu iddia ettiği daha önceki bir iddianamede yer alan sekiz suçlamaya kıyasla, dördü dolandırıcılık ve sekizi komplo kurmak da dahil olmak üzere 12 suçlamayla karşı karşıya.

Savcılar, Bankman-Fried’i kripto odaklı koruma fonu Alameda Research’teki zararları kapatmak için FTX müşteri fonlarından milyarlarca dolar çalmakla suçladı.

Yeni suçlamalar, eski üst düzey iki yardımcısının suçunu kabul ettiğini gören 30 yaşındaki eski milyarder üzerindeki baskıyı artırıyor.

Bankman-Fried ayrıca, tutuklanmasından bu yana çevrimiçi faaliyeti nedeniyle davayı yöneten ABD Bölge Yargıcı Lewis Kaplan’ın 250 milyon dolarlık (kabaca 2.100 Rs) kefalet paketini iptal etme isteğinin sinyalini vermesinin ardından hapisten uzak durmaya çalışıyor.

Bankman-Fried sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Bankman-Fried’in davası Ekim ayında yapılacak. Kaplan Perşembe günü, Bankman-Fried’in FTX ve Alameda çalışanlarıyla iletişim kurmasına yönelik geçici yasağı 24 Şubat’tan 3 Mart’a kadar uzattı.

Yeni iddianamede, Bankman-Fried’in iki eski FTX yöneticisiyle birlikte, kanun koyucuları şirket lehine yasa çıkarmaları için etkilemek üzere on milyonlarca dolar bağışlamak için komplo kurduğu belirtildi.

Savcılar, bu bağışların “saman” bağışçılar veya kurumsal fonlarla yapıldığı ve 2022 ara seçimlerinde Demokratlara en büyük bağışçılardan biri olan Bankman-Fried’in katkı limitlerinden kaçmasına olanak tanıdığı için yasa dışı olduğunu söyledi.

LGBTQ Bağışı

Savcılar, Bankman-Fried’in bir yöneticiyi, Alameda tarafından finanse edilen ve FTX müşteri fonları da dahil olmak üzere birçok bağışla, bir yöneticiyi öncelikle sol eğilimli adaylara ve kuruluşlara ve diğerini Cumhuriyetçilere bağışlamaya yönlendirdiğini söyledi.

İddianamede, Bankman-Fried için çalışan bir siyasi danışmanın, CC-1 olarak tanımlanan yöneticilerden birine “harcamalarımızın merkez sol yüzü olmanız, işlemsel amaçlarla çok fazla saçmalık vermeniz anlamına geleceğini” söyledi.

İddianameye göre, bu yönetici Bankman-Fried’in talimatıyla LGBTQ yanlısı bir gruba 1 milyon dolardan fazla (yaklaşık 8.274.700 Rs) verdi.

Federal Seçim Komisyonu kayıtları, FTX’in eski mühendislik şefi Nishad Singh’in 7 Temmuz 2022’de LGBTQ’lu kişileri açıkça seçmeye adanmış ulusal bir kuruluş olan LGBTQ Zafer Fonu’na 1,1 milyon dolar (kabaca 9 crore) katkıda bulunduğunu gösteriyor.

Grup yaptığı açıklamada, “bir kenara fon ayırdığını ve yetkililerden rehberlik aldıktan sonra uygun eylemi gerçekleştireceğini” söyledi.

Singh’in avukatı, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

2019’da FTX’i kurduktan sonra Bankman-Fried, Bitcoin ve diğer dijital varlıkların değerinde bir patlama yaparak tahmini 26 milyar dolarlık (kabaca 2.15.200 crore) bir servete ulaştı.

Borsası, borsanın Alameda ile varlıkları karıştırdığına dair endişeler üzerine müşteri çekme telaşının ortasında Kasım ayında çöktü.

Bu günün korkusu

Savcılar, FTX’in para çekme taleplerini karşılayamayacağı netleştiğinde, Bankman-Fried’in Alameda’yı borsa müşterilerine ödeme yapmak için varlık satması yönünde yönlendirdiğini söyledi.

İddianamede, 6 Kasım’da, FTX’in iflas başvurusundan beş gün önce, Bankman-Fried’in CC-1’e Alameda’nın o zamanki CEO’su olan Caroline Ellison’dan bir mesaj ilettiği söylendi.

Ellison, “Uzun süredir üzerime yük olan bu günle ilgili artan bir korkum vardı,” diye yazdı, “ve şimdi bu gerçekten oluyor, öyle ya da böyle üstesinden gelmek harika hissettiriyor.”

Ellison ve eski FTX teknoloji şefi Gary Wang, Aralık ayında dolandırıcılık suçlamalarını kabul ettiler ve savcılarla işbirliği yapmayı kabul ettiler.

Bankman-Fried’e yöneltilen yeni suçlamalar arasında banka dolandırıcılığı yapmak ve lisanssız bir para gönderme işi yürütmek için komplolar yer alıyor.

Savcılar, Bankman-Fried’in adı açıklanmayan bir California bankasına bir ticaret şirketi için hesap açmak istediğini, ancak hesabın FTX müşterileri için para yatırma ve çekme işlemlerini işleme koymayı amaçladığını söyledi.

İddianamede, bankanın daha önce Bankman-Fried’e bu tür işlemleri işlemek istemediğini söylediği belirtildi.

© Thomson Reuters 2023


Geçen yıl Hindistan’da ters rüzgarlarla karşı karşıya kalan Xiaomi, 2023’te rekabeti üstlenmeye hazır. Şirketin geniş ürün portföyü ve ülkedeki Make in India taahhüdü için planları neler? Bunu ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

Barselona’daki Mobil Dünya Kongresi’nde Samsung, Xiaomi, Realme, OnePlus, Oppo ve diğer şirketlerden en son lansmanların ayrıntıları ve haberleri için MWC 2023 merkezimizi ziyaret edin.genel-8