Apple’ın mevcut yavaşlama sırasında işten çıkarma konusunda teknik meslektaşlarından daha az baskı altında olmasının bir nedeni var: İlk etapta daha verimli bir şekilde işe aldı.

Sektörün pandemi kaynaklı işe alım çılgınlığı sırasında, Elma diğer büyük teknoloji şirketlerinden daha az çalışan ekledi. Bunun da ötesinde, Bloomberg tarafından derlenen verilere göre şirket, emsallerine göre yeni işe alım başına çok daha fazla gelir elde etti. Bu daha temkinli yaklaşım şimdi işe yarıyor. Apple, bazı alanlarda işe alımları dondurmuş ve özellikle araştırma ve geliştirme dışındaki harcamaları sınırlamış olsa da, şu ana kadar toplu işten çıkarmalara başvurmadı. Amazon.comAlfabe Google, Meta ve diğer teknoloji devleri.

Saxo Bank A/S’den Peter Garnry, “Bu, pandemi sırasında sinyalleri açıkça yanlış okuyan diğer teknoloji şirketlerine kıyasla Apple’ın daha iyi bir yönetim kalitesine işaret ediyor” dedi.

Şirket, bu hafta ilk genel müdürünü işe alarak insan kaynaklarını güçlendirmeyi planladığını duyurdu. İK görevleri, ikili bir rolde perakende şefi Deirdre O’Brien tarafından denetleniyordu.

Pek çok teknoloji şirketi, pandemi sırasında çok fazla işe aldıklarını kabul ediyor ve uzaktan çalışma, e-ticaret harcamaları ve video oyunu alışkanlıkları dahil olmak üzere yaşam tarzı değişikliklerinin daha büyük bir şans getireceğine bahse giriyor. Şimdi bunun sonuçlarıyla uğraşıyorlar. Covid-19 kilitlenmelerinden en çok yararlananlardan biri olan Zoom Technologies Inc., bu hafta işlerini yüzde 15 oranında azaltacağını duyurdu.

Bu arada Apple daha temkinli davrandı. Çalışan sayısı 2020’den 2022’ye sadece yüzde 20 arttı, Alphabet’te yüzde 60 ve Amazon’da neredeyse ikiye katlandı. Bu iki şirket, toplamda yaklaşık 30.000 kişilik playoffları duyurmaya devam etti.

Apple ayrıca pandemi yıllarında, önceki üç yıllık döneme kıyasla ek çalışan başına çok daha fazla gelir elde etti. Bu, teknoloji akranlarının çoğuyla keskin bir tezat oluşturuyor. Ancak çalışan sayısı, Apple’ın rakipleri üzerindeki üstünlüğünü tam olarak açıklayamaz. Şirket aynı zamanda metrekare başına en yüksek satışlardan bazılarını üretiyor; bu, verimliliğinin işe alım politikalarının ötesine geçtiğinin bir göstergesi.

Credit Suisse Group AG analisti Shannon Cross, “Apple doğası gereği tutumludur” dedi. “Yönetimin hissedarların parasını idare etmesi ve hangi büyüme fırsatlarına yatırım yapılacağına sıkı bir şekilde odaklanması gerekiyor.”

© 2022 Bloomberg LP


Apple, bu hafta yeni Apple TV ile birlikte iPad Pro (2022) ve iPad’i (2022) piyasaya sürdü. Gadgets 360 podcast’i olan Orbital’deki iPhone 14 Pro incelememizle birlikte şirketin en son ürünlerini tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.

Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8