Solda, Scott Kelly NASA üniformasıyla kamerayı işaret ediyor, Sağda, Elon misk Occupy Mars tişörtü giyiyor ve mikrofonla konuşuyor

Eski NASA astronotu Scott Kelly, solda, sağda SpaceX CEO’su Elon Musk ile daha önce diken ticareti yaptı. Kelly Musk’a, “egemenliği savunmak için yapılan hassas saldırı tırmandırıcı olmadığı için” Starlink’in dronların kullanımını kolaylaştırmasına izin vermesi gerektiğini söyledi.
Fotoğraf: Eric Kayne/Michael Gonzalez (Getty Resimleri)

Geçen Cumartesi, eski astronot Scott Kelly, SpaceX CEO’su Elon Musk’a tweet atarak şirketini Ukrayna ordusunun insansız hava aracı saldırılarını kontrol etmek için Starlink’i kullanmasını engellemeyi planladığı için eleştirdi. Milyarder, Musk’a özgü bir yaygarayla, cihazlarının “İkinci Dünya Savaşı’na yol açabilecek çatışmanın tırmanmasına olanak vermesini” istemediğini söyledi.

Musk daha sonra görüşünü yineledi, tweetleme: “SpaceX ticari terminalleri, diğer ticari ürünler gibi, askeri amaçlı değil, özel kullanım içindir, ancak bunları kapatma hakkımızı kullanmadık.” Ayrıca durumu “son derece zor bir ahlaki soru” olarak nitelendirdi.

SpaceX, Şubat 2022’den bu yana Rus birliklerini ülke dışına itme çabalarında Ukrayna’nın iletişim için birbirine bağlı Starlink uydu ağına erişmesine izin veriyor. Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana, ülke bu sistemi sadece iletişim kurmaktan daha fazlasını yapmak için kullanıyor. Uydu ağı, ülkenin drone programının önemli bir yönü olmuştur.

Kelly tweet attı Pazartesi günü: “Egemenliği savunmak için hassas grev tırmandırıcı değil.” Ayrıca, Starlink’in “askeri iletişim için bile” kısıtlandığına dair “güvenilir birinci şahıs raporları” olduğunu iddia etti.[unication]” Gizmodo, bu raporlar hakkında yorum ve açıklama için Kelly’ye ulaştı, ancak hemen yanıt alamadık.

Uzayda bir yıl geçiren NASA astronotu Kelly, ünlü ikiz çalışması kendisi ve erkek kardeşi Mark Kelly ile uzun süredir Ukrayna’ya destek veriyor. Rusya’yı savaşı kovuşturması nedeniyle kınamak. Ayrıca SpaceX CEO’su üzerinden Musk’la ilişkiye girmekten de çekinmiyor. LGBTQ+ topluluğunun alaycı üyeleri.

SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell söylemesine rağmen Reuters Geçen hafta şirketin Starlink’in askeri kapasitesini sınırlamak için yapabileceği “ve yapmış olduğu” “şeyler” vardı, SpaceX’in Starlink’in saldırı yeteneğini nasıl ve hatta ne zaman kısıtlamayı planladığı belli değil. Salı günü yayınlanan bir raporda GardiyanUkraynalı askerler, dronları kontrol etmek için Starlink’i kullanmaya devam ettiklerini söyledi. Askerler, Starlink’in gözetleme için kullanılan dronlarla saldırılar için kullanılan dronları bir şekilde ayırt etmesinin mümkün olup olmadığından habersizdi.

Öyleyse, Starlink’in “saldırı” kapasitesi ile askeri ve sivil iletişimde kullanılması arasındaki çizgi nerede? Ukrayna, savaşın başından beri Starlink’i saldırı amaçlı kullanıyor. bu Londra Times ilk olarak geçen yıl Mart ayında, seçkin bir dron operatörleri biriminin geceleri Rus tanklarını ve kamyonlarını seçmek için Starlink’i kullandığı bildirildi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky söyledi kablolu Haziran ayında Starlink, diğer tüm iletişim araçları kesildikten sonra bile işgal altındaki bölgelerde iletişimin devam etmesine yardımcı oldu. Ülkenin hem küçük ticari hem de daha büyük askeri insansız hava araçlarından oluşan filosu, kapsamlı bir şekilde keşif operasyonları için kullanılır.

Musk, yorumları nedeniyle, bir zamanlar onun desteğini müjdeleyen Ukraynalı yetkililer tarafından ileri geri çekiliyor. Ukrayna başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov daha önce Starlink’i “kritik altyapının önemli bir parçasıRuslardan sonra Ülkenin enerji kaynaklarını hedef aldı. Geçen hafta, Ukrayna cumhurbaşkanlığı danışmanı Mykhailo Podolyak, Musk ve SpaceX’in Rusya’yı veya Ukrayna’yı desteklemek arasında seçim yapması gerektiğini tweetledi.

Starlink’in Hizmet Şartları ve Musk Drone Kullanımı Konusunda Ne Söylemeli?

Starlink’in kendi kullanım Şartları uydu sisteminin “kriz zamanlarında” kullanılabileceğini, ancak “saldırı veya savunma silahları veya diğer benzer son kullanımlarla birlikte veya bunlarla birlikte kullanılmak üzere tasarlanmadığını veya amaçlanmadığını” belirtiyor. Hizmet Şartları ayrıca, Starlink’i “askeri kullanım” için kullanmaya yönelik herhangi bir değişikliğin, ürünün silah ihracatıyla ilgili ABD yasalarına ters düşmesine neden olabileceğini okur.

Ancak SpaceX, Ukrayna’nın drone saldırılarında uydu bağlantısını kullandıktan aylar sonra hizmet şartlarını değiştirmiş görünüyor. üzerinden hızlı bir bakış Wayback Machine bunu gösteriyor the Sayfanın Haziran versiyonu askeri kullanım maddesini içermiyordu. Ekim ayı sonunda—sayfanın arşivlendiği bir sonraki tarih—sayfa silah karşıtı dili içeriyordu.

Gizmodo, değiştirilen dil ve Ukrayna’da Starlink’i kullanma planları hakkında yorum yapmak için SpaceX’e ulaştı. Cevap alamadık ve muhtemelen duymayacağız, çünkü Musk’ın tüm şirketleri gibi SpaceX’in de bir iletişim departmanı yok.

SpaceX zaten daha fazla askeri sözleşme için biraz uğraşırken, Musk ve özel uzay şirketinin Starlink’in saldırı kapasitesi hakkında neden bu kadar endişe duyduğuna dair büyük bir soru işareti asılı duruyor. Daha geçen ay, SpaceX Falcon Heavy’yi piyasaya sürdü için bir iletişim uydusu içeren Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden roket Uzay Kuvvetleri. Geçen yılın sonlarında, şirket “yıldız kalkanıGüvenli hükümet ve askeri iletişim ve gözetleme için tasarlanmış bir tür Starlink alternatifi.

Musk’ın “WW3” hakkındaki çizgisi” son aylarda tekrar tekrar gündeme geldi. CEO’nun açıklamasına göre metinlergibi 44 milyar dolarlık Twitter satın alımına giden yolda ortaya çıkan Musk, Morgan Stanley’in küresel teknoloji başkanı Michael Grimes’a şunları söyledi:[it] Üçüncü Dünya Savaşı’na giriyorsak Twitter’ı satın almanın bir anlamı yok.” Ekim ayında Musk, Ukraynalı yetkililerden eleştiri aldı. tweet attı ülkenin Kırım’ı Rusya’nın bir parçası olarak resmileştirmesi ve bir başkasına izin vermesi gerektiğini, muhtemelen hileli, ülkenin batı “ilhak edilmiş” bölgelerinde seçim. “Bu çatışmanın olası, ancak olası bir sonucu nükleer savaştır” dedi.

genel-7