James O'Keefe, 2010 yılında Project Veritas'ı kurdu.

James O’Keefe, 2010 yılında Project Veritas’ı kurdu.
resim: Brandon Çan (Getty Resimleri)

Proje Veritasaşırı sağcı aktivist grup gazetecileri ve ilericileri tutmayı amaçlayan zararlı yollarla sorumlu, yüzüne inat burnunu kesti. 2010 yılında Project Veritas’ı kuran ve CEO olarak görev yapan James O’Keefe, O’Keefe’nin Project Veritas parasını nasıl harcadığı konusundaki endişeler üzerine gruptan çıkarıldı.

ayrıntılı olarak New York TimesJames O’Keefe, 2010’dan beri gruba başkanlık ettikten sonra Pazartesi günü Project Veritas’ın CEO’luğundan resmen istifa etti. Karar, “James son üç yılda kişisel lükslere aşırı miktarda bağış fonu harcadı, ” buna göre Bir deyimve liderliğine ilişkin dahili bir incelemenin devam ettiğini.

O’Keefe Pazartesi günü yaklaşık 45 dakikalık bir videoya yayılan sözlerinde, “CEO olarak yetkim elimden alındı ​​ve yönetim kurulundan çıkarıldım” dedi. Vimeo’ya yüklendi Project Veritas tarafından. Şu anda Project Veritas’ta bir işim yok. Yönetim kurulunun yaptıklarına dayalı olarak burada hiçbir pozisyonum yok – bu yüzden bugün size her şeyi duyuruyorum.y, Başkanlar Günü’nde kişisel eşyalarımı burada topluyorum.”

Kurul, yaptığı açıklamada O’Keefe’nin Project Vertias fonlarını, bir donörle görüştüğünü iddia ederken teknesini tamir etmek için bir uçuşta 14.000 $, planlanan dans etkinliklerinde 60.000 $ kayıp ve 150.000 $ dahil olmak üzere kişisel şeylere harcadığını iddia ediyor. Black Cars, kendi kullanımı için DJ ekipmanına “binlerce dolar” ve “yüzlerce başka kişisel kazanç eylemi”.

O’Keefe bildirildi ücretli izne ayrıldı Kurulun yaptığı açıklamada Project Veritas tüzüğüne aykırı olduğunu söylediği grubun CFO’su Tom O’Hara’yı kovma kararının ardından bu ayın başlarında Project Veritas’tan. Washington post O’Keefe’nin ayrılmasının ardından yönetim kurulundan Project Veritas çalışanlarına gönderilen ve kurulun O’Keefe’nin harcamalarının Project Veritas’ın IRS ile atanmasını nasıl tehdit edebileceği konusunda görünüşte gergin olduğunu okuyan bir dahili not aldı.

Project Veritas bir 501(c)(3) organizasyonudur, yani yapamamak “fayda veya özel çıkar için örgütlenmiş” olmak –IRS diyor– veya siyasi anlaşmalar yapın ve karşılığında Project Veritas’ın federal gelir vergisi ödemesi veya bağışçılarını ifşa etmesi gerekmez. Kurulun notunda, Project Veritas bağışçılarının vergi indirimi teşvikini kaybetmeleri halinde grubun kapanabileceği belirtiliyor – Project Veritas getirildi yaklaşık 22 milyon dolar 2020 yılında bağışlarda.

“Bütün bu halka açık yan etkilere rağmen, Kurul hala James’le konuşmak istiyor. Biz onu kovmadık, istifa etmesini de istemiyoruz. Kurul yaptığı açıklamada, iç meseleleri kamuya açık bir şekilde dava etmek yerine çözmek için James ile görüşmeye devam etmek istiyoruz” dedi.

Proje Veritas ilerici gruplara, gazetecilere ve şirketlere yönelik yüksek profilli ve şüphe götürmez soruşturmalarıyla tanınır. Son zamanlarda, Project Veritas, bir Pfizer yöneticisinin, şirketin kasıtlı olarak covid-19 virüsünü mutasyona uğratır. Project veritas ayrıca (başarısız) potansiyel Trump düşmanları Ve Washington post.genel-7