Sony çip birimi, Çin'e yapılan son ihracat kısıtlamalarından sınırlı etki görüyor

sony Sony Semiconductor Solutions İcra Kurulu Başkanı, Group Corp’un yarı iletken bölümü, ABD, Japonya ve Hollanda’nın Çin’e yönelik çip ihracatı kısıtlamalarından büyük olasılıkla sınırlı bir etki göreceğini söyledi. Teruşi Shimizu söz konusu.

Sony, yaygın olarak kullanılan dünyanın en büyük görüntü sensörleri üreticisidir. akıllı telefonlar ve otomobiller. Rakipleri arasında Güney Kore Samsung Elektronik Ltd.

Amerika Birleşik Devletleri, Pekin’in teknolojik ve askeri ilerlemelerini yavaşlatmak için geçen yıl Ekim ayında Çin’e yapılan yarı iletken ihracatına yönelik kapsamlı kısıtlamalar duyurdu. Geçen ay Hollanda ve Japonya da çiple ilgili ihracat kısıtlamaları üzerinde anlaşmaya vardı, ancak herhangi bir ayrıntı mevcut değil.

Ayrıca Oku

Çinli çip tasarımcısı Unisoc, 15 milyar dolarlık özel fon toplamayı hedefliyor
İlk 10 yarı iletken alıcısı, 2022'de çip harcamalarını 76 azalttı

Sony’nin güvenlik kamerası ile ilgili ürünlerinin sevkiyatı, ABD’deki ihracat kısıtlamalarından etkilenebilir. Shimizu Reuters’e söyledi, ancak “sadece küçük bir parça olacak”.

Satışları üzerindeki olumsuz etki muhtemelen bir milyar yen’i (7.47 milyon $) aşacak, ancak 10 milyar yen’in altında veya birimin toplam gelirinin yüzde 1’inden az olacak.

Çip bölümü, 31 Mart 2023’te sona eren yıl için toplam satışların 1,42 trilyon yen’e ulaşmasını bekliyor.

Shimizu, şirketin mikroçip operasyonlarının, bölüm genel olarak son teknoloji yongaları işlemediği için daha geniş bordürlerden çok az etkileneceğini söyledi.

Çip biriminin genel müdürü ayrıca akıllı telefon talebinin 2023’ün ikinci yarısından itibaren toparlanacağını söyledi.

Araştırma firması IDC’ye göre, küresel akıllı telefon sevkiyatları 2022’de 1,2 milyar adede ulaşarak 2013’ten bu yana en düşük seviyeye ulaştı.

Sony’nin çip bölümü 500 milyon dolar yatırım yapıyor. Tayvan Yarı İletken İmalat A.Ş.‘S (TSMC) çip yapımı yan kuruluşu, görüntü sensörleri üretmek için kullanılan mantık çiplerinin istikrarlı bir şekilde tedarik edilmesini sağlamayı amaçlayan bir adım.

Bağlı kuruluşun Japonya’daki 8,6 milyar dolarlık tesisinin 2024’ün sonunda üretime başlaması planlanıyor ve TSMC geçen ay Japonya’da ikinci bir fabrika kurmayı düşündüğünü söyledi.

Shimizu, “Onlardan bu ikinci aşamanın ne zaman başlatılacağına dair bir haber alamadık. Ancak şirket dışındaki kişiler için böyle bir yorumda bulunmaları, harekete geçtikleri anlamına gelebilir” dedi.

Sony’nin yarı iletken bölümü, Ekim-Aralık aylarında görüntü sensörlerine yönelik güçlü talebin ve daha yumuşak bir yenin yardımıyla rekor satışlar ve işletme karı bildirdi.

Shimizu, bölümün küresel görüntü sensörü pazarında Mart 2026’ya kadar yüzde 43’ten Mart 2022’ye kadar yüzde 60’lık bir pazar payına ulaşmak için “büyük ölçüde doğru yolda” olduğunu söyledi.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9