Knockout City’nin günleri sayılı ama Velan Studios için hala güçlü bir iyimserlik var. Canlı hizmet PvP yakantop oyunu 21 Mayıs’ta ikinci yıl dönümüne yaklaşsa da, mevcut durumunda bundan sonraki birkaç hafta daha var olacak. Şubat ayındaki bir blog gönderisinde Velan, Knockout City’nin 6 Haziran’da çevrimdışına alınacağını açıkladı, ancak Velan’ın bundan sonra özel sunucuların PC’de barındırılmasına olanak tanıyacak olması harika bir istisna.

Haber, Ocak 2023’ü tanımlayan bir dizi canlı hizmet oyun kapanışının en sonuncusu olarak geldi ve birkaç yıl geriye bakıldığında bunun bir aylık bir trend olmadığını kanıtlıyor. Canlı hizmet video oyunlarının rekabetçi ve sürekli değişen dünyasında ayakta kalmak giderek zorlaşıyor. Nakavt Şehri benim kişisel favorim olduğu için, haberler yüzüme yakar top gibi geldi. Üzerinde çalışmayı sevdiğiniz bir oyunun sizin değil de piyasanın şartlarına göre sona ermesinin nasıl bir şey olduğunu öğrenmek için ekiple konuşmak istedim. Konuştuğum kişiler durumun üzücü olduğunu kabul etseler de, hem Velan’da hem de endüstri genelinde bir sonraki adım için umutsuz değillerdi – her şeyi olması gereken yere getirmek bir paradigma değişikliği gerektirse bile .

Oyun yönetmeni Jeremy Russo, “Bu, üzerinde çalıştığım en sevdiğim oyun,” dedi. “Aynı zamanda şimdiye kadar oynadığım en sevdiğim oyunlardan biri. Bunu hala oynuyorum. Ve çoğu geliştiriciyle konuşursanız, hiçbiri kendi oyununu oynamıyor. arkadaşlar, gruplaşmak ve bu kavgalara girmek.”

Russo, Knockout City’deki altı yılın, 2016’da kurulan ve Mario Kart Live Home Circuit ve yaklaşan Hot Wheels Rift Rally gibi artırılmış gerçeklik yarış oyunları geliştiren stüdyo için nasıl dikkate değer bir biçimlendirici olduğunu açıkladı. “Ekibi biz kurduk, bir motor yaptık, tüm bu oyun deneyimini oluşturduk, piyasaya sürdük. […] Uzun süredir sektörde olmamıza rağmen çoğumuz bunu ilk kez bir canlı operasyon deneyimi yürütüyorduk. Ve lansmanda aldığımız eleştirel övgü ve sahip olduğumuz gülünç derecede hayran topluluk açısından başardığımız şey, bunun başarılı olduğu dışında bir şey hissetmek ve takımda ve takımda sahip olduğum gururu düşünmek zor. oyunun kendisi.”

Birçok canlı hizmet oyunu gibi, Knockout City de diğer IP’lerle geçişlere yöneldi.

Russo, CEO Karthik Bala ve pazarlama direktörü Josh Harrison ile yaptığım 40 dakikalık sohbette aklıma çokça gelen birkaç kelime vardı. “Gurur” bunlardan biriydi. “Analitik” başka bir şeydi.

Russo, Velan’ın canlı operasyon analitiğinin gerçekte neyi araştırdığını sorduğumda, “Bu, o anda neyi geliştirmeye çalıştığımıza bağlı,” dedi. “Eşzamanlılığa mı bakıyoruz? Tutma mı? Para kazanma mı? Bu yeni fikirle aslında neyi test ediyoruz? Sonra da o belirli konu için analitik ekleyeceğiz. Ve bunun üzerine lazerle odaklanacağız. Ve Birçoğumuz ilerledikçe bunu anladık ve “Tamam, burada bir sorunumuz olduğunu düşünüyoruz, bunu doğrulamak için bazı veriler ekleyelim. Tamam, şimdi yeni bir özellik eklemeye veya bir özelliği değiştirmeye çalışalım” bu sayıyı iyileştirmeye çalışmak için.'”

Kulağa net gelmiyorsa, kabul ederim. Özellikle canlı hizmet oyunlarında analitik, stüdyolar için hayati bir pusuladır. Verileri toplamanız, geliştirilecek zayıf yönleri veya daha fazla sağlamlaştırılacak güçlü yanları bulmanız, ardından oyunda ince ayar yapmanız ve bu veri noktalarının nasıl değiştiğini görmeniz gerekir. İşler doğru yönü işaret ettiğinde – oyuncular aynı anda çok oynuyorlar, sık sık oyuna geri dönüyorlar, oyun içi para harcıyorlar – canlı servis oyununuz muhtemelen iyi gidiyor. Ancak rakamlar ileride sorun olduğunu gösterdiğinde, ilişkilendirme puslu olabileceğinden, durumu tersine çevirmek zor olabilir.

Oyuncular, oyununuzda yaptığınız bir değişiklik nedeniyle veya başka bir oyunun başlaması veya Twitch’teki bir sonraki büyük şey olması gibi harici bir şey nedeniyle ayrıldı mı? Oyunda, başarıyı ölçme bilimini belirsiz hale getiren çeşitli faktörler var. Aklı başında pivotlar bile, özellikle bunun gibi bağımsız bir ekipte, diğer alanlardan zaman ve kaynak alır.

Bala, “Otomatik pilot yok,” dedi. “Topluluktan gelen geri bildirimlere ve ihtiyaç duyulan şeylere baktığımızda, projede yer alan bir dizi ipucu var, [like] Jeremy, baş mühendislerimiz, sanatçılarımız ve fiziğimiz var – temel beyin güvenimiz. Ve eğer yeniden donatmaya çalışıyorsak, bunu yapabilmek için o küçük çekirdek yaratıcı ekibe ve teknik ekibe ihtiyaç vardır. Ama her gün aynı takım çalışıyor, biliyorsunuz ve bir yerlerde oyunu sürdüren ve yöneten bu kadar büyük insan yok.”

Knockout City’yi seviyorum ve yeni Brawl Pass’lar ve oyun içi etkinlikler döngüsü, Velan’ın diyebileceği gibi aylar hatta bir yıl süren bir yeniden düzenleme dönemi olmasa bile oynardım. Ama bu, zaten yoğun bir şekilde yatırım yapan bir hayran olarak benim bakış açım. Gerçekte, Bala’nın açıkladığı gibi “internet durağan değildir” ve ekibin hem oyunu temel yollarla yeniden düzenlemesi hem de çoğu oyuncunun geri gelmesini istiyorsa ana içerik vuruşlarını olduğu gibi tutması gerekiyordu.

Bala, “Metriklere indi,” dedi. “Oyuncuları elde tutabilmek. Güçlü bir çekirdek topluluğumuz vardı, ancak oyundan gerçekten keyif alan pek çok insan [just] geldi Bir süreliğine gidebilirler, geri gelebilirler, ancak her türlü canlı servis oyununun kalp atışları için kritik olan genel elde tutma oranı, aydan aya belirli bir seviyede olmalıdır. mantıklı kılmak için. Aksi takdirde, devam etmek için sürdürülebilir bir iş yaratamazsınız. Ve yüzleşmek zorunda kaldığımız soğuk, sert gerçek bu, bu da bunu gerçekten zor ve gerçekten duygusal kılıyor.”

Bir kuruşa dönüşebilen bir pazarda – Fortnite’ın PUBG tahtını neredeyse bir gecede gasp ettiğini hatırlıyor musunuz? – hem paranız hem de zamanınız için bir mücadele olduğundan canlı hizmet dünyasının değişkenliği, bu alanda gelişmeyi inanılmaz derecede zorlaştırıyor. Lansmanından bu yana 12 milyondan fazla oyuncuya rağmen Knockout City, mutlu bir ortam bulmak için mücadele eden sayısız diğer oyuna katılıyor. Dünyanın en büyük maçı değildi ama lobileri de boş değildi. Başka oyunlar da oynadım, günlerinin sonunda kendinizi aynı 6-10 kişiyle sıraya girerken buluyorsunuz çünkü kelimenin tam anlamıyla topluluktaki son oyuncularsınız (RIP Onrush).

Dışarıdan, Knockout City bundan çok daha iyiydi ama aynı zamanda Fortnite seviyesinden de uzaktı. Ve şu anda bir oyuncu olarak – ve kesinlikle bir geliştirici olarak da – hem makro hem de mikro seviyelerde oyunun korunmasının ileriye dönük şüphe içinde olduğunu görmek korkutucu geliyor. Knockout City gibi harika oyunlar istikrara kavuşamıyorsa ve neredeyse tarihten siliniyorsa, canlı hizmet oyunlarında ya hep ya hiç olmayan bir gelecek var mı?

Bala, bu soruyu yanıtlamanın “acı verici bir gerçeği ortaya çıkardığını” söyledi, ancak bundan çıkış yolunu, devasa üçlü A oyunları denizinde başarıya ulaşabilen bağımsız bağımsız oyunların yükselişini gördüğümüz zamana benzer şekilde benzetti. “Ölçekte değilseniz oynaması ücretsiz iş gerçekten çok zor. Biliyorsunuz, yalnızca çok oyunculu olabilen ve orta fiyatlı premium olabilen oyunlardan, yalnızca çok oyunculu için size özel oyunlara geçtik. küresel ölçekte olabilmek için oynaması ücretsiz olmalı ve kaçış hızı elde edemezseniz, ışıkları açık tutmanız gerçekten zor.

“Ve endüstrinin bundan yola çıkarak gelişeceğini düşünüyorum. Yeni modeller olacak. Oyuncuların sadece hakim olan devasa oyunlarla yetineceğini düşünmüyorum ve bazı çıkışlar elde edeceksiniz. yeni iş modelleri altında ve oyuncuların bundan keyif alacağını biliyorsunuz. Kişisel olarak henüz o noktaya geldiğimizi düşünmüyorum, ancak bunun bizim için heyecan verici kısmı olduğunu düşünüyorum çünkü bunun nerede olabileceğine dair fikirlerimiz var. Gitmek.”

Kupa kutusu, müzik kutusu ve mini futbol oyunu içeren bir buluşma alanı eklemek, Velan'ın oyuncuların yatırımını sürdürmek için kullandığı bir stratejiydi.
Kupa kutusu, müzik kutusu ve mini futbol oyunu içeren bir buluşma alanı eklemek, Velan’ın oyuncuların yatırımını sürdürmek için kullandığı bir stratejiydi.

Bala için ileride bir zihinler buluşması tasavvur ediyor. “Bence bu teknedeki tek stüdyo biz değiliz, biliyor musun? Bir de GDC yaklaşıyor, DICE konferansı yaklaşıyor.[…] Akran grubumuz arasında oldukça sıcak bir konu olduğu için, bunun hakkında özellikle çok konuşacağız.”

Russo, “Cevabı henüz bildiğimizi sanmıyorum,” diye ekledi. “Bence bu, sektör çapında olması gereken bir şey. Sektörün bunu çözmesi gerekiyor. Bağımsız tek oyunculu oyunlar örneğinde olduğu gibi, kaliteli içerik oluşturmak için nasıl farklı bir yaklaşım buldukları gibi. Çok oyunculu için- Odaklanmış bağımsız oyunlar, bence bu, küçük kitleler ve deneysel oyun özellikleri ile en baştan sürdürülebilir olabilmesi için çözülmesi gereken bir sonraki büyük iş modeli.”

Konuşma kesinlikle acı tatlıydı. Açıktır ki, en iyi senaryoda Nakavt Şehri daha uzun süre devam ederdi. Ancak yine de Harrison, oyunun herkes için çok önemli bir öğrenme deneyimi olduğunu ve daha iyi günlerin yakında olduğunu söyledi. Ekibin genel olarak Knockout City evreni olarak adlandırdığı şeye atıfta bulunarak, “Bu, Knockout City’nin bu bölümünün sonu, ancak bu genel olarak Knockout City’nin sonu olmayabilir” dedi.

“Bu seriye dönüp bakıp ‘Hey, bu IP o kadar da iyi değil’ demiyoruz. Knockout City’yi seviyoruz. Bu zorluklardan bazılarını çözebilirsek, onu geri getirebileceğimiz bir dünya var. Bu IP’nin farklı bir unsuruna bakabileceğimiz bir dünya var. Bunların hiçbiri olmasa bile, biz’ Bundan hâlâ o kadar çok şey öğrendik ki bundan sonra yapacağımız her şey burada öğrendiğimiz her şeyden ipuçları alacak ve bu sayede daha iyi olacak. Burada yaptım. Ve buna olumlu bir açıdan bakmamak zor.”

Knockout City’nin önümüzdeki son günleri ve takımın 6 Haziran’dan sonra oyunun bir şekilde devam etmesini nasıl sağladığı hakkında daha fazla bilgi için göz atın bu son blog gönderisi.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde öne çıkan herhangi bir şeyi satın alırsanız, GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1