Alibaba, ChatGPT’nin eşdeğeri olan kendi konuşma yapay zekasının geliştirildiğini onayladı. Bu, günler içinde böyle bir duyuru yapan üçüncü Çinli şirket.

Alibaba, 2017’den beri üretken AI üzerinde çalışıyor

ChatGPT, iki aydan biraz daha uzun bir süre önce piyasaya sürüldüğünden beri manşetlerde yer alıyor. Bir insan gibi sohbet edebilen bu konuşma aracı, şimdiden 100 milyonu aştı ve özellikleri birçok alanda faydalı olabilir.

aynı kategoride

Google karşılık verdi: Bard, arama motoruna entegre edilecek

Microsoft, kendisini geliştiren şirket OpenAI’ye 10 milyar dolarlık yatırım yaptığını açıkladıktan sonra, Bing arama motorunun bu teknolojiden güç alan yeni sürümünü tanıttı. Yapay zeka, aracın yeteneklerini on kat artırır, öyle ki Google, bu süreçte yapay zekanın arama motoruna entegre edildiğini de duyurdu.

Metin veya resim oluşturmak için kullanılabilen üretken yapay zeka için yarış devam ediyor. Çinli e-ticaret devi Alibaba açıkladı.2017’den beri bu teknoloji üzerinde çalışıyordu ve kendi chatbot’u şu anda çalışanları tarafından test ediliyor..

Şirket ayrıca şunu ima etti: araç, ürünlerine entegre edilebilir : “ Bir teknoloji lideri olarak, en son yenilikleri bulut hizmetleri aracılığıyla müşterilerimiz ve onların son kullanıcıları için katma değerli uygulamalara dönüştürmek için yatırım yapmaya devam edeceğiz. ” sözcülerinden biri söyledi CNBC.

Çinli şirketler trendi takip ediyor

Bu duyuru, Çinli Google Baidu’nun ChatGPT’ye kendi alternatifi olan Ernie bot’u tanıtmasının hemen ardından geldi. Bu girişimin ardından şirketin borsası yükseldi. Teknoloji endüstrisini alt üst eden bu teknolojiye yatırımcıların ilgisi.

Çin’de bir video oyun devi olan NetEase de şunu iddia etti: eğitim yan kuruluşu Youdao, üretken yapay zeka üzerinde çalışıyordu. Şirket, bazı eğitim ürünlerinde genişletilmiş bir dil modelinden yararlanmayı planlıyor.

Kısa bir süre içinde yapılan bu çok sayıda duyuru, uygulamaları günlük dijital araçlara giderek daha fazla entegre edilecek olan, daha genel olarak, konuşkan aracılar ve üretken yapay zeka tarafından üretilen muazzam coşkuyu doğruluyor.genel-16