Microsoft, üretken yapay zeka tarafından desteklenen yenilenen Bing arama motorundan nasıl para kazanmayı planladığı konusunda reklam ajanslarıyla görüşmelere başladı.

Microsoft, bu hafta büyük bir reklam ajansıyla yaptığı toplantıda yeni Bing’in bir demosunu gösterdi ve arama yanıtlarında ücretli bağlantılara izin vermeyi planladığını söyledi.

Microsoft, Bing AI sohbet robotunun ne kadar doğal yanıtlar ürettiğini, daha fazla kullanıcının onu bilgi aramak için kullanacağını ve bu nedenle şirketin daha fazla reklamcıya sahip olacağını beklemektedir. Bing chatbot reklamları ayrıca, geleneksel arama ağı reklamlarından daha fazla sayfa alanı kaplayabilir.


Getty Images Üzerinden Jonathan Raa/NurPhoto

Bir reklam yöneticisine göre Microsoft, sınırlı sayıda kullanıcı tarafından kullanılabilen Bing sohbet robotunun ilk sürümünde reklamları zaten test ediyor. Reuters yayını bu bilgiyi doğruluyor: yayının editörleri reklamı zaten gördü.

Microsoft, markaların web sitelerinin veya ürünlerinin işletmeleriyle ilgili anahtar kelimeler için arama sonuçlarında görünmesi için ödeme yaptığı geleneksel arama reklamlarını aldığını ve bunları Bing sohbet botu tarafından oluşturulan yanıtlara eklediğini söyledi.

Microsoft ayrıca, belirli sektörlerdeki reklamverenleri hedef alacak farklı bir sohbet robotu reklam biçimi planlıyor. Örneğin, bir kullanıcı yapay zeka destekli yeni Bing’e “Meksika’daki en iyi otelleri bulun” diye sorduğunda otel reklamları görünebilir.Microsoft’un Bing arama motoruna Şubat ayı başlarında GPT dil modeliyle bir güncelleme duyurduğunu hatırlayın.genel-22