Güney Koreli girişim Rebellions, Atom adlı yeni bir yapay zeka çipini piyasaya sürdü. Reuters Pazartesi günü bildirdi. Yeni çip, girişimin şu anda AI çip pazarına hakim olan ABD’li çip üreticisi Nvidia’ya karşı rekabet etme girişimidir.

İsyanlar, optimize edilmiş yazılımla birlikte alana özgü bir AI işlemci sağlamayı amaçlamaktadır. Şirket web sitesinde, “Benzersiz merkezi olmayan programlama modelimizle birlikte bu yaklaşım, müşterilerin en güçlü ancak enerji açısından verimli AI donanımının yanı sıra sorunsuz yazılım entegrasyonuyla donatılmasını sağlayacak” dedi.

İsyanlar Güney Kore’nin en büyük telekom operatörlerinden biri olan KT tarafından destekleniyorRebellions için hem yatırımcı hem de potansiyel bir müşteridir.

Rebellions’ın Kurucu Ortağı ve İcra Kurulu Başkanı Park Sunghyun, Reuters’e verdiği demeçte, Atom çipi “bilgisayar görüşü ve sohbet robotu AI uygulamalarını çalıştırmada mükemmel olmak için tasarlandı” dedi. “Çip, geniş bir yelpazede çalışmak yerine belirli görevleri hedef aldığı için, bu görevlerde bir Nvidia A100 yongasının gücünün yalnızca yaklaşık %20’sini tüketiyor” dedi.

Analistler, Rebellions’ın yeni çipinin Güney Kore’nin şu anda Nvidia’nın hakim olduğu AI çip alanında rekabet etme yeteneğini artırabileceğine inanıyor.

“Rebellions’ın bu Atom AI çipi, Nvidia AI çiplerine rekabet verecek. AI yongaları, yarı iletkenlerde en hızlı büyüyen segmenttir. Pareekh Consulting CEO’su Pareekh Jain, “Bu alanda rekabet olması güzel,” dedi.

Bu nedenle, “Ölçek büyütme ve Nvidia’ya rakip olma konusunda iyi bir şansı var” dedi.

Güney Kore hükümeti, yerel veri merkezi pazarındaki varlığını artırmak amacıyla AI çip sektöründeki araştırma ve geliştirmeyi güçlendirmeye çalışıyor. Hükümet önümüzdeki beş yıl içinde yaklaşık 800 milyon dolar ayırmayı planlıyor ve yapay zeka çiplerine olan talebin bu miktarı karşılaması bekleniyor. 2030 yılına kadar toplam çip talebinin üçte biri.

Yapay zeka çipleri, bulut, konuşmalı yapay zeka, ChatGPT gibi üretken yapay zeka, bilgisayar görüşü, robot bilimi, metaverse, sürücüsüz arabalar, kuantum bilgi işlem, blok zincir, kripto para birimleri, siber güvenlik ve ödemeler gibi yüksek işlem yoğun ortamlarda kullanılır.

Ancak Jain, yeni teknolojiyi benimsemedeki en büyük zorluklardan birinin maliyet olduğunu söyledi. Jain, “Uygun maliyetli yapay zeka yongalarının yaygın olarak bulunması, bu yeni teknolojilerin birçoğunun demokratikleştirilmesine yardımcı olacaktır” diye ekledi.

Sektörlerdeki CIO’lar ve CTO’lar, bilgi işlem açısından yoğun iş yükleri için yapay zeka yongalarına ihtiyaç duyar. Şimdiye kadar, Nvidia’nın pazarda aslan payına sahip olması nedeniyle seçenekler sınırlıydı. İsyanlar ölçeklenebilirse, kendisini Nvidia’ya iyi bir alternatif olarak sunabilir.

“Rekabet kaynak bulmak için her zaman iyidir. Çip kıtlığı sırasında gördüğümüz gibi, işletmeler tedarik zinciri risklerini ve gecikmelerini önlemek için hem çip tedarikçilerini hem de coğrafi bölgeleri çeşitlendirme ihtiyacı hissetti” dedi.

Jain, “Güney Kore ekosistemi ile isyanlar hem tedarikçi hem de coğrafi bölge olarak iyi bir alternatif olabilir” diye ekledi. “Ve Rebellions cazip fiyatlara sahipse ve Nvidia’ya eşdeğer veya daha iyi performans sunuyorsa, maliyet açısından bile CIO’lara fayda sağlayabilir.”

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-13