Bu ayın başlarında Starship’in statik yangın testini tamamladıktan sonra, SpaceX’in yukarı çıkmaktan başka gidecek yeri yok. Bir şirket yetkilisi diyor ki onun şimdi fırlatma lisansı bekleyen, merakla beklenen megaroketinin ilk yörünge uçuş testini gerçekleştirebilecek bir konumda.

Salı günü bir SpaceX yetkilisi, Starship’in ilk yörünge uçuşunun Mart ayında gerçekleşebileceğini belirtti. Orlando, Florida’daki Uzay Hareketliliği Konferansında konuşan SpaceX Ulusal Güvenlik Uzay Çözümleri Kıdemli Direktörü Gary Henry şunları söyledi: Starship’in statik ateş testi9 Şubat’ta gerçekleşen, roketin ilk yörüngesel fırlatma denemesinden önce “kontrol edilecek son kutu” idi, SpaceNews bildirildi. “Araç iyi durumda. Ped iyi durumda, ”dedi Henry.

Statik yangın testi, Starship’in Super Heavy Booster’ının 33 Raptor 2’den 31’ini hızlandırdığını gördü. CEO Elon Musk’ın kullandığı motorlar sayılır gibi “hala yörüngeye ulaşmak için yeterli motor.” Konferans sırasında Henry, SpaceX’in yörüngesel fırlatma girişiminden önce başka bir test yapmayacağını da önerdi.

Şirketin hala tedarik etmesi gerekiyor Federal Havacılık İdaresi’nden fırlatma lisansı Henry’ye göre, SpaceX’in “çok yakın bir gelecekte” gerçekleşmesini beklediği Starship uçuşunu görmeden önce.

SpaceX, Dünya yörüngesine, Ay’a ve muhtemelen Mars gibi daha uzak hedeflere gitmek için tasarlanmış, tamamen yeniden kullanılabilir, süper ağır kaldırma aracı olan Starship’i fırlatmak için can atıyor. Şirket çabalıyor gerçekleştirmek 2021 yazından bu yana mega roketinin yörüngesel fırlatma testi, bir dizi sınırlı statik yangın testleri güçlendiricinin motorlarından. Kasım ayında, SpaceX 14 Raptor’u ateşledi 10 saniye boyunca aynı anda ve ardından ıslak elbise provası 23 Ocak’ta tam entegre 394 fit yüksekliğindeki (120 metre) roketin. son gösteri şirketindi ilk tam-Raptor motorlarından ikisiyle bile sistemin ölçekli statik yangın testi katılmamak.

bekleyen yörünge test uçuşu, Starship’in uzaya kalkışını içerir; üst aşama Dünya atmosferine yeniden girmeden önce Dünya etrafında tam bir yörüngeden daha azını gerçekleştirecektir. Henry’ye göre SpaceX, yörünge testinin ardından bir test programı olarak hizmet verecek olan Starship’in operasyonel lansmanlarına devam edecek. “Faaliyete geçirebileceğimiz bir sisteme çok ama çok hızlı bir şekilde yaklaşıyoruz” dedi. Şirket lansmanı ile başlayacak yeni nesil Starlink uyduları yörüngeye çıkıyorHenry’nin söylediği gibi “çok sabırla Starship’te fırlatılmayı bekliyorlar.” Şirketin orta kaldırma Falcon 9 roketi, büyük boyutlu Gen2 Starlink’leri yörüngeye taşıyamaz, bu nedenle şirketin Starship programını yerden kaldırma aciliyeti budur.

SpaceX’in ayrıca bir NASA ile 2,89 milyar dolarlık sözleşmeStarship kullanarak 2025’in sonlarına kadar Ay’a insan iniş uzay ajansının Artemis 3 görevinin bir parçası olarak.

Starship’in bu merakla beklenen yörünge testinde çok şey var, ancak test uçuşunun mükemmel olması beklenmiyor, SpaceX’in mega roketinin yaklaşan fırlatmalarını planlamasına yetecek kadar iyi.

Daha fazla: Elon Musk, Yeni Nesil Starlink Uydularının Detaylarını Açıkladı

genel-7