Çarşamba günü Walt Disney, kısa süre önce yeniden göreve getirilen CEO Bob Iger’in altında kapsamlı bir yeniden yapılanmayı duyurdu ve maliyetlerden 5,5 milyar dolar (kabaca 45,000 crore) tasarruf etme ve yayın işini kârlı hale getirme çabasının bir parçası olarak 7.000 kişiyi işten çıkardı.

İşten çıkarmalar, Disney’in küresel iş gücünün tahminen yüzde 3,6’sını temsil ediyor.

Disney hisseleri mesai sonrası işlemlerde yüzde 4,7 artarak 117,22 $’a (kabaca 10.000 Rs) yükseldi.

Hissedarlar için bir temettüyü eski haline getirme vaadi de dahil olmak üzere adımlar, aktivist yatırımcı Nelson Peltz’in Mouse House’un akış için fazla harcama yaptığı yönündeki eleştirilerinden bazılarını ele aldı.

Peltz’in Trian Group sözcüsü Çarşamba günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, “Disney’in dinlemesinden memnunuz” dedi.

Maliyetleri düşürme ve gücü yaratıcı yöneticilere iade etme planı kapsamında şirket, üç segment halinde yeniden yapılandırılacak: film, televizyon ve internet yayınını kapsayan bir eğlence birimi; spor odaklı bir ESPN birimi; ve Disney parkları, deneyimleri ve ürünleri.

Iger bir konferans görüşmesinde analistlere, “Bu yeniden yapılanma, operasyonlarımıza daha uygun maliyetli, koordineli bir yaklaşımla sonuçlanacak.” “Özellikle zorlu bir ortamda verimli bir şekilde çalışmaya kararlıyız.”

Iger, akışın Disney’in en önemli önceliği olmaya devam ettiğini söyledi.

Şirketin “temel markalarımıza ve bayiliklerimize daha fazla odaklanacağını” ve “genel eğlence içeriğimizi agresif bir şekilde iyileştireceğini” söyledi.

Iger ayrıca şirketin yönetim kurulundan hissedar temettüsünü yıl sonuna kadar iade etmesini isteyeceğini de söyledi. Finans Direktörü Christine McCarthy, ilk temettünün muhtemelen COVID öncesi seviyenin “küçük bir kısmı” olacağını ve zaman içinde artırma planının olacağını söyledi.

Disney yönetim kurulunda yer almak isteyen Peltz, temettülerin 2025 mali yılına kadar eski haline getirilmesini savunmuştu.

Insider Intelligence baş analisti Paul Verna, “Bana göre Disney, Nelson Peltz’in talep ettiği birçok şeyi zaten yapıyor, ancak bu onun baskısına bir yanıt olarak değil,” dedi.

Iger, şirketin Jimmy Pitaro tarafından yönetilmeye devam edecek olan ESPN’den ayrılmak için görüşmelerde bulunmadığını söyledi.

TV yöneticisi Dana Walden ve film şefi Alan Bergman eğlence bölümüne liderlik edecek.

Beş yılda üçüncü yeniden yapılanma

Disney, yavaşlayan abone büyümesi ve akış izleyicileri için artan rekabete yanıt olarak işten çıkarmaları açıklayan en son medya şirketidir. Disney daha önce, 1 milyar dolardan fazla (kabaca 8.300 Rs. 8.300 crore) kayba uğrayan Disney+ akışlı medya birimi için aboneliklerde üç ayda bir ilk düşüşünü bildirdi.

Warner Bros Discovery Inc ve Netflix daha önce işten çıkarmalara maruz kalmıştı.

Disney, satış ve genel yönetim giderlerinde ve diğer işletme maliyetlerinde 2,5 milyar $ (kabaca 21.000 crore) azaltmayı planladığını söyledi, bu çaba halihazırda devam ediyor. Diğer bir 3 milyar dolarlık (kabaca 25.000 Rs. crore) tasarruf, işten çıkarmalar da dahil olmak üzere spor dışı içerikteki azalmalardan gelecek.

Refinitiv verilerine göre, 31 Aralık’ta sona eren mali ilk çeyrek için Disney, 78 sentlik ortalama analist tahmininin üzerinde, 99 sentlik düzeltilmiş hisse başına kazanç bildirdi.

Net gelir, analist tahminlerinin altında, 1.279 milyar $ (kabaca 10.600 Rs) olarak geldi. Gelir, Wall Street’in 23,4 milyar dolarlık tahminlerinin (kabaca 1,93 lakh crore) önünde 23,512 milyar $’a (kabaca 1,94 lakh crore Rs) ulaştı.

Yeniden yapılanma, CEO olarak ilk görevi 2005 yılında başlayan Iger’in liderliğinde yeni bir bölümü işaret ediyor. Pixar, Marvel Entertainment ve Lucasfilm’i satın alarak güçlü eğlence markalarından oluşan bir listeyle Disney’i güçlendirmeye devam etti. Iger ayrıca, 2019’da 21st Century Fox’un film ve televizyon varlıklarını satın alarak ve sonbaharda Disney+ yayın hizmetini başlatarak, akış devriminden yararlanmak için şirketi yeniden konumlandırdı.

Iger, 2020’de CEO olarak istifa etti ancak Kasım 2022’de rolüne geri döndü.

Şimdi Iger, Disney’in yayın işini büyüme ve karlılık yoluna sokmaya çalışacak. Yeni yapı aynı zamanda Iger’in, hangi filmlerin ve dizilerin yapılacağına ve içeriğin nasıl dağıtılıp pazarlanacağına karar verecek olan şirketin yaratıcı liderlerine karar verme yetkisini geri verme vaadini de yerine getiriyor.

Bu, Disney’in beş yıl içindeki üçüncü yeniden yapılanmasına işaret ediyor. Akış işinin büyümesini hızlandırmak için 2018’de ve yine 2020’de akışın büyümesini daha da artırmak için işini yeniden düzenledi.

Disney en son, Kasım 2020’de başta eğlence parkları olmak üzere 32.000 işçiyi işten çıkaracağını açıkladığında, pandeminin en yüksek noktasında kesintiye gitmişti. Kesintiler 2021 mali yılının ilk yarısında gerçekleşti.

© Thomson Reuters 2023


Samsung’un Galaxy S23 serisi akıllı telefonları bu hafta başlarında piyasaya sürüldü ve Güney Koreli firmanın ileri teknoloji cep telefonları üç modelde de birkaç yükseltme gördü. Fiyatlardaki artış ne durumda? Bunu ve daha fazlasını Gadgets 360 podcast’i Orbital’de tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8