Tamamen istiflenmiş Starship roketi, 9 Ocak 2023'te görüldüğü gibi. Planlanan statik atış testine hazırlık olarak o zamandan beri üst aşama kaldırıldı.

Tamamen istiflenmiş Starship roketi, 9 Ocak 2023’te görüldüğü gibi. Planlanan statik atış testine hazırlık olarak o zamandan beri üst aşama kaldırıldı.
Fotoğraf: UzayX

SpaceX, Perşembe günü yaklaşmakta olan Starship mega roketinin ilk tam teşekküllü statik yangın testini gerçekleştirmeyi hedefliyor. Aksiyonu canlı olarak buradan izleyebilirsiniz.

Bugün planlanan statik yangın testinin tam zamanını bilmiyoruz, ancak SpaceX başkanı ve COO’su Gwynne Shotwell dün o günün bugün olacağını söyledi.

“Yarın SpaceX için büyük bir gün” dedi. söz konusu Çarşamba günü Washington, DC’deki Federal Havacılık İdaresi Ticari Uzay Taşımacılığı Konferansında “Starship için 33 motorlu bir statik yangın güçlendirici testi deneyeceğiz” dedi ve “bu gerçekten bizden önce yapabileceğimiz son yer testi” dedi. Onları yak ve git.

Yol ve sahil kapanışlar şirketin Teksas, Boca Chica’daki Starbase tesisinin yakınında, testin sabah 9:00 ile akşam 21:00 ET arasında yapılabileceğini öne sürüyor. Zaman çerçevesinin daha net bir resmini elde ettiğimizde bu makaleyi güncelleyeceğiz. Testin bugün yapılmaması durumunda, alternatif yol kapanışlarının önerdiği gibi, SpaceX yarın kadar erken bir tarihte yeniden deneyebilir.

SpaceX’in bir statik yangın testi yayını sağlaması olası değildir, ancak aşağıda izleyebileceğiniz NASASpaceflight ve LabPadre’den canlı yayınlar da dahil olmak üzere bir dizi üçüncü taraf sağlayıcı kuruldu ve kullanıma hazır.

Starbase Live: SpaceX’in Boca Chica Tesisinden 7/24 Starship & Super Heavy Development

Nerdle Cam 4K- SpaceX Yıldız Üssü Yıldız Gemisi Fırlatma Tesisi

SpaceX’in sahip olduğu önce güçlendiricinin sınırlı statik yangın testlerini gerçekleştirdi., ama bu ölçekte değil. Kasım ayında, şirket 14 Raptor’u ateşledi aynı anda 10 saniye BT ıslak elbise provasını başarıyla gerçekleştirdi 23 Ocak’ta tam entegre 394 fit yüksekliğindeki (120 metre) roketin tam statik atış testi için zemin hazırlıyor. Kullanımda olan iki mevcut prototip, Super Heavy Booster 7 ve Starship 24’tür. Statik ateşleme testleri sırasında motorlar devreye girer ancak roket fırlatma rampasına takılı kalır. Yer ekipleri, testten önce roketin üst aşaması Starship uzay aracını kaldırdı.

Yakın zamanda güncellenen Raptor 2 motorlarının her biri yaklaşık 510.000 libre itme gücü üretiyor; 33 Raptor 2 motorunun bir araya gelmesiyle 16,7 milyon poundluk muazzam bir itme kuvveti uygulaması bekleniyor. Karşılaştırıldığında, NASA’nın yeni Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) mega roketi 8,8 milyon pound itiş gücüyle fırlatılıyor. Starship bugün uçmayacak, ancak bir kez havalandığında şimdiye kadar uçabilen en güçlü roket olacak.

Başarılı bir statik yangın testi, SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Mart ayında gerçekleştirmeyi umduğu, megaroketin merakla beklenen ilk yörünge görevi için zemin hazırlayacak. Bununla birlikte, SpaceX’in son bir engelle karşı karşıya kalacağı söylendi: Federal Havacılık İdaresi’nden bir fırlatma lisansı alınması. Şirket, 2021 yazından beri Starship’i yerden kaldırmaya çalışıyor. İlk yörünge görevinin iyi gideceği garanti değil. Shotwell, “Unutmayın, bu ilki gerçekten bir test uçuşu… ve asıl amaç fırlatma rampasını havaya uçurmamaktır – başarı budur,” dedi. söz konusu Dün.

SpaceX, ağır yük Starship’i geleceğin roketi olarak konumlandırıyor – yükleri ve yolcuları Dünya yörüngesine, Ay’a, Mars’a ve güneş sisteminin başka yerlerine teslim edebilen güçlü ve tamamen yeniden kullanılabilir bir fırlatma aracı. Şirket şu anda, Artemis’in Ay’a yapacağı görevler için aya iniş aracı olarak hizmet verecek olan üst aşama uzay aracının iki versiyonunu geliştirmek için NASA ile sözleşmeli durumda.

Daha: SpaceX, NASA’nın İkinci Ay İniş Aracını İnşa Etmek İçin 1,15 Milyar Dolarlık Sözleşme İmzaladıgenel-7