Kenarları kavisli ve katlanabilir tasarıma sahip bir cihazın özelliklerini gösteren bir resim.

Apple’ın patenti, ürünün çoğu parçası boyunca dokunma sensörlerine işaret edebilen kavisli yan duvarlar içerdiği anlaşılan katlanabilir bir cihaz gösterdi.
resim: Elma/USPTO

Görünüşe göre her yıl bir tane alıyoruz yeni tahmin şu bir katlanır iPhone yolda. Bazı yeni patentlere göre, bu beklemenin bir nedeni, Apple’ın yakalanması zor olan her bir santimi daha iyi hale getirmek için yeni yollar keşfetmesi olabilir. cihazı bir giriş yüzeyine, kapaklı bir kabuk gibi katlandığında bile. tarafından ilk fark edildiği gibi AppleInsiderABD Patent ve Ticari Marka Ofisi iPhone üreticisine izin verdi birkaç yeni patent Salı günü, son derece ayrıntılı giriş yeteneklerine dair ipucu herhangi bir gelecek için Katlanabilir cihazlar dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere Apple cihazları. Apple bunlar için geçen yılın Nisan ayında başvuruda bulundu, ancak Şirketin sadece katlanır bir telefon düşündüğünü düşünmeyin diye, bu, Apple’ın bir tür üzerinde çalıştığından bahseden ilk raporlardan sadece birkaç ay sonra. katlanabilir iPad.

Patent (okuyabileceğiniz Burada), dokunmatik sensör katmanlarının bir cihazın dış panelleri tarafından nasıl “üst üste bindirilebileceğini” açıklar. Patent özetine göre, bu sensörler bir cihazın ön, alt ve “kavisli yan duvarları” boyunca bir cam katmanın altına girebilir.. Tüm bunlar, Apple’ın neredeyse her inçte dokunmatik girişlere izin verecek özellikleri test ettiğine işaret ediyor. bir cihazın yüzey alanının. Elbette bunun tehlikesi, ne kadar kırılgan hale gelebileceğidir, özellikle de bu, normal bir telefon kılıfını onsuz kullanamayacağınız anlamına geldiğinden. bazı giriş alanlarını kaybetmek.

Patent ayrıca referanslar muhtemelen “cihazın bir kısmının veya tamamının etrafına bir ekran sarmak”, bu da şunu gösteriyor gibi görünüyor Cupertino şirketi, dokunmatik sensör özelliğine izin vermek için yuvarlak yan duvarları araştırdı.

Pürüzsüz kenarlara sahip bir telefonu gösteren bir patent görseli

Apple, daha fazla dokunma işlevi eklemek için bir cihazın kenarlarına bir ekran sarmaktan bahsetti.
resim: Elma

Apple şu yönde ilerliyor: iPhone’larını büyük, dokunulabilir plakalara dönüştürmek çentiksiz veya pratik olarak belirgin veya girintili dış düğmeler. Patent referansları bu yan duvar dokunmatik sensörleri kamera kontrolleri için kullanılabilir, parlaklığı veya kontrastı kontrol etmek için ses kaydırıcısını veya diğer kaydırıcıları kullanın.

Neden birinin arka plakada dokunmatik sensörler isteyebileceğine gelince, Apple, ekranın herhangi bir bölümünü örtmek zorunda kalmadan eylemi görüntülemek için diğerleri arasında “oyun uygulamalarında” kullanılabileceğini söyledi. Bu oldukça mantıklı, ama yine de soru, elleri inanılmaz derecede sakar olan tüm bu insanlar için ne kadar güçlü bir cihaz yapabileceğiniz sorusu haline geliyor. Patent, plastik, metal veya fiber-kompozit malzemelerden oluşan “şeffaf ve opak malzemelerden” veya şeffaf cam veya plastik kaplamalardan oluşan duvarlara atıfta bulunur.

Apple’ın patenti, nasıl “katlanabilir elektronik cihaz[s] biraz başarabilir bu dokunulabilirliğin kapaklı bir tasarıma sahip. bir içerir ile cihazın bükülmesini sağlayan “elastomerik malzeme” şeffaf dokunmatik sensörler cihaz duvarları boyunca hala etkin.

Ayrıca “bir muhafazaya izin veren bir bir veya daha fazla katlama ekseni boyunca bir veya daha fazla kez katlanacak”, ancak kimsenin olup olmadığı belli değil. bir cihaza birden fazla kez ihtiyaç duyar ve hatta katlamak ister.

Yüksek profilli Apple analistleri ve dedikoducuları arasında Apple’ın piyasaya sürüp sürmeyeceği konusunda bazı anlaşmazlıklar var. bir tür katlanabilir Mac/iPad hibriti gelecek yıl Patentler her zaman ne geleceğinin harika bir göstergesi değildir, ancak bugün’haberler Apple’ın en azından daha fazlasını düşündüğünü gösteriyor katlanabilir gelecekgenel-7