Güney Kore’ye göre Hankooki (aracılığıyla SamMobile), Samsung Galaxy S23 FE (Fan Sürümü) bu yılın ikinci yarısında piyasaya sürülecek. Bu, Samsung’un zayıf küresel ekonomi ve çip kıtlığı nedeniyle geçen yıl Galaxy S22 FE’yi atlamaya karar vermesinden sonra geldi. Galaxy S20 FE, 10 milyondan fazla satarak büyük bir hit olurken, Galaxy S21 FE daha yüksek bir fiyat etiketi taşıyordu ve sonuç olarak selefi kadar başarılı olamadı.
Kore’den gelen rapor diyor ki Samsung, yamyamlıktan kaçınmak için bu yıl Galaxy A74 orta sınıf ahizeyi Galaxy S23 FE ile değiştirecek. İkinci model aynı zamanda bazı Asya pazarlarında, Avrupa’da ve ABD’de piyasaya sürülen Galaxy S21 FE’den daha fazla ülkede piyasaya sürülebilir. Sammy’nin umudu, Galaxy A74’ü atlayarak Galaxy S23 FE satışlarının öncekinden daha iyi olabilmesidir önceki FE sürümü.
Söylenti değirmeni, cihaza güç sağlayabilecek yonga seti ile ilgili Galaxy S23 FE için bir olasılık ortaya attı. Exynos 2300 yerine, telefonun güçlü Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy yonga seti veya Galaxy 8+ Gen 1 SoC ile donatıldığını görebiliriz. Birincisi, yakında piyasaya sürülecek olan Galaxy S23 serisini çalıştıracak olan ve hız aşırtmalı yüksek performanslı ARM X-3 CPU çekirdeği içeren aynı Uygulama İşlemcisidir (AP).

Bir FE ahize üretme fikri, aslında Samsung’un en büyük akıllı telefon hatası olan Galaxy Note 7 ile başladı. Muhteşem görünümlü bir ahizeydi ve Samsung, telefonun çok büyük satışlar yapacağını tahmin ediyordu. Ancak ahizenin piliyle ilgili sorunlar birkaç telefonun patlamasına neden olarak Samsung’u tüm birimleri geri çağırmaya zorladı. İkinci bir model çıktı ama bu telefonlar da aynı kaderi paylaştı.
Galaxy Note 7 ile ilgili sorunun, Note 7’nin ilk kez piyasaya sürülmesinden yaklaşık bir yıl sonra hatalı pil olduğunu ve başka bir şey olmadığını kanıtlamak için, Samsung, patlamayan bir pile sahip yenilenmiş bir Galaxy Note 7 olan Galaxy Note Fan Edition’ı üretti. Galaxy Note 8, sadece birkaç hafta sonra piyasaya sürüldü.

Piyasaya sürülen son FE modeli Galaxy S21 FE, 1080 x 2340 FHD+ çözünürlüğe sahip 6,4 inçlik bir ekrana sahipti. Kaputun altında, 6 GB RAM ve 128 GB depolama alanına sahip Snapdragon 888 SoC vardı. Arkadaki üçlü kamera kurulumunda 12MP ana kamera, 3x optik yakınlaştırmalı 8MP Telefoto kamera ve 12MP Ultra geniş kamera bulunuyor. Öne bakan kamera 32MP ağırlığındaydı.

Galaxy S21 FE, 25W (kablolu) ve 15W (kablosuz) ile şarj olan 4500mAh pil ile geldi. Ayrıca, kullanıcıların diğer telefonları ve bazı gerçek kablosuz kulaklıklara ait uyumlu şarj kılıflarını şarj etmek için telefonlarının arkasını kablosuz bir şarj pedine çevirmelerine olanak tanıyan ters kablosuz şarj da sunuyordu. Cihaz, toza ve suya dayanıklılık için bir IP68 derecesi taşıyordu.telefon-1