Evinizde her şey birbirine bağlıdır. Kendinizi Somfy otomatik panjurlar, bir Legrand akıllı termostat ve Philips Hue bağlantılı lambalar ile donattınız. Yatma vakti geldiğinde, tek bir dokunuşla aynı anda hem ışıkları, hem de panjurları kapatabilmek, evinizin sıcaklığını düşürebilmek ve alarm sistemini devreye sokabilmek istiyorsunuz. Sorun şu ki, bu farklı cihazlar özel ortamlarda çalışıyor ve bu da onların birlikte çalışmasını zorlaştırıyor.

Bu uyumluluk sorununu çözmek için madde doğru zamanda gelir. Bu yeni iletişim standardı, ortak bir dil sunarak bağlantılı nesnelerin kurulumunu, konfigürasyonunu ve etkileşimini basitleştirmeyi amaçlamaktadır.

Madde sürüm 1.0 Amazon, Apple, Comcast, Google, Huawei, Samsung, Schneider Electric veya Somfy dahil olmak üzere çoğu Nesnelerin İnterneti üreticisini bir araya getiren Connectivity Standards Alliance (CSA) tarafından geçtiğimiz Mayıs ayında yayınlandı.

Son CES’in sürpriz yıldızı

Gerçek başlama vuruşu, CES’in son edisyonunda verildi. Las Vegas dijital yüksek kitlesinin sürpriz yıldızı maddeydi. Nanoleaf, yeni standartla uyumlu eksiksiz bir bağlantılı aydınlatma ürünleri yelpazesini tanıttı. Amazon ve Apple, bağlı hoparlörleriyle aynı şeyi yaptı. Birincisi için en az 17 Echo cihazı ve ikincisi için yeni HomePod 2, Matter’ı destekler.

Samsung, SmartThings Station’ı tanıtarak daha da ileri gitti. Bu ev otomasyonu “merkezi”, farklı Matter uyumlu cihazları yapılandırmak ve bir termostatı, klima sistemini, akıllı TV’yi veya bağlı bir elektrik prizine takılı herhangi bir cihazı birleştiren rutinler oluşturmak için düğmeleri kullanan küçük bir kutu biçiminde gelir. .

Toplamda yaklaşık 600 cihaz halihazırda Matter sertifikasına sahiptir. Standart, ev otomasyonu için tasarlanmış olsaydı, diğer alanların ilgisini çekebilirdi. CSA kısa süre önce, sağlık ve esenliğe adanmış bağlantılı nesnelerin üreticileri arasında Matter’in benimsenmesini teşvik etmek için bir çalışma grubu oluşturulduğunu duyurdu. Uzaktan izleme veya kronik hastalıkların uzaktan yönetimi sayesinde özellikle yaşlı veya hassas kişilerin evde bakımı konusunda çalışacak.

Thread ve ZigBee’nin çok da uzak olmayan kuzeni

Teknik düzeyde, Matter’in destekçileri sıfırdan başlamadı. Standart, Wi-Fi, Ethernet ve kablosuz ağ protokolleri Bluetooth LE (Düşük Enerji), Thread ve ZigBee gibi mevcut iletişim teknolojilerine dayanmaktadır – Bağlantı Standartları Birliği, daha önce ZigBee Alliance olarak adlandırılıyordu.

Uyumlu bir cihazı ağ ile ilişkilendirmek için artık üreticinin uygulamasından geçmek gerekli değildir. Yeni standart, bağlanacak cihazları otomatik olarak algılar. Bağlantıyı sağlamak için tek yapmanız gereken bir QR kodunu taramak ve bir güvenlik kodu girmek.

Ağ kurulduktan sonra, Matter, bağlı nesneler tarafından açık ara en yaygın olarak kullanılan 2,4 GHz frekans bandında Wi-Fi üzerinden çalışır. Öte yandan, standart yalnızca IPv4 adreslerinde kalan cihazları fiili olarak hariç tutan IPv6’ya dayanmaktadır. Buna karşılık IPv6, 128 bit AES şifreleme sağlayarak ek güvenlik sağlar. Genellikle zayıf bir şekilde korunan bağlı nesnelerin, siber suçlular tarafından tercih edilen bir Truva atı oluşturduğunu bilmek bir artı.genel-15