DTÖ genel direktörü: Uyuşmazlıkların çözümü reformu 'öncelik'

bu Dünya Ticaret Organizasyonu‘ nin genel müdürü, kurumun ihtilaf çözüm sisteminde reform yapmanın bir “öncelik” olduğunu söyledi.

2025’te sona erecek olan görev süresinin geri kalanında süreçte reform yapmanın odak noktası olup olmayacağı sorulduğunda, DTÖ Genel Müdür Ngozi Okonjo-Iweala “Kesinlikle. Ve umarım bunu başarabiliriz.”

‘da sahnede konuşuyordu. Dünya Hükümeti Zirvesi.

DTÖ’nün en önemli ihtilaflara karar veren ticaret ihtilafları tahkim sistemi, iki yıldan fazla bir süredir askıya alındı. Trump dönemi Hakem atamalarının bloke edilmesi.

Ayrıca Oku

Kuzey Amerika, yarı iletken endüstrisinin Meksika enerji politikasına ilişkin şüphelerini artıracak
IBM, 3900 kişiyi işten çıkarıyor, yıllık nakit hedefini kaçırıyor

Başkan altında Joe BidenWashington, DTÖ üyelerinin atamaları onaylama çağrılarına direndi ve bunun yerine DTÖ’nün ihtilaf sisteminin nasıl yeniden başlatılacağı konusunda müzakerelere liderlik ediyor.

bu Amerika Birleşik Devletleri DTÖ’nün iddia edilen kapsamını ve uzun süreçlerini eleştirdi ve ABD aleyhine verdiği son kararların bazılarına şiddetle itiraz etti.

Amerika Birleşik Devletleri, aksayan tahkim sisteminde reform yapmak için ülkelerle müzakerelerin üçüncü aşamasına giriyor ve 2024’ün sonuna kadar tam olarak işler hale gelmesini hedefliyor.

“Sorunları olan sadece ABD değil. Gelişmekte olan ülkeler, özellikle en az gelişmiş ülkeler sisteme erişimi zor ve maliyetli buluyor.” Okonjo-Iweala söz konusu.

Pazartesi günü, küresel mal ticaretinin 2023’te yüzde bir oranında büyümesinin beklendiğini de yineledi.

“Ufukta umut ışığı görünüyor” dedi.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9