Ant-Man & the Wasp: Quantumania için IMAX afişi.

resim: Marvel Stüdyoları

yapısı süper kahraman film imtiyazları Kesinlikle değişti, değil mi? Unutması kolay, ancak 2008 öncesi, bu destek amaçlı gişe rekorları kıran filmler, isteseler de istemeseler de genellikle kendilerini bir film üçlemesiyle sınırladılar. O zamanlar, bir üçleme iyi numara filmlerin; çok az değil, çok fazla değil ve hem kahraman hem de yardımcı oyuncular için karakter yaylarını yeterince mümkün kılıyor. Gözetilmeksizin gerçek kalitebir üçleme, franchise içeriği çağında artık var olmayan bir çözünürlük duygusu verir.

Ancak üçlemeler, filmler için, özellikle Marvel için tür alanında kırılması zor bir ceviz olmuştur. Şimdi bile, bu kültürel yeniden inceleme çağında, hala üçlemenin kapanışları var. Bıçak Üçlüsü veya X-Men Son Direniş bu insanlar gerçekten sopaya gitmeyecek ve hatırlanmaktan daha iyi olduklarını söylemeyecekler. Marvel Sinematik Evreni’nin 15 yıllık tarihi boyunca, mega franchise, üç filmde dört ayrı alt seriye sahip olmayı başardı: Demir Adam, Steve Rogers’ın Kaptan Amerika filmlerÖrümcek Adam’ın “Ev” üçlüsü, Ve Thor (Hangi filmin yokmuş gibi davranmak istediğinize bağlı olarak). Bu şaşırtıcı derecede ince listeye katılan en yeni uzantı, yakın zamanda piyasaya sürülen Karınca Adam ve Yaban Arısı: Quantumania.

kuantum ayrıca MCU’nun 2023-2024 filmleri ve şovları listesini (Beşinci Aşama olarak adlandırılır) başlatma ayrıcalığına sahiptir, bu da nihai bir çift için temel olarak çift görevi üstlenmesi gerektiği anlamına gelir. İntikamcılar ekip kurma filmleri 2025 ve 2026 tarihli. Bu üç film, ikincisinde öncekinden daha etkili ve öyle olmasa bile, filmin pazarlaması, Scott Lang ve Hope van Dyne’ın üçüncü macerasının onlar hakkında olduğundan daha az olduğunu açıkça ortaya koydu. ufukta beliren çoklu evren tehdidi. Önceki ikisinde var olması amaçlanan geçiş çizgisi ne olursa olsun Karınca adam filmler ve belirsiz bir gün batımı ile tanışın kuantum gerçekten yok. Scott, Hope ve karma aileleri, normalde Jonathan Majors’ın ortaya çıkan kötü adamı Kang için öne çıkan bir filmde en çok faturalandırılan konuk yıldızlar oluyor.

Quantumania İle Karınca Adam MCU'nun Destan Takıntısının Kurbanı Oluyor başlıklı makale için resim

resim: Marvel Stüdyoları

Söz konusu üçlemelerde, özellikle de Örümcek Adam ve Demir Adam için olanlarda, yapacağımızı (veya iradeSpidey’nin durumunda) onları tekrar görün. Yenilmezler: Ultron Çağı Tony Stark’ı tuhaf bir duruma soktu-Demir Adam 3 Ve Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok daha çok, yalnızca önceki Örümcek Adam filmlerinden beşik yapmak için var olduğunu hissetti, ancak en azından karakterlerinin bir şekilde tamamlanmış hissetmesiyle sona erdi. Baş karakterler veya onların kişisel yolculukları için bu kesinlik, Thor veya Kaptan Amerika için hiçbir yerde görülemez: İlki, Thanos “soğuk açma” işaretli düğmeye basmadan önce yaklaşık 20 dakika boyunca Asgard’ın mültecilerinin kralı olur. Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı,” ve konuk ağırlıklı Kaptan Amerika: İç Savaş her ikisinde de karakter olayları oluşturmak için kişisel bir Steve yolculuğunda ticaret yapıyor Sonsuzluk Savaşı Ve Siyah Panter.

MCU’nun ne kadar süre devam edeceği hiçbir zaman sorulmadı ve bir süredir bu şeylerin sürekli olarak birbirini besleyeceğini biliyoruz. Bu daha büyük bağlantılar ilk olarak filmin kendisi sırasında kurulmazsa, genellikle filmin hızını kesecek şekilde, o zaman sona doğru hızlı bir şekilde kenara çekilir. Bu her zaman böyle olmuştur, ancak MCU’nun izleyicinin nesne kalıcılığından veya Salon H sunumunun grenli görüntülerini çekme yeteneğinden yoksun olduğunu düşünmesi gibi, Dördüncü Aşama ile gerçekten iğrenç hissetmeye başladı. Görünüşe göre bir oyunsonunun kapıda olduğunu bilmek yeterli değil; zorundayız Görmek Nasıl Bayan Marvel için bir önsöz harikalar, O Kara Panter: Sonsuza Kadar Wakanda sebep olur Demir kalp ve Okoye için söylenti yan ürün vb.

En az iki kez kuantum, Scott, mücadele eden eski bir mahkum olmaktan, evreni kurtarmaya yardım eden ve şimdi çok satan bir anı kitabına sahip bir adama geçmenin ne kadar tuhaf olduğunu düşünüyor. Ancak film, kuantum çılgınlığı ve başlayacak bir Kang hanedanı varken, hayatının dönemeçleriyle oyalanmasına izin vermiyor. Film, Lang/Van Dyne ailesine hikayelerini bir şekilde tam bir döngüye sokacak bir tehdit veya meydan okuma vermekten çok, kendi zararına, çok yönlü çılgınlığın yolunu açmakla ilgileniyor. Nihayetinde MCU, bir mülk olarak kendi varlığının kütlesi tarafından yutuldu. En çok faturalandırılan rolü almasına rağmen, bir kahraman, bir hikaye odası toplantısında zaten tasarlanmış olan daha büyük franchise entrikalarına ikinci keman çalabilir.

Quantumania İle Karınca Adam MCU'nun Destan Takıntısının Kurbanı Oluyor başlıklı makale için resim

resim: Marvel Stüdyoları

Sürekli devam oyunu tuzağının ortasında kaybolan şey, bu karakterler, özellikle de kıdemli karakterler için beklediğimiz büyüme ve kararlılık duygusudur. Pek çok durumda, Marvel ya Wanda/Scarlet Witch ve Natasha/Black Widow’da gördüğümüz gibi bunun gerçekten uzun sürmesine izin vermiyor ya da hızla yerini yanıtlanması gereken daha fazla soru ortaya çıkaran bir şeyle değiştiriyor. Daha sonra, Hulk’un oğlu Skaar veya Doctor Strange’in üçüncü gözü gibi. İşler o kadar kötü ki, bir son olduğu yanılsaması bile olamaz, yoksa hayranlar önümüzdeki iki veya üç yıl içinde favorilerinden daha fazlasını görüp görmeyecekleri konusunda ter dökmezler.

Dördüncü Aşama odaklanmamış hissettiği için öfkelendi, bu nedenle Beşinci Aşamanın nasıl bir araya geldiğini görmek biraz zaman alacak. Bununla birlikte, daha açık olan şey, Marvel’in, şeyleri tarihin en uzun savaş geçişi gibi hissettirmek yerine, alt franchise’lar için bazı gerçek son noktalar oluşturmaya dayanabileceğidir. Ya da, bunu başaramazsa, en azından, yolculuğun bir sonraki bölümüne giden yolda sadece kırmızı ışıklarken, sonları sonmuş gibi davranmayı bırakabilir.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleyeceğinizi kontrol edin hayret, Yıldız SavaşlarıVe Yıldız Savaşları yayınlar, sırada ne var? Film ve TV’de DC Universeve geleceği hakkında bilmeniz gereken her şey Doktor Kim.genel-7