Yönetilen hizmet sağlayıcıların (MSP’ler) %65’i kurumsal müşterilerinin önümüzdeki 12 ay içinde Mac kullanımını artırmasını beklese de, birçok şirket cihazlarını iyi yönetemiyor olabilir. Addigy’den yeni anket verileri.

Apple, geçtiğimiz yıl boyunca hem PC hem de mobil cihazlarda pazar payı artışı gören tek satıcı oldu ve bu, genel PC pazarı düşerken bile Mac pazar payının büyümesine dönüştü.

Apple’ın kurumsal BT’deki büyümesinin bir başka kanıtı

Apple’ın mevcut çöküşten çıkma avantajı, yeni nesil çalışanların, kesinlikle ABD’de zaten şirketi tercih etmesidir. 1996’dan sonra doğanlar artık yaklaşık ABD’li iPhone sahiplerinin %34’übu da onları Mac kullanma olasılığı çok daha yüksek.

Addigy, bunun MSP’lerin dünyasına yansıdığını açıklıyor. Yönetilen cihazlarda kullanılan Apple cihazlarının sayısının da geçen yıl önemli ölçüde arttığını iddia ediyor; MSP’lerin %76,1’i filolarındaki Apple cihazlarının sayısında bir artış olduğunu bildiriyor.

Addigy anketine katılanlar arasında artık iş yerindeki en büyük ikinci Apple kullanıcısı grubu olan C-suite yöneticileriyle, bu artan kullanımın en üst düzeyden gelmesi de ilginç.

Önyargı kurumsal güvenliği tehdit ediyor

Kurumsal liderler tarafından kullanılan cihazlarda tutulan verilerin değerli olduğu düşünülürse, bu elbette önemli bir demografi. Addigy, “Şirket yöneticileri tarafından kullanılan cihazların değerli ve gizli bilgiler içerme olasılığı daha yüksektir” dedi. “Bu onları bilgisayar korsanlığına karşı daha savunmasız hale getiriyor.”

Sorun, çoğu durumda BT’nin bu sistemleri etkili bir şekilde güvence altına almamasıdır; anket örneklem grubunun önemli bir kısmı (%34) Mac’lerin çok güvenli olduğuna ve “çok az günlük yönetime” ihtiyaç duyduklarına inanıyor.

Bu, Apple kullanıcıları (ve Apple’ı hiç kullanmamış olanlar) arasında, ancak platformu tam olarak anlamayanlar arasında yaygın bir duyguyu yansıtıyor. Ve Apple’ın güvenliğinin iyi olduğu doğru olsa da tamamen kusursuz değildir.

Apple cihazlarını kullanan yüksek değerli hedeflerin sayısı arttıkça, Cupertino’nun tüm platformları, başarılı açıklardan yararlanarak toplayabilecekleri parayı kovalayan bilgisayar korsanları için birincil hedefler haline geldi. Bu, Apple platformlarına yönelik saldırıların sayısında önemli bir artışa neden oldu ve Apple merkezli bir işletmeyi desteklemek için mevcut olan zengin cihaz yönetimi hizmetleri ekosistemini kullanma ihtiyacının altını çiziyor.

Kötü bir sonuçtan sonra sağlanan güvenlik, kötü bir haber gelmeden önce yapılan güvenlik uygulamalarıyla asla boy ölçüşemez ve Apple kuruluşunu koruma girişimlerinde bir hızlanma gördük.

MSP’ler tarafından müşterilerinin cihazlarını yönetmek için kullanılabilecek bir Apple cihaz yönetimi hizmeti sunan Addigy, kendi verilerinin, Apple cihazları için etkili destek sunmayı seçen MSP’lerin “daha yüksek yıllık gelir elde ettiğini” gösterdiğini de belirtiyor. müşteri ve cihaz başına daha fazla ücret alabilirler.

Apple İşletme Yöneticisi

Apple MDM dünyası nispeten karmaşıktır; Ekosistemi desteklemek için Apple, üçüncü taraf hizmetlere cihaz yönetimi için bir dizi API’ye erişim sağlar. Bunlar, uzaydaki birçok şirkete verir – örneğin Addigy, Jamf, Kandji, JumpCloud, altı düğüm ya da aslında, donanımlarını yönetmek ve korumak için ihtiyaç duydukları araçlar olan Apple Business Essentials biçimindeki Apple’ın kendisi.

Bu, kullanıcı ve cihaz yönetimi, uzaktan silme, konsol tabanlı cihaz izleme, konum tabanlı uygulama kontrolü, uzaktan uygulama dağıtımı, izin yönetimi ve daha fazlası anlamına gelir.

Aygıtların bu sistemlere bağlanması için Apple İşletme Yönetimi (ABM) veya Apple Okullar Yönetimi (ASM) aracılığıyla kaydedilmeleri ve ardından bir aygıt yönetimi çözümü kullanılarak yönetilmeleri gerekir.

Ancak bu senaryolardaki sabit, ABM veya ASM’dir. Bu nedenle, Addigy’nin MSP’lerin %57,9’unun Apple İşletme Yönetimi’ni bile kullanmadığını keşfetmesi tehlike işareti yaratıyor.

Bana göre, şu anda kurumsal filolarda kullanımda olan birçok cihazın yeterince korunmadığını gösteriyor.

Ayrıca, Apple MDM pazarındaki mevcut büyümenin zirveye yakın olmadığına da işaret ediyor, çünkü şu anda iş dünyasında kullanılan cihazların yarısından fazlası etkin bir şekilde yönetilmiyor ve bu da ABM veya ASM gerektiriyor.

Apple’ın kurumsal BT’deki hızlanan durumu, yönetim ve konuşlandırmayı çevreleyen daha geniş ekosistem için pek çok fırsatı artırıyor. Ancak bazı mevcut konuşlandırmaların kötü yönetilmesi ve güvenliğinin yetersiz olması da mümkündür.

Apple’ın platformlarını yönetmek ve kilitlemek için çözümlerin mevcudiyeti göz önüne alındığında, bu önlenebilir bir hata gibi geliyor.

lütfen beni takip et Mastodonveya bana katılın AppleHolic’in barı ve ızgarası Ve Elma Tartışmalar MeWe’deki gruplar.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-13