Portao 3 kurucu ortağı, 2020’de kurumsal bir seyahat girişimi olarak kuruldu ve ürününü tam COVID Latin Amerika’yı vurduğunda ve “tüm havaalanları kapandığında” piyasaya sürmüştü. Bianca Pereira.

Zamanlamanın “korkunç” olmasına rağmen şirketin pes etmediğini söyledi.

Pereira ve diğer kurucu Fernando Nery Portão’nun oluşturduğu yazılımın, genel olarak kurumsal harcamaları olan kurumsal işletmelere yardımcı olmak için hala kullanılabileceği sonucuna vardı.

“Kurumsal kartların harika bir araç olduğunu da anladık” Bir seri girişimci ve eski Cargill çalışanı olan Pereira, TechCrunch’a söyledi. “Fakat, Brezilya’daki CFO’lar onlardan nefret ediyor ve nedenini anlıyoruz, çünkü ay sonunda aldıkları tek şey, izini sürmenin imkansız olduğu bir işlem beyanı… CFO’lar ayrıca ödemeleri merkezden uzaklaştırarak ve çalışanları yetkilendirerek dolandırıcılıkla uğraşmak zorunda kalacaklarından endişe ediyorlar. ödeme mutabakatı ve düzeltmeleri gereken operasyonlardaki genel bir karmaşa.”

Portao’nun Pereira’ya göre kurumsal kartıyla birleştirilen platform, sorunu iki şey yaparak çözüyor. İlk olarak, o işlemleri onaylayan platforma bir şirket politikası yapılandırması oluşturur.

“Biz buna bütçe diyoruz; her biri çalışanların nereye, ne kadar ve ne zaman para harcayabileceğine göre yapılandırılıyor,” diye açıklıyor Pereira.

Ayrıca merkezi bir fatura platformuna bağlanır; bu platform, çalışanlar tarafından yüklenen makbuzlardaki QR kodlarını o işlemin ayrıntılarıyla eşleştirmek için otomatik olarak okur ve yorumlar, dolandırıcılığa karşı kontrol etmek için çapraz inceler ve her bir ürünün şirket politikasına uygun olarak satın alındığından emin olur. .

Portão 3, yalnızca 2022’de 60 milyon doların üzerinde işlem gerçekleştirdiğini ve 1 milyondan fazla fiziksel ve sanal kart çıkardığını söylüyor. Kripto şirketi Bitso, CredPago, sağlık sigortası devi SulAmérica ve 123 Milhas gibi şirketler de dahil olmak üzere Latin Amerika’daki yaklaşık 600 işletme teknolojiyi kullanıyor. Portão, etkileyici bir şekilde, Aralık ayı itibarıyla kârlılığa ulaştığını ve her ay %20 büyümeye devam ettiğini iddia ediyor.

Portão 3, yazılımının ödeme yönetimi süreçlerinde harcanan süreyi %33 oranında azalttığını söylüyor – şirketlerin çalışanlarının seyahat, yakıt, geçiş ücretleri, yemek ve herhangi bir dış faaliyet harcamalarını kontrol etmesini kolaylaştırmak amacıyla.

Şirket, Y Combinator’ın Yaz 2021 kohortuna katıldı, ancak daha yakın zamanda işini büyütmeye yardımcı olmak için kurumsal finansmana yöneldi ve Better Tomorrow Ventures liderliğindeki 3,6 milyon dolarlık bir başlangıç ​​finansmanı turunu tamamladı. Endeavour Scale Up, Fincapital, Pareto, Flexport ve diğer melek yatırımcılar da finansmana katıldı.

Şimdilik, Pereira’ya göre, Portão sonunda bir bütün olarak Latin Amerika’ya yayılmayı göz önünde bulundurarak Brezilya’da büyümeye odaklandı. Yeni sermayesini bir ürün ve büyüme ekibi kiralamak için kullanmayı planlıyor ve en son satışları yönetmesi için eski bir Samsung yöneticisini işe aldı. Şu anda, Portão’nun 30 çalışanı var.

Şirket ileriye dönük olarak lojistik, perakende ve nakliye sektörlerinde yeni müşteri segmentlerine odaklanmak istiyor.

Better Tomorrow Ventures’ın kurucu ortağı ve NerdWallet’in kurucu ortağı Jake Gibson, firması olarak bunu söyledi. Portão 3’e yatırım yapma fırsatını değerlendirdiğinde, Brezilya’daki kurumsal şirketlerin kurumsal kartlara erişimi olduğunu, ancak Pereira’nın da belirttiği gibi, dolandırıcılık, uzlaşma ve verilerin dağıtılmasıyla ilgili endişeler nedeniyle ürünleri nadiren kullandıklarını tespit etti.

Portao 3‘nin yazılımı, işlem verilerini standartlaştıran, dolandırıcılığı tespit etmek için kartlara yapılan harcamaları doğrulayan ve harcama raporlama sürelerini “önemli ölçüde azaltan” bir yazılım sunarak büyük kurumsal şirketler için sorunu çözmeyi amaçlıyor, dedi.

Gibson, “Kart çıkarmanın büyük ölçüde metalaştığı göz önüne alındığında, Portão 3 çabalarını CFO’lara kontroller ve dolandırıcılık tespiti sağlayan bir finansal yönetim platformu oluşturmaya odakladı” diye ekledi. “Portão 3, çeşitli Brezilya devlet fatura veritabanlarına entegre olarak ve bu verileri normalleştirip standartlaştıracak teknolojiler oluşturarak, kartlara yapılan harcamaları doğrulayabilir ve şirket gider politikasının ihlal edilmediğinden emin olabilir.”

Gibson, Better Tomorrow Ventures’ın Portão 3’e yaptığı yatırımın daha geniş bir tezin en sonuncusu olduğuna dikkat çekiyor. Firma ayrıca yatırım yaptı. Rampa ABD’de ve mendel Meksika’da.

“İşletmeler için kartların ötesinde yazılım sağlayan şirketlere çok aşinayız – bu, takdir ettiğimiz ve bir ton değer gördüğümüz bir model” dedi.

Portão 3’ün ekseni, başlangıçta kurumsal seyahate odaklanan ancak şimdi işletmeler için genel kurumsal harcama yönetimine odaklanan ABD merkezli Navan’ın (eski adıyla TripActions)kine benzer.

Gelen kutunuzda daha fazla fintech haberi ister misiniz? Üye olmak Burada.

Ele aldığımız bir konu hakkında bir haber ipucu veya içeriden bilgi mi aldınız? Sizden haber almak isteriz. Bana [email protected] adresinden e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz. Ya da [email protected] adresinden bize bir not bırakabilirsiniz. Anonimlik taleplerine saygı duymaktan mutluluk duyarız.



genel-24