Geçen hafta size Aralık ayında Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun (ITC) Apple Watch’taki elektrokardiyogram (EKG) sensörünün AliveCor adlı bir tıbbi cihaz şirketine ait birkaç patenti ihlal ettiğini doğruladığını söylemiştik. AliveCor başlangıçta Apple Watch için kullanıcının kalp ritmini izleyebilen bir bileklik geliştirdi, ancak iki yıl sonra Apple kendi cihaz içi EKG sensörü için FDA onayı alınca bu bilekliği sunmayı bıraktı.

Apple aleyhine karar veren ITC, elektrokardiyogram özelliği içeren Apple Watch birimleri için bir ABD Sınırlı Hariç Tutma Emri (LEO) yayınladı, ancak süreç, ABD başkanının kararı gözden geçirmesini ve ithalat yasağını onaylayıp onaylamadığına karar vermesini gerektiriyor. Bugün, Başkan Joe Biden, Sınırlı Dışlama Kararını (LEO) onayladı. Apple, ITC tarafından bir Apple ürününe karşı verilen bir LEO’yu veto etmeyen ilk başkan oldu. 2013 yılında, Başkan Barack Obama, Samsung patentlerini ihlal ettiği tespit edilen eski iPhone modellerine karşı ITC tarafından verilen bir LEO’yu veto etti.

AliveCor CEO’su Priya Abani bugün bir bildiri yayınladı: “ITC’nin kararını desteklediği ve Apple’ı endüstri lideri EKG teknolojimizin temelini oluşturan patentleri ihlal etmekten sorumlu tuttuğu için Başkan Biden’ı alkışlıyoruz. Bu karar AliveCor’un ötesine geçiyor ve net bir mesaj gönderiyor. yenilikçilere, ABD’nin tüketicilere fayda sağlayan yeni teknolojiler oluşturmak ve ölçeklendirmek için patentleri koruyacağına dair bir mesaj.”

Ancak, ayrı bir davada ABD Patent Deneme ve Temyiz Kurulu (PTAB), AliveCor’un iddialarının patentlenemez olduğunu tespit ettiğinden, hariç tutma kararı hemen yürürlüğe girmeyecek. AliveCor, bu kararları ABD Federal Temyiz Mahkemesi nezdinde temyiz etti ve bu davanın LEO yürürlüğe girmeden önce çözülmesi gerekiyor. Ve AliveCor kararları bozsa bile, Apple’a itiraz etme fırsatı verilecek.

Adalet çarklarının ne kadar yavaş döndüğünü bildiğinizden, Amerika’da satın alabileceğiniz bir Apple Watch bulup bulamayacağınız konusunda endişelenmeniz biraz zaman alacak.telefon-1