Yukarıdaki resimde, bir bardak süt.

Yukarıdaki resimde, bir bardak süt.
Fotoğraf: Doğrulanmış (Doğrulanmış)

Süt savaşları yakında sona erebilir. İçinde taslak yönergeler Bu hafta yayınlanan ABD Gıda ve İlaç İdaresi, soya ve diğer bitki bazlı süt ikamelerinin süt olarak etiketlenmeye devam edebileceğini söyledi. Ajans, genel olarak müşterilerin mevcut terminolojiyle karıştırılmadığını ve alışveriş yaparken mandıra ve bitki bazlı sütleri kolayca ayırt edebildiğini keşfetti. Ancak şirketlerden yine de iki süt türü arasındaki beslenme farklarını özetleyen gönüllü etiketler oluşturmaları istenecek.

İster inanın ister inanmayın, bir süredir “süt” tanımı üzerinde hararetli bir mücadele var. Süt ürünleri şirketleri, bitki bazlı süt alternatiflerinin (FDA’nın ifadesi) yıllar içinde artan popülaritesine pek sıcak bakmadı. FDA’ya göre, 2016 yılına kadar hanelerin yaklaşık üçte biri bu ürünleri düzenli olarak satın alıyordu ve 2020’de endüstri bir bütün olarak perakende satışlarda 2,4 milyar dolar kazandı. 2017’de Demokratik Wisconsin senatörü Tammy Baldwin tanıtıldı DAIRY Pride yasası, FDA’yı bu ürünlerin yanlış etiketlendiğini beyan etmeye zorlar (Wisconsin’in en büyük ihracatlarından biri gerçekten de süt ürünleridir), ancak hiçbir yere gitmedi. Ertesi yıl, o zaman-FDA komiseri Scott Gottlieb, ajansın konuyu inceleyeceğini duyurdu.

O zamanlar, FDA’nın soya sütü ve kardeşlerine sert bir şekilde saldırması muhtemel görünüyordu. Gottlieb, FDA’nın onlarca yıllık süt tanımının bitki bazlı ikameleri hesaba katmadığını belirtti ve şu bilgileri verdi: tarafından gerçekten korkunç bir görsel rezil bir şekilde dikkat çekiyor “badem süt vermez, itiraf edeyim.”

Ancak ajans şimdi, o zamandan beri çok sayıda araştırma aldığını ve yürüttüğünü söylüyor. Ve sütle ilgili kişisel hisleriniz ne olursa olsun, görünüşe göre çoğu insan işlerin gidişatından memnun. FDA tarafından atıfta bulunulan tüketici anket araştırması, yaklaşık üç-İnsanların dörtte biri bitki sütünün süt ürünü içermediğini anlıyor, sadece %10’u yanlışlıkla öyle olduğuna inanıyor (geri kalanlar bilmediklerini söylediler). FDA’nın kendi odak grubu araştırması da benzer şekilde insanların farklı süt türleri konusunda kafalarının karışmadığını ve olduğunu bildikleri için soya sütü gibi ürünler satın alırlar. süt ürünü içermez.

Bununla birlikte, FDA, müşterilerin bitki bazlı sütlerin tam besin içeriği ve nasıl içtikleri konusunda daha az bilgili olduğunu tespit etti. süt ürünlerinden farklı. Bu sütler genellikle iyi bir besin karışımına sahiptir, ancak pirinç sütü gibi bazı ürünler süt ürünlerinden çok daha yüksek şeker içeriğine sahipken, hindistan cevizi sütü gibi diğerleri çok daha az protein içerir. Bu nedenle FDA kılavuzu, bitki sütü şirketlerinden bu farklılıkları detaylandıran net etiketler üretmelerini de isteyecektir. eğer varlarsa. piyasaya sürülmesiyle birlikte rehberlik, FDA şimdi de yaratıldı tartışılan halka yönelik bir sayfa bitki ve süt sütü arasındaki farklar.

Bu yönergeler tavsiye niteliğindedir, bağlayıcı düzenlemeler değildir ve kesinleşmeden önce dilin bir kısmının değişme olasılığı vardır. Ancak, FDA’nın onayına sahip olan şirketlerin artık ürünlerinde “süt” kullanmaktan isteyerek vazgeçmeleri pek olası görünmüyor. Ve Baldwin, DAIRY Onur Yasasını yeniden yürürlüğe koyarken (buna aşağıdakiler dahildir: 2021), herhangi böyle bir yasa tasarısı için ivme muhtemelen soğuk durduruldu.

Yani sevenleriniz için soya, badem, kaju veya yulaf içecekleri, sevinin! aramaya devam edebilirsiniz gururla süt içiyorlar.genel-7