Samsung katlanabilir pastanın tatlı parçasını tek başına yerken, Apple henüz katlanabilir bir iPhone ile gelmedi. İyi ya da kötü, Cupertino şirketi arayı kapatıyor ve zaman zaman aldığımız tek şey patent başvuruları oluyor. Şimdi en yenisinin zamanı geldi.

Ekranlı Ve Dokunmatik Sensör Yapılı Elektronik Cihazlar” tarafından tespit edilen patent başvurusunun başlığıdır. AppleInsiderve dokunmaya duyarlı kenarları olan potansiyel bir katlanabilir iPhone ile ilgilidir. Fikir, telefon katlanmış durumdayken bile arayüzden yararlanmaktır.

“Bir kullanıcıdan girdi toplamak için düğmeler ve diğer giriş aygıtları kullanılabilir, ancak bu tür bir giriş aygıtı, bir dokunmatik sensör kadar kullanışlı ve çok yönlü olmayabilir.” diyor elma. “Ekranlar bazen belirli yönlerden görülemez ve istenenden daha küçük olabilir.”

Buna göre Apple, katlama cihazının kasa muhafazası, kontrol devrelerini, pilleri ve diğer çeşitli bileşenleri içerecektir. Bu mahfaza, opak plastik, metal, fiber kompozit ve seramik gibi malzemelerden oluşan hem opak hem de şeffaf kısımlar içerebilen duvarlara sahip olacaktır. Kenarları normal bir iPhone’unkilere benziyor gibi görünse de bu patentte açıklanan katlama cihazı, kenarlarda dokunmatik kontroller sunacak.

“Ön duvar ve yan duvarların bölümleri, bir cam katmandan veya başka bir şeffaf elemandan oluşturulabilir.” patente devam ediyor. “Bir dokunmatik sensör katmanı ve ekran katmanı, cam katmanın ön ve yan duvar bölümlerinin altına uzanabilir… [a] dokunmatik sensör katmanı, karşıt arka duvarın altına da uzanabilir.”

Dokunmaya duyarlı kenarlar, fiziksel düğmelerin yerini alabilir

Düğmesiz söylentiler ve Portless iPhone’lar yıllardır ortalıkta dolaşıyor ve bu patent onları gerçeğe yaklaştırabilir. Bunun iyi bir şey olup olmadığını muhtemelen zaman gösterecek. Dokunmaya duyarlı kenarlar için bazı kullanım durumları vardır ve oyun telefonları bu amaçla çerçevenin küçük bölümlerini kullanır (kapasitif tetikleyiciler vb.).

Ve bir şey daha. Görünüşe göre (pek çok Apple hayranı tarafından sevilen) Touch ID özelliği geri dönmeyecek. Bu konu hakkında ne düşünüyorsun? Düğmesiz telefonlara gerçekten ihtiyacımız var mı, yoksa sadece bir hile mi?

Ayrıca Oku:telefon-1