Bilim İnsanları İshal İçeceği İçmeniz İçin Size 4.000 Dolardan Fazla Ödeyecek başlıklı makale için resim

resim: Doğrulanmış (Doğrulanmış)

Biraz soğuk nakit para için potansiyel olarak bir haftalık ishale katlanmaya istekli olur muydunuz? Eğer sen evet dedi, o zaman şanslısın. Emory Üniversitesi’ndeki araştırmacılar şimdi, deneysel bir oral aşıyı test edecek bir denemede yer almak için sağlıklı gönüllüleri işe alıyorlar. şigella neden olan bakteriler, yaygın ve bazen ölümcül mide böceği. Uygunsa, gönüllüler zahmetleri için binlerce dolar kazanabilir.

şigella neden olan tipik enfeksiyonlarla birlikte piknik değildir. semptomlar ortalama 5-7 gün mide ağrısı, ateş ve ishal gibi. Aynı zamanda, kanlı ishale neden olan bağırsak enfeksiyonları için genel bir terim olan dizanteri’nin birincil nedenidir. Vakaların çoğu kendi kendine iyileşir, insanların genellikle sadece sıvıya ve dinlenmeye ihtiyacı vardır. Ancak, özellikle çok küçük çocuklar gibi zayıflamış veya az gelişmiş bağışıklık sistemi olan kişilerde nadiren ciddi, hatta ölümcül komplikasyonlara neden olabilir. Bu komplikasyonlar arasında nöbetler, sepsis ve hemolitik-üremik sendrom (böbrek yetmezliğine yol açabilen bir durum) yer alır. Yiyecek, su, çocuk bezlerine dokunma ve hatta seks yoluyla yayılabilir.

Yine de dizanteri değil onun kadar tehlikeli öyleydi günleri boyunca Oregon Patikası, özellikle dünyanın sanitasyon ve sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu bölgelerinde önemli bir halk sağlığı tehdidi olmaya devam ediyor. Göre Dünya Sağlık Örgütü, şigella dır-dir dünya çapında bakteriyel ishalin önde gelen nedeni ve yılda 200.000’den fazla ölüme neden olan ishale bağlı ölümlerin ikinci önde gelen nedenidir. ABD’de, şigella hala neden olur yarım milyon enfeksiyon bir yıl.

Antibiyotikler şiddetli tedavi için kullanılır şigella enfeksiyonlar veya hastalık riski yüksek olanlarda enfeksiyonları kontrol altında tutmak için. Ancak son yıllarda, antibiyotiğe dirençli suşların ortaya çıkışı giderek artıyor. şigella. Bu endişe verici eğilim ve bakterinin neden olduğu devam eden zarar göz önüne alındığında, birçok bilim insanının buna karşı bir aşı geliştirmeye çalışması şaşırtıcı değil. şigella– Atlanta, Georgia’daki Emory Aşı Merkezindeki bir ekip dahil.

Ekibin aşısı, zayıflatılmış bir versiyonunu kullanıyor. şigella ağızdan alınan bakteri. Faz II denemesi resmi olarak geçtiğimiz Ekim ayında başladı, ancak halen aktif olarak devam ediyor. işe alma katılımcılar. Onlar plan 18 ile 18 yaş arasındaki 120 sağlıklı gönüllüyü kayıt altına almak. 49 bilinen geçmişi olmayan şigella veya hassas bağırsak sendromu. Onun bir insan meydan okuma çalışması, yani insanların kasıtlı olarak bakterilere ve hastalık olasılığına maruz kalacağı anlamına gelir.

Daha spesifik olarak, gönüllüler rastgele üç gruba ayrılacaktır. Bir grup iki doz aşı içecek; bir başkası bir aşı dozu ve bir plasebo içecek; ve üçüncüsü sadece plasebo içecek. Daha sonra, her üç grup da aşağıdakileri içeren bir içeceği yudumlayacak: şigella bakteriler. Katılımcılar daha sonra izlenebilmeleri için 11 güne kadar bir hastaneye yatırılacaktır. Ve 14 adede kadar ayakta hasta çalışma ziyareti ve bir telefon görüşmesi için müsait olmaları gerekecek. Teşvike gelince, gönüllüler bir yıl boyunca çalışmayı tamamlayarak 4.250$’a kadar kazanabilecekler. sekiz-ay dönemi.

İnsan meydan denemeleri önemli ancak bazen tartışmalı araştırma şekli. Bulaşıcı hastalıkları ve onlar için potansiyel tedavileri ve aşıları kontrollü bir ortamda incelemek için benzersiz bir yol sunarlar. Genellikle yalnızca kendi kendini sınırlayan veya gerekirse mevcut tedavilerle yönetilebilen hastalıkları incelemek için kullanılırlar. şigella uygun görünüyor. (Tburada, bu kuralın dikkate değer istisnaları olmuştur, örneğin COVID-19 salgının başlarında.) Öyle bile olsa, mali ödülü ne olursa olsun ishalli bir içkiyi kasten yutmak istememekle kim suçlanabilir?

Ama biraz daha cesur ve doğru alanda olanlar için, işte şansınız. araştırmaya göre kayıt Clinicaltrials.gov’daki verilere göre, deneme Georgia’daki Emory’s Hope Clinic’te ve Ohio’daki Cincinnati Çocuk Hastanesi Tıp Merkezi’nde yürütülecek. Daha fazla bilgi almak isteyenler arayabilir 404-712-1371 numaralı telefondan veya [email protected] adresine e-posta gönderin.genel-7