Çin Fudan Üniversitesi ekibi, ChatGPT tarzı platformun lansmanından saatler sonra çökmesinden sonra özür diledi

Çin’den bir ekip Fudan Üniversitesi Salı günü, geliştirdikleri ChatGPT benzeri bir sohbet robotu platformunun, ani bir trafik artışı nedeniyle halka açıldıktan saatler sonra çökmesinden sonra özür diledi.

Ekibin Pazartesi günü aradıkları platformun duyurusu YOSUN Çin sosyal medyasında anında viral oldu ve Çin’in Twitter benzeri Weibo’sunda on milyonlarca hit aldı. Devlet medyası, onu OpenAI’nin hit ChatGPT platformunun ilk Çinli rakibi olarak tanımladı.

Ancak Çin bilimkurgu gişe rekorları kıran “Wandering Earth 2” filmindeki süper akıllı kuantum bilgisayarıyla aynı adı taşıyan MOSS, kısa bir süre sonra düştü ve Salı günü ekip artık halka açık olmayacağını söyledi.

MOSS’un lansmanı ve kamuoyunun tepkisi, Çin’de üretken yapay zeka ve ChatGPT’ye olan ilginin ve Çin’in en iyi üniversitelerinden birkaçı ve teknoloji şirketlerinin Microsoft destekli sohbet robotunun Çince sürümünü üretmek için yarışırken, yerel endüstrinin karşı karşıya olduğu zorlukların altını çiziyor.

Fudan Üniversitesi ekibi Pazartesi günü başlangıçta MOSS’u ChatGPT gibi bir konuşma dili modeli olarak tanımlamış olsa da, Salı günü geliştirmeleri gereken çok şey olduğunu söyleyerek karşılaştırmayı hafife aldılar.

Web sitesinde yayınlanan bir bildiride, “MOSS hala çok olgunlaşmamış bir model, ChatGPT’ye ulaşması için daha kat etmesi gereken çok yol var. Bizim gibi bir akademik araştırma laboratuvarı, yeteneği ChatGPT’ye yaklaşan bir model üretemez.”

“Bilgi işlem kaynaklarımız bu kadar büyük bir trafiği desteklemek için yeterli değildi ve akademik bir grup olarak yeterli mühendislik deneyimimiz yok, bu da herkes üzerinde çok kötü bir deneyim ve ilk izlenim yaratıyor ve bu vesileyle herkesten içten özürlerimizi sunuyoruz.”

Tarihin en hızlı büyüyen tüketici uygulaması ChatGPT de yoğun trafik nedeniyle birkaç kez çöktü.

Çökmeden önce çok az kullanıcı platformla ilgili deneyimlerini paylaşabilmiş olsa da, ABD’den bir gazeteci Şanghay Gözlemcisi MOSS ile bir etkileşimin ayrıntılı bir hesabını paylaştı ve chatbot’un İngilizcesinin Çince’den daha iyi olduğunu söyledi.

Takımın lideri, Çiu XipengFudan’ın Bilgisayar Bilimleri Okulu’nda bir profesör olan , Pazartesi günü Shanghai Observer’a MOSS ile ChatGPT arasındaki ana farkın, MOSS’un dil eğitimine konulan parametre sayısının ChatGPT’den çok daha küçük olması olduğunu söyledi.

Çiu daha fazla yorum talebine hemen yanıt vermedi.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9