Yılın o zamanı. Fransız hükümeti ve hükümet destekli girişim Fransız Teknolojisi Başvuruları topladık, sayıları işledik ve şu anda Fransa’daki en iyi performans gösteren 120 startup’ı ilk 40 için özel bir kategori ile sıraladık. Sonuç iki sıralama objektif kriterlere dayanan Next40 ve French Tech 120.

Size kriterler ve bu listelerin bir parçası olduğunuzda ne elde ettiğiniz hakkında daha fazla bilgi vermeden önce, işte bu yılın French Tech 120 ve Next40’ı:

Görsel Kaynakları: Fransız Teknolojisi

Geçen yılki Next40 ile karşılaştırıldığında, bunların 29’u zaten en üst kategorinin parçasıydı. Bu, 11 startup’ın gruba katıldığı anlamına geliyor – bazıları zaten French Tech 120’nin bir parçasıydı ve EcoVadis, NW Storm, Innovafeed, Pigment ve Verkor gibi startup endüstrisinin geri kalanını geride bıraktı.

Next40’a yeni katılanlar Kulüp Finansmanı (bir gayrimenkul yatırım platformu), elektra Ve ZePlug (iki EV şarj başlatma), Uçan Balinalar (zeplin üreticisi), SAFTI (emlak pazarı) ve Wi First (profesyonel bir telekom şirketi).

Geçen yılki Next40 girişimlerine gelince, bazıları halka açık şirketler haline geldi – Fransız hükümeti, kazançlarını halka açık olarak paylaşmayan şirketlere biraz görünürlük sağlamak için yalnızca özel şirketleri bu sıralamalara dahil etmek istiyor. Deezer’ın bu yıl burada olmamasının ve geçen yıl OVHcloud’un listeden çıkarılmasının nedeni budur. Diğerleri ikinci kategoriye indi veya sıralamadan tamamen düştü. Örneğin, Meero hiçbir yerde bulunamadı.

Next40 sıralaması hala büyük ölçüde ne kadar VC parası topladığınızla belirlenir. Şirketiniz bir tek boynuzlu atsa, yani 1 milyar ABD doları veya daha fazla bir değerlemeye yol açan bir finansman turu oluşturduysanız, girişim otomatik olarak bir Next40 şirketi olur. Böylece 26 şirket Next40’a katıldı. Grubun geri kalanına gelince, 2020 ile 2022 arasında 100 milyon € veya daha fazla (bugünkü döviz kuruyla 107 milyon $) tutarında bir finansman turu topladılar.

Bir sonraki kategori olan French Tech 120’de hükümet, en büyük finansman turlarını toplayan 40 şirketi seçti. Bu yıl için, bu girişimler en az 40 milyon € (43 milyon $) topladı.

Son olarak, seçilen son 40 girişim için hükümet gelire baktı. Bu şirketler yıllık en az 10 milyon € ciro elde etti ve son üç yılda yıllık gelir artışında en az %25 ile hızlı bir şekilde büyüyor.

Ve bu girişimlerin bazılarının artık ciddi gelir elde ettiği doğru. Örneğin Mirakl, 2022’de yıllık yinelenen gelirde 135 milyon dolara ulaştı. Başlangıç, popüler e-ticaret web sitelerinde üçüncü taraf ürünler için pazar yerleri işletiyor. Şirket, geçen yıl brüt mal hacminde 6 milyar dolar işledi. Dijital pazarlama otomasyon hizmeti Sendinblue yıllık yinelenen gelirde 100 milyon Euro’ya (107 milyon $) ulaştı. Younited geçen yıl 190 milyon € (203 milyon $) gelir bildirdi.

Bu Fransız girişimler, kamu idareleriyle ilgili bir sorunla karşılaşırlarsa La French Tech’e ulaşabilirler. La French Tech, daha sonra 60 farklı ortak yönetimden birinde bir French Tech temsilcisiyle bir başlangıç ​​yapabilir. Bu temsilciler, yabancı çalışanlar için vize alma, sertifika veya patent alma, bir kamu idaresine ürün satma vb. Konularda girişimlere yardımcı olmaya çalışır.

Genel olarak, French Tech 120’deki 120 şirket 47.800 çalışanla çalışıyor. Bu girişimler 11,3 milyar € gelir (12 milyar $) elde ediyor. Başka bir deyişle, çoğu ölçüm yukarı ve sağa doğru hareket ediyor, ancak bazıları diğerlerinden daha hızlı büyüyor. Örneğin, yalnızca 15 şirketin en az bir kadın kurucu ortağı veya CEO’su var. Fransız teknoloji ekosisteminde kadınların temsili ve çeşitliliği söz konusu olduğunda, gidilecek daha çok yol var.genel-24