“Live from Paris” etkinliğinde Google, hizmetlerinde çeşitli iyileştirmeler sundu. Yeni yapay zeka sohbet robotu Bard ve Google Haritalar ön plana çıkarken, Google’ın Lens’i de Google Asistan aracılığıyla ekranda arama yapılmasına olanak tanıyan kayda değer bir yükseltme görecek. Şimdi size uygulamadan veya web sitesinden ayrılmadan iPhone veya Android akıllı telefonunuzda görsel aramayı nasıl kullanabileceğinizi anlatmak istiyoruz.

Asistan aracılığıyla ekranda görsel arama nasıl çalışır?

Mobil cihazlardaki Lens uygulaması görsel aramayı zaten mümkün kılıyor. Ancak, ekranda arama yapmadan önce bir fotoğrafı veya ekran görüntüsünü kaydetmeniz önemlidir. Google önümüzdeki aylarda Lens’i güncelleyecek, bu nedenle Google Asistan’ı kullanarak ekranda görsel arama için yeni bir özellik olacak.

Google’ın bildirdiği gibi, bir kullanıcı Asistan’ı çağırarak ve açılır menüde “Ekranı tara” seçeneğine dokunarak ekranda görüntülenen bir resim veya videoyu arayabilir. Demo, Mesajlar uygulamasında gerçekleşti, ancak Google, görsel aramanın ekranda ve diğer uygulamalarda da kullanılabileceğini söylüyor.

Çoğu akıllı telefonda, asistan bir düğmeye basılarak etkinleştirilmelidir. Alternatif olarak asistan, Google klavyesi açılıp mikrofon simgesine basılarak da tetiklenebilir. Ayrıca, yeni görsel arama işlevini kullanabilmek için hem Google Lens hem de Google Asistan kurulu olmalıdır.

Google Lens, Google Asistan ile iş başında.

Google Asistan aracılığıyla uygulamalarda ve sayfalarda ekranda görsel aramayı etkinleştirin. / © Google; NextPit tarafından düzenle

Google, Asistan aracılığıyla arama yapmaya devam ettiğinden, kullanıcılar bir fotoğraf veya ekran görüntüsü alabilir ve Google Lens veya Google Fotoğraflar aracılığıyla bir görsel araması gerçekleştirebilir. Masaüstünde, Chrome zaten bir fotoğrafa doğrudan sağ tıklayıp “Google ile görsel ara”yı seçmeyi içeren bir görsel arama özelliğine sahiptir.

Google, Lens ve Arama için “çoklu arama” özelliğini yayınladı

Aynı zamanda Google, Google Lens ve Google Arama için “çoklu aramanın” artık dünya çapında kullanılabileceğini duyurdu. Görsel aramaya benzer şekilde, sonuç artık birleştirilebilir. Özellikle bayide arama yaparken bir arabanın rengini ve araca bakmak istediğiniz yeri özetlemek mümkün oluyor.

Akıllı telefonunuzda Google Lens’i veya görsel aramayı kullanıyor musunuz? Hangi yeni özellikleri denemek için can atıyorsunuz? Yorumlarda bize yazın.genel-27