Görüntü: Haziran Wan/ZDNET.

Samsung, Galaxy akıllı telefonları ve tabletleri için, saldırganların yalnızca bir görüntü göndererek cihazınıza girmesine izin veren yeni bir tür siber tehdide karşı koruma sağlayacak yeni bir güvenlik özelliğini duyurdu.

Bu “sıfır tıklama” saldırıları, görüntü içeren bir mesaj gönderilerek tetiklenir. Hedefin gönderilen bağlantıya tıklamasını veya kötü amaçlı yazılımı indirmesini gerektiren kimlik avı saldırılarının aksine, sıfır tıklama saldırısı, sahibinin cihazda herhangi bir işlem yapmasını gerektirmez.

Yeni Bir Görünmez Tehdit

Sıfır tıklama saldırıları, belirli SMS ve mesajlaşma hizmetleri gibi güvenilmeyen verileri kabul eden ve işleyen uygulamalardaki yama uygulanmamış güvenlik açıklarından yararlanmak için tasarlanmıştır.

Doğru şekilde tasarlanırsa, sıfır tıklama saldırısı, siz farkında olmadan akıllı telefonunuzda kötü amaçlı yazılım çalıştırabilir veya casusluk yapabilir. Çoğu durumda, orijinal görüntü kendisini silecek şekilde kodlanır. Yani orada olduğunu bile fark etmeyebilirsin. Ancak her şeye rağmen, saldırganlar bir süreliğine kullanıcı adlarınıza, parolalarınıza ve diğer hassas kişisel verilerinize erişebilir.

Sıfır tıklama saldırıları şu anda yaygın bir siber güvenlik tehdidi olmasa da (çoğunlukla gelişmiş casus yazılımlar tarafından dağıtılıyor) siber suç faaliyetlerinin doğası, bu saldırıların yaygınlaşmamasının muhtemelen an meselesi olduğunu gösteriyor.

Eşit derecede görünmez koruma

Bu nedenle Samsung, yeni güvenlik özelliği Samsung Message Guard’ı duyurdu. Galaxy cihazları için tasarlanmıştır, kullanıcılarını korumayı amaçlar. Dosyaları doğrulanana kadar karantinaya almak için, kodun cihazın geri kalanından izole edilmiş güvenli bir ortamda yürütüldüğü, gözlemlendiği ve analiz edildiği bir siber güvenlik uygulaması olan sandboxing’i kullanır.

Samsung Message Guard şu anda yalnızca Galaxy S23 cihazları için mevcuttur. Ancak Koreli şirket, hizmetin bu yıl içinde diğer Galaxy akıllı telefonlara ve tabletlere sunulacağını söyledi.

“Samsung Message Guard, size zarar verme şansı bulamadan görüntü dosyalarında gizlenen tüm olası tehditleri otomatik olarak etkisiz hale getirir. Ayrıca arka planda sessiz ve görünmez şekilde çalışır ve kullanıcı tarafından etkinleştirilmesi gerekmez” diyor Samsung. “Daha önce, hiçbir şey yapmadan potansiyel olarak tehlikedeydin. Artık sıfır tıklama saldırılarına karşı ve her zaman parmağınızı bile kıpırdatmadan korunuyorsunuz. »

Bu güvenlik aracı şu anda Samsung Mesajlar ve Google Mesajlar uygulamalarında çalışmaktadır, ancak Samsung bunu gelecekte üçüncü taraf mesajlaşma uygulamalarına sunmayı planlamaktadır.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15