Buzz Işıkyılı ve Sox.

Buzz Işıkyılı ve Sox.
resim: Pixar

2022’nin başında çok az film böyle hissettirdi bir bahis kadar emin Işık yılı. Filmleriyle tanınan bir şirket olan Pixar’dan yeni bir filmdi. hikaye açısından yüksek standartlarve bir parçasıydı Oyuncak Hikayesi franchise, tüm zamanların en sevilen animasyon serilerinden biri. Ve yine de filmin duyurulduğu ilk günherkesin bu konuda biraz kafası karışmıştı—ve sonunda, bir oldu büyük gişe hayal kırıklığı.

O zamanlar soru şuydu tam olarak ne Işık yılı? Bu bir soru çok konuştuk bu sitede ve filmin kendisi ilk birkaç karesinde çok özlü bir şekilde cevap veriyor. Ancak filmin aslında açıklamaya ihtiyacı olduğu için, Pixar’ın şu anki Kreatif Direktörü Pete Docter, filmin bu yüce beklentileri karşılamadığını düşünüyor.

Docter, “Bu konuda çok derin araştırmalar yaptık çünkü hepimiz filmi seviyoruz” dedi. Genişletilmiş bir röportajda Wrap. “Karakterleri ve önermeyi seviyoruz. Sanırım neyin yanlış gittiği konusunda sonlandırdığımız şey, izleyicilerden çok fazla şey istememizdi. Buzz’ı duyduklarında, harika, Bay Patates Kafa, Woody ve Rex nerede? Ve sonra onları bu bilim kurgu filminin içine atıyoruz ve bu filme benziyorlar. Ne? Materyali basında okumuş olsalar bile, hem konsept olarak hem de bence karakterlerin çizilmesi, tasvir edilmesi açısından biraz fazla uzaktı.”

Oscar ödüllü yönetmen, “Daha çok bir bilim kurguydu” dedi. Yukarı, Canavarlar A.Ş. Ve Tersyüz devam etti. “Ve Angus [MacLane, director], kredisine göre, bunu çok ciddiye ve içtenlikle aldı ve bu karakterleri gerçek karakterler olarak temsil etmek istedi. Ama içindeki karakterler Oyuncak Hikayesi çok daha geniş ve bu yüzden insanların istedikleri/bekledikleri ile bizim onlara verdiğimiz şey arasında bir kopukluk olduğunu düşünüyorum.”

Docter’ın burada kafasına çivi çaktığını hayal etmelisiniz. Disney duyurdu Işık yılı 2020’nin sonlarında ve o zamanlar bunun “Gerçek” Buzz Işıkyılı hakkında bir film olduğunu düşündük. Evans’ın kendisi tweet attı, “Açık olmak gerekirse, bu oyuncak Buzz Işıkyılı değil, oyuncağın temel aldığı insan Buzz Işıkyılı’nın kökeni bu.” Ki daha sonra öğrendik ki durum böyle değildi. Aslında Andy’nin filmiydi. Oyuncak Hikayesi Buzz Işıkyılı oyuncağını istemesine neden olan şeyi izledi. Bu daha sonra birçok soruyu açtı, MacLane’in yanıtlamaktan mutlu olduğu her şey, ancak kimsenin filmi daha net anlamasını sağlamadı. Yani, Pixar’dan bile geliyor ve Oyuncak Hikayesi, bu tür bir kafa karışıklığı kolay bir satış yapmadı. Sonuç olarak, Işık yılı yurtiçinde yalnızca 118 milyon dolar ve dünya çapında 226 milyon dolar hasılat elde etti. Karşılaştırıldığında, Oyuncak Hikayesi 4 yurtiçinde 434 milyon dolar, dünya çapında 1,1 milyar dolar hasılat elde etti.

Izledin mi Işık yılı? Sence işe yarıyor mu? Bilmemize izin ver.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleyeceğinizi kontrol edin hayret, Yıldız SavaşlarıVe Yıldız Savaşları yayınlar, sırada ne var? Film ve TV’de DC Universeve geleceği hakkında bilmeniz gereken her şey Doktor Kim.

genel-7