Kafeslerde tavuk ve vizonun yan yana fotoğrafları

Mevcut küresel kuş gribi salgını kümes hayvanlarında başlasa da, o zamandan beri yabani kuşlara ve ardından hem çiftçilik hem de vahşi memelilere yayıldı – bu da ek tür sıçramalarının mümkün olduğunun sinyalini veriyor. Genellikle kuş gribi bulaşmış memeliler virüsü kendi aralarında yaymazlar, ancak yakın zamanda bir varyantın vizonlar arasında geçtiği belgelenmiştir.
Fotoğraf: Gizmodo / AP / Getty Images

Dünya Sağlık Örgütü kuş gribi için uğursuz bir uyarı yayınladı. İçinde çarşamba basın açıklamasıUluslararası ajansın genel direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, hastalığın mevcut gidişatının insanları endişe verici bir şekilde açıkta bıraktığını kaydetti.

Geçen yıl boyunca, kuş gribi dünya çapında viral hale geldi – belli ki kötü bir şekilde. Özellikle tehlikeli bir H5N1 kuş gribi türünün patlak vermesinden sonra salgın patlak verdi. ikisi de vahşi Ve evcil kuşlar Antarktika dışındaki her kıtada (ve bilim adamları giderek daha endişeli hale geliyor oradaki penguenler hakkında da.) Şimdi, memeliler bile hastalığa kurban gidiyor gibi görünüyor.

DSÖ’den Ghebreysus, “H5N1, 25 yıldır yabani kuşlarda ve kümes hayvanlarında geniş çapta yayıldı, ancak son zamanlarda memelilere bulaşmanın yakından izlenmesi gerekiyor” dedi. “H5N1’in ilk ortaya çıktığı 1996’dan bu yana, H5N1’in insanlara ve insanlar arasında yalnızca nadir ve sürekli olmayan bulaştığını gördük. Ancak bunun böyle kalacağını varsayamayız ve statükodaki herhangi bir değişikliğe hazırlanmalıyız” dedi.

Genellikle, H5N1 sadece kuşlar arasında yayılır. Ancak bu devam eden salgın dizisinde rahatsız edici bir şeyler olmaya başladı. Memeliler de hastalanıyor. Geçen ay açıklanan test sonuçlarında, Montana’daki üç boz ayının kuş gribi testi pozitif çıktı. Benzer durumlar kaydedildi su samurları ve tilkiler arasında Birleşik Krallık’ta. Bu haftanın başlarında, Perulu yetkililer doğruladı Güney Amerika ülkesinde birden fazla deniz aslanı ve en az bir yunus arasında viral suşu tespit ettiklerini söylediler.

En endişe verici olanı ise, bir İspanyol kürk çiftliğinde minkler arasında çıkan bir salgında, H5N1’in gelincikten gelinciğe yayıldığı görüldü. Memeli enfeksiyonunun diğer örneklerinde, varsayım, memelilerin kuş gribini vahşi, enfekte kuşlarla doğrudan temas yoluyla aldıklarıdır. Yine de (şimdi itlaf edilen) vizonlarla, bilim durumun böyle olmadığını öne sürüyor.

A Ekim 2022’de yayınlanan olayla ilgili rapor Enfekte hayvanların sayısının ve yayılma şeklinin “virüsün diğer vizonlara ileriye doğru bulaşmasının gerçekleşmiş olabileceğini gösterdiği” sonucuna vardı. Rapor araştırmacıları ayrıca, çiftlik gelincikleri arasında bulunan viral suşun, bazılarının hastalığı daha geniş bir türler dizisi arasında potansiyel olarak daha bulaşıcı hale getirebilecek mutasyonlar taşıdığını, ancak bu konuda daha kesin çalışmalar devam ettiğini belirtti.

Vizonlar, insanlara çok benzer solunum yollarına sahiptir. Hayvanlar arasında, yeni ve gelişmekte olan hastalıklar için olası bir vektör noktası olarak kabul edilirler. Zaten, biz bunun oynandığını gördüm covid-19 ile. Bir 2021 çalışması gelinciklerin özellikle kuş gribine karşı “oldukça duyarlı konakçı türler” olabileceği sonucuna vardı.

Geçen yıl, oldu belgelenmiş bir vaka ABD’de bir kişiye bulaşan virüsün yanı sıra en az bir vaka Çin’de. Toplamda, mevcut H5N1 varyantı, Aralık 2021’den bu yana insanlarda bilinen 10’dan az vakaya yol açtı. hiç kanıt olmadı DSÖ ve Hastalık Kontrol Merkezlerine göre, bu mevcut salgın dizisinde insandan insana bulaşma oranı. İnsandan insana bulaşma mümkün olsa da, hastalık 2003 yılında insanlarda ilk ortaya çıktığından beri bu fenomen nadiren meydana geldi. H5N1’in daha önce hiçbir şekilde insanlar arasında kalıcı bir şekilde geçtiği belgelenmemişti.

Bu nedenlerden dolayı Ghebreyesus sözlerini şöyle özetledi ve “Şu an için DSÖ insanlara yönelik riski düşük olarak değerlendiriyor” dedi. Ancak yeterli dikkat ve eylem olmadan, her şeyin bu şekilde kalacağının garantisi yoktur.

DSÖ, durumu dikkatle takip etmek için uluslararası hükümetlerle birlikte çalıştığını söylüyor. Ajans, ülkelerin kendi iç politikalarını geliştirmelerini tavsiye ediyor. gözetleme programları da— özellikle de insanların ve hayvanların yaygın olarak etkileşime girdiği yerlerde.

Ajans ayrıca bir rehberliğe sahipti. bireysel insanlar için. “Her zaman olduğu gibi, insanlara ölü veya hasta vahşi hayvanlara dokunmamaları veya onları toplamamaları tavsiye ediliyor.ls, ancak onları yerel yetkililere bildirmek,” dedi Ghebreyesus. Bir sonraki küresel salgın için sıfır hasta olmaktan kaçınmak istiyorsanız, Gizmodo bu tavsiyeye uymanızı önerir.genel-7