Robot elektrik süpürgesi, ev işlerinizi otomatik hale getirmenin ve evinizi toz, moloz ve diğer alerjenlerden uzak tutmanın harika bir yoludur. İster temel özelliklere sahip bütçe dostu bir model, ister her temizlikten sonra çöp kutusunu otomatik olarak boşaltabilen birinci sınıf bir cihaz satın alıyor olun, mutlaka gözünüze çarpan bir şey vardır. Yeni bir robot elektrikli süpürge satın alırken, mevcut özellikler, mevcut en iyi markalar, fiyat noktaları ve daha fazlası gibi göz önünde bulundurulması gereken birkaç noktayı burada bulabilirsiniz.

Bu listeye göz atmayı bitirdikten sonra, en iyi robot elektrikli süpürgeler derlememizi okuduğunuzdan emin olun.

Bir robot süpürgesinde dikkate alınması gereken özellikler

Duyusal gelişmişlik ve sanal haritalama

Çoğu modern robot elektrik süpürgesi, bir odada gezinmek için sensör teknolojisini kullanır, ancak bazı modeller diğerlerinden daha gelişmiştir. Temel robotlar, bir şeylere çarpmalarını ve bir şeyle çarpıştıklarında yön değiştirmelerini engelleyen kızılötesi sensörlere sahipken, daha gelişmiş modeller, lazer kılavuzlu tarayıcılar veya bir kamera ve sensör kombinasyonu kullanarak bir odanın haritasını çıkaracaktır. Bu ileri teknoloji robotlar, bazen düzgün bir şekilde temizlendiklerinden emin olmak için “kir sensörlerine” sahiptir ve kirli veya yoğun trafik alanlarına ek temizlik geçişleri ekleyebilir.

otomatik zamanlama

Çoğu robot elektrikli süpürgenin bir programlama işlevi vardır, böylece onu günün veya haftanın belirli saatlerinde, örneğin siz işteyken çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu planlamanın çoğu, akıllı telefonunuzdaki değişiklikleri ve güncellemeleri kolaylaştıran yardımcı bir uygulama aracılığıyla yapılır. Ancak bazı modellerde, düğmeleri kullanarak bu programı manuel olarak bota programlamanız gerekir. Bu, araba radyonuzda saati ayarlamak kadar eğlenceli geliyorsa, takvim arayüzünün seçtiğiniz robot elektrik süpürgesinde nasıl çalıştığını önceden kontrol ettiğinizden emin olun.

Bazı robot elektrikli süpürgeler, yüksek teknoloji haritalamayı bu planlama özelliğiyle birleştirir (Roomba’nın i7 ve s9 elektrikli süpürgelerinde buna sahiptir) ve belirli odaları belirli günlerde temizlenecek şekilde programlamanıza izin vererek size inanılmaz esneklik ve özgürlük sağlar.

Otomatik kir atma

Çoğu robotta süpürme işlemini onlar yapabilir, ancak normal elektrikli süpürge gibi boşaltmanız gerekir. Ancak bazı modeller kiri otomatik olarak ana ünitenin içinde bulunan kendi çöp kutusuna atar ve bu çöp kutusunun ne zaman boşaltılması gerektiğini size hatırlatır. Bununla birlikte, bu modeller daha pahalı olma eğilimindedir. Robot elektrikli süpürgelerin çoğunda, çöp kutusunu çıkarmanız, bir kapağı veya kapıyı açmanız ve onu çöp kutusuna dökmeniz yeterlidir. Önemli bir şey değil, ancak daha fazla zaman ve zahmetten tasarruf etmek istiyorsanız, otomatik imha, aranacak bir özelliktir. Shark IQ Robot R101AE Kendini Boşaltan Robot ve Roomba s9+ gibi robotlarda bulabilirsiniz.

Ek silme işlevi

Artık birçok üretici hem robot süpürge hem de robot paspas işlevi gören cihazlar üretiyor. Bunlar tipik olarak her görev arasında manuel müdahale gerektirir – yani, robotun halı üzerinde dolaşmasına izin vermeden önce paspas başlıklarını çıkarmanız gerekir – ancak bazı üst düzey modeller tam otomatik temizleme rutinleri sunar.

Roomba Combo j7+, halıya geçmeden önce paspas kafasını otomatik olarak kaldırabildiği için özellikle dikkat çekicidir. Bu, herhangi bir manuel giriş yapmadan evinizdeki hemen hemen her yüzeyi temizleyebileceği anlamına gelir. Biraz pahalıdır, ancak eviniz birden fazla zemin tipinden oluşuyorsa, bir robot vakum + paspas kombinasyonunu düşündüğünüzden emin olun.

En iyi robot vakum markaları hangileridir?

Hepsi farklı fiyat noktalarına ve işlevsellik seviyelerine sahip bir sürü harika robot elektrikli süpürge markası var. Bir elektrikli süpürge satın almadan önce, marka hakkında biraz araştırma yapmak ve incelemelerin yanı sıra müşteri yorumlarını kontrol etmek iyi bir fikirdir. Bunlar en büyük markalardan bazıları:

iRobot

Daha pahalı markalardan biri olmasına rağmen iRobot, piyasadaki en iyi ve en çok incelenen robot elektrikli süpürgelerden bazılarını yapar. Örneğin, en son modelleri olan Roomba S9+, evinizde inanılmaz bir sezgiyle hareket etmesini sağlayan bir 3D sensöre sahiptir. Elverişli bir şekilde, iRobot, bütçeden premiuma kadar tüm fiyat noktalarında elektrikli süpürgeleri piyasaya sürdü, bu nedenle muhtemelen sizin için doğru olan bir model var.

Neato

Neato, iRobot kadar popüler olabilir, ancak sağlam, çalışkan botlar yapmakla ünlüdür. En yeni Neato modelleri, inanılmaz temizleme gücüne ve olağanüstü uzun pil ömrüne sahip D-şekilli elektrikli süpürgelerdir.

Ecovac’lar

Ecovacs modelleri, Wi-Fi özellikli bir kamera, bir paspas artı vakum ve odalarınızın son derece karmaşık sanal haritalarını oluşturma yeteneğinden oluşan son derece sofistike. Hatta size botu evinizde uzaktan hareket ettirme ve neler olup bittiğini görmek için kamerayı kullanma yeteneği verir.

Eufy

Bu robot elektrikli süpürgeler, daha az süslü özelliğe sahip, ancak güçlü emiş gücüne odaklanan, bütçe dostu harika seçeneklerdir. En yeni Eufy modeli, kullanımı kolay bir uygulamaya sahiptir ve piyasadaki en akıllı modellerden biridir, yani ulaşılması zor birçok alana girebilir.

iLife

Bir başka uygun fiyatlı marka olan iLife, ses kontrolü ve oda haritalama gibi çok çeşitli özelliklerle güçlü elektrikli süpürgeler üretiyor. Ayrıca birkaç farklı temizleme modu ve kir sensörü sunar.

Roborock

Roborock, teknoloji yüklü orta sınıf robotlar sunar. Roborock elektrikli süpürgeler tipik olarak gelişmiş haritalama, güçlü emiş, uzun pil ömrü sunar ve birçoğu süpürmeye ek olarak paspas da sunar.

Yuvarlak bir robot mu yoksa D şeklinde bir robot süpürge mi almalısınız?

Çoğu robot elektrikli süpürge yuvarlak bir şekilde tasarlanmıştır, çünkü bu onların bağımsız hareket etmelerini ve takılmamalarını kolaylaştırır; ancak bu köşe eksikliği, dar alanlara veya açılara girmeyi zorlaştırabilir. D-biçimli robotlar, bir dizi sensöre ve dairesel muadillerine göre duvar kenarlarına ve köşelerine daha yakın olabilme avantajına sahiptir.

D-şekilli robot elektrikli süpürgeler ayrıca düz kenarları boyunca uzanan daha geniş döner fırçalara sahip olma eğilimindedir, bu da onları yuvarlak modellerden daha verimli hale getirir, onlara daha büyük bir temizlik alanı sağlar ve teorik olarak genel temizlik ve çalışma süresini kısaltır.

Bununla birlikte, yuvarlak robotlar daha az sıklıkta takılıp kalma eğilimindedir. Günün sonunda, emiş gücü, paspaslama becerileri ve satın alınabilirlik gibi diğer özellikler tipik olarak elektrik süpürgesinin şeklinden daha önemlidir.

Bakım hususları

Robot elektrikli süpürgenize normal bir elektrikli süpürgeyle yaptığınız gibi bakmanız gerekecek – bu daha küçük çöp bidonlarının daha sık boşaltılması gerektiğinden belki daha fazla. Ayrıca sensörlerin tozunu almanız, çöp kutusunu boşaltmanız ve temizlemeniz ve filtreyi temiz tutmanız gerekir – tüm bunlar, elektrik süpürgenizin sorunsuz çalıştığından emin olmak için gereklidir. Çoğu makinede olduğu gibi, bakımını yapmak onun daha iyi ve daha uzun süre çalışmasını sağlar. Ayrıca, engellenmediklerinden emin olmak için fırçaları düzenli olarak kontrol etmek isteyeceksiniz. hareketlerini engellemektedir.

Fiyat

Roborock S4 Max robot vakum

Daha önce bahsedildiği gibi, farklı robot elektrikli süpürge markalarının farklı fiyat noktaları vardır ve bunlar yaklaşık yüz dolardan 1.000 dolara kadar değişebilir. Elbette, iRobot gibi güvenilir, yüksek kaliteli markalara daha fazla ödeme yapmanız doğaldır. Ön yatırımı karşılayabiliyorsanız, bu modeller son derece gelişmiş ve güçlüdür.

Ancak, bir bütçeyle çalışıyorsanız, çok daha uygun fiyatlı bazı harika seçenekler bulabilirsiniz. iLife ve Eufy’nin, daha pahalı bir elektrikli süpürgeyle elde ettiğiniz tüm işlevlerle gelmeyebilecek, ancak yine de etkili ve duyarlı makineler olan bazı harika, ucuz modelleri var. Satın almadan önce araştırmanızı yaptığınızdan emin olun.

200 dolardan daha düşük maliyetli ürünlerin bu fiyat etiketine ulaşmak için önemli indirimler yapıyor olabileceğini unutmayın. Bu, güvenilirliğin darbe alması veya standartlarınızı karşılamaması anlamına gelebilir. Sürekli çocuk bakıcılığı veya tonlarca bakım gerektiren bir robottan daha kötü bir şey olmadığı için, bir robot elektrikli süpürge satın almadan önce bütçenizi artırmak en iyisi olabilir.

Bir daha asla elektrik süpürgesi kullanmayacağınızı hayal etmek kesinlikle ev içi bir rüyadır, ancak bir temizlik robotuyla bu gerçekten mümkündür. Pek çok harika özelliğe ve erişilebilir fiyat aralıklarına sahip bir dizi markayla, bu rüya evinizde kolayca gerçeğe dönüşebilir.
genel-19