Amazon satıcılardan %50 komisyon ücreti alıyor

resim: Quinn Rooney (Getty Resimleri)

Tüccarlar Amazon Pazarı şirkete her satışın %50’sinden fazla komisyon ücreti ödüyor. tarafından yeni bir rapor Pazar Nabzı Amazon’un, satıcıların şirket depolarındaki depolama ücretleri, paketleme ve teslimat için ödemesi gereken toplam maliyeti artırdığını ve sitede reklam.

Rapora göre komisyon ücreti 2016’dan bu yana kademeli olarak arttı, ancak satıcılar, covid-19 salgını sırasında müşteri akışı ve satışlardaki önemli artış nedeniyle çok fazla etkilenmedi. Ancak rapora göre, kısıtlamalar kalktığında ve alıcılar çevrimiçi alışveriş yerine seyahat ve dışarıda yemek yeme gibi şeylere yöneldiğinde satışlar düştü. Kalan etkiler, Amazon’un başlangıcından bu yana en yavaş satış büyümesini yaşadığı anlamına geliyordu.

Marketplace Pulse, Amazon’un aynı zamanda %25 ila %35 Sipariş Karşılama ücreti ve %15 sitede reklam ve tanıtım için ödeme yapan satıcılardan %15 işlem veya yönlendirme ücreti aldığını bildirdi.

Amazon’un geçen yıl topladığı ortalama ücretler, 2016’daki %35,2’den %51,8’e yükseldi ve bir şirket sözcüsü, Gizmodo’ya e-postayla gönderilen bir açıklamada, satıcılardan alınan ücretin Amazon’un ilk koyduğu maliyet ve yatırıma dayalı olduğunu söyledi.

“Birçok satış ortağı, işlerini reklamsız kurup işletiyor” dedi. “Ürünlerinin reklamını yapmayı seçerlerse, aralarından seçim yapabilecekleri birçok hizmet sağlayıcıları var. Satıcıların lojistik veya reklam hizmetlerimizi kullanması zorunlu değildir ve bunları yalnızca işlerine artan bir değer sağlıyorlarsa kullanırlar.”

Satıcılar paketleme, teslimat ve reklama katılmak isteyip istemediklerini seçebilseler de, Amazon’un aldığı ücretler veya dahil edilen ücretler üzerinde kontrolleri yoktur. Marketplace Pulse, şirketin reklam gelirinin geçen yılın 4. çeyreğinde %18,9 arttığını, ancak reklamın %32,2 arttığı bir önceki yıla kıyasla küçük kaldığını bildirdi.

Pacvue’nin başkanı ve eski Amazon yöneticisi Melissa Burdick, Bloomberg Amazon’un reklamcılık çabalarını genişletmeye odaklandığını, yani gıpta ile bakılan alanın artık eskisi kadar çekici olmadığını söyledi.

Burdick, “Amazon’daki reklam alanı, satıcılar için eskisi kadar başarılı değil” dedi. “Alışveriş yapanlar indirimlere daha fazla yanıt verdiğinden, birçok satıcı reklam vermek yerine indirim sunmayı seçiyor.”

Tüccarların para kazanmak için mücadele ederken bile fiyatlarını yükseltmekte tereddüt ettiklerini gösteren rapor, küçük işletme sahiplerinin Amazon deposunu kullanmak yerine kendi paketlerini göndermeye yöneldiklerini ve daha az yerinde reklam harcamaya başladıklarını da sözlerine ekledi.

Marketplace Pulse’un kurucusu ve CEO’su Juozas Kaziukenas, “Bu küçük işletmeler için Amazon ücretlerine giderek daha fazla para harcadıkları için kârlı olmak giderek zorlaşıyor” dedi. Bloomberg. “Amazon zor bir durumda olduğu için ücretleri artırmaya devam etmek isteyebilir, ancak bir tür dengeye ulaşmanız gerekir.”

Sözcü, Gizmodo’ya Amazon’un sipariş karşılama merkezinin üçüncü taraf sağlayıcılar tarafından sunulan standart nakliye hizmetlerinden ortalama olarak hala %30 daha ucuz olduğunu ve alternatif iki günlük nakliye seçeneklerinden %70 daha ucuz olduğunu söyledi.

Sözcü, “Satış ortaklarımızın çoğu, işlerini reklam olmadan kurdu ve yürüttü” dedi ve ekledi: “Ürünlerinin reklamını yapmayı seçerlerse, aralarından seçim yapabilecekleri birçok hizmet sağlayıcıları var.”genel-7