TSMC, üst düzey çipler yapmak için ikinci Japonya fabrikasını planlıyor

Tayvan Yarı İletken İmalat A.Ş. yılında ikinci bir çip fabrikası kurmayı planlıyor. Japonya on yılın ikinci yarısından itibaren 5 ve 10 nanometrelik çipler üretmek için Nikkan Kogyo gazete bildirdi.

Bu karar, Japonya’nın yeni dijital teknolojilerin yönlendirdiği gelecekteki ekonomik büyüme için temel gereklilik olarak gördüğü gelişmiş yarı iletken üretimini canlandırmasına yardımcı olabilir.

TSMCNikkan’a göre Japonya’daki ikinci tesisin inşası 1 trilyon yen’den (7.4 milyar $) fazlaya mal olacak Kogyo söz konusu.

Ayrıca Oku

Yonga ekipmanı üreticisi Siltronic, son pazarlar yavaşladığı için talebin hala yüksek olduğunu söylüyor
TSMC, Berkshire dosyalama gösterisinin yanı sıra bir miktar fonla gözden düştü

Rapor sorulduğunda TSMC, CEO CC Wei’nin Ocak ayındaki son üç aylık kazanç görüşmesinde şirketin Japonya’da ikinci bir tesis kurmayı düşündüğüne dair yorumlarına atıfta bulundu ve ekleyecek başka bir şeyi olmadığını söyledi.

Dünyanın önde gelen gelişmiş mantık yongası üreticisi, Japonya’daki ilk dökümhanesini Kyushu adasında inşa ediyor ve 12 ve 16 nanometre yarı iletken üretiminin gelecek yıl başlaması planlanıyor.

Japonya hükümeti, TSMC’ye 476 milyar yen sübvansiyon veya fabrikanın beklenen maliyetinin yaklaşık yarısı teklif etti. Sony Grup A.Ş. ve ürettiği çipleri kullanacak otomobil parçası üreticisi Denso Corp da yatırımcı konumunda.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9