Bitcoin, 17 Şubat Cuma günü hem ulusal hem de uluslararası borsalarda yüzde 3,37’lik bir değer düşüşü kaydetti. Bu yazıyı yazarken, BTC’nin fiyatı 23.844 dolardı (kabaca 19.7 lakh Rs). BTC’nin değeri son 24 saatte 109 $ (kabaca 9.020 Rs) düştü. Uzmanlar, bunun BTC fiyatlarının yakında tekrar yükselmesinden önceki küçük bir hıçkırık olduğunu tahmin ediyor. Bir gün önce kar eden tüm kripto para birimleri, fiyat tablolarında isimlerinin yanına küçük kayıplar yansıttı.

Ether’in değeri Cuma günü yüzde 1,73 düştü. Gadgets 360’ın kripto fiyat izleyicisine göre, ETH şu anda 1.657 $ (kabaca Rs. 1.37 lakh) olarak fiyatlandırılıyor.

Zarar eden kripto para birimleri arasında Binance Coin, Cardano, Solana, Polkadot, Litecoin, Tron ve Avalanche’a katıldı.

Cosmos, Chainlink, Leo, Monero, Bitcoin Cash ve Stellar da kayıplarla anlaştı.

“Bu düşüş, ABD Merkez Bankası’nın fiyat artışlarını kontrol etmekte başarılı olamadığına işaret eden ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerindeki beklenmedik artışın ardından geldi. Mudrex’in CEO’su ve Kurucu Ortağı Edul Patel, Gadgets 360’a verdiği demeçte, ÜFE verilerinin yayınlanması, yatırımcıları enflasyon ve para politikaları konusunda daha temkinli hale getirerek endişelerini artırdı.

Toplam kripto piyasası değeri, son 24 saatte yüzde 2,72 düştü. göre CoinMarketCappiyasa değeri 1,09 trilyon dolar (kabaca Rs. 8,98,46,324 crore).

Bugün Tether, USD Coin, Binance USD, Polygon, Wrapped Bitcoin ve Elrond dahil olmak üzere yalnızca az sayıda altcoin kar kaydetti.

“Kripto piyasaları, katı ABD düzenleyici eylemleri devam ederken bile büyük bir fiyat artışıyla şaşırtıyor. ABD’de artan düzenleyici kasvetin ortasında bile ‘sürpriz bir ralli’ olarak tanımlanabilecek olan kripto piyasaları, son iki gün içinde fiyatlarda keskin bir artışa tanık oldu. Ani yukarı hareket, ABD tüketici verilerinin duyarlılığın güçlü kaldığını ve yumuşak iniş olasılığının arttığını göstermesinin ardından tetiklendi; CoinSwitch Kripto Ekosistem Lideri Parth Chaturvedi, Gadgets 360’a verdiği demeçte, “riske dayalı” varlıklar arasında bir ralli ile sonuçlandı.

“Ancak, ralli, kripto fiyatlarında olağanüstü bir şekilde devam etti ve toplam kripto M.Cap’i 1,2 trilyon dolara yaklaştırdı (kabaca 99,32,340 Rs), geçen hafta boyunca BTC yüzde 9 ve ETH yüzde 7 arttı. Piyasalar, SEC’in düzenleyici hamleleri nedeniyle ‘aşırı satış’ bölgesinde olduğundan, tüccarlar bunu bir ‘kısa satış’ olarak tanımlıyor. Başkan Gary Gensler, Kraken’e 30 milyon $ (kabaca 248 crore Rs) para cezası verdi ve onlardan hizmet olarak staking tekliflerini bir güvenlik olarak kabul ederek durdurmalarını istedi. Ayrıca SEC Başkanı, ABD’de faaliyet gösteren kripto şirketleri için daha fazla düzenleyici engel ekleyecek olan kripto varlıkları için yeni saklama kuralları ve talimatlarını duyurdu.


Kripto para birimi, düzenlenmemiş bir dijital para birimidir, yasal bir ihale değildir ve piyasa risklerine tabidir. Makalede sağlanan bilgiler, finansal tavsiye, ticaret tavsiyesi veya NDTV tarafından sunulan veya onaylanan herhangi bir türde tavsiye veya tavsiye niteliğinde değildir ve bunları teşkil etmez. NDTV, makalede yer alan algılanan herhangi bir tavsiyeye, tahmine veya diğer bilgilere dayanan herhangi bir yatırımdan kaynaklanan herhangi bir kayıptan sorumlu olmayacaktır.

Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8