Şangay’daki Fudan Üniversitesi’nden bir geliştirme ekibi, ChatGPT’ye benzer bir yapay zeka sohbet robotu geliştirdi ve piyasaya sürdü. Geçen gün oldu. Ve lansmandan birkaç saat sonra, sistem aşırı yüklenme nedeniyle arızalanmaya başladı.


Midjourney sinir ağı tarafından üretildi

Yeni sistemin adı MOSS ve lansmanı Çinli kullanıcıların yeni ürüne büyük ilgi duymasını sağladı ve bu da aşırı yüklenmeye neden oldu. Geliştiriciler şimdiden özür diledi ve üretken yapay zekanın artık herkes tarafından kullanılamayacağını söyledi. Ancak kullanıcıların bu tür sistemlere olan ilgisi ortadadır.

MOSS’un piyasaya sürülmesi sırasında geliştiricilerinin, sohbet robotunu ChatGPT ile karşılaştırdıkları, ancak daha sonra dil modellerinin göstergeler açısından Amerikan modelinden daha düşük olduğunu kabul ettikleri kaydedildi.

Fudan Üniversitesi’nin yapay zekanın düzgün çalışması için yeterli bilgi işlem gücüne sahip olmadığı ve modelin İngilizce ile Çince’den daha iyi başa çıktığı da belirtilmelidir. Son olarak, sistemin optimizasyonla ilgili sorunları vardı.

ChatGPT analoglarının Microsoft, Google, Baidu ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli teknoloji şirketleri tarafından oluşturulduğunu unutmayın.genel-22