Google sürekli olarak Google Haritalar’ı iyileştirmeye çalışıyor. Artık yalnızca “A” noktasından “B” noktasına hızlı ve güvenli bir şekilde gitmenize yardımcı olan bir uygulama değil, Haritalar artık “B” noktasına geldiğinizde yemek yiyebileceğiniz yerler, konaklayabileceğiniz oteller ve yapılacak eğlenceli şeyler önerecek. Hatta size ziyaret edilecek yer işaretlerini gösterecektir. Ve Google Haritalar size her zaman benzin, bir fincan kahve, bakkaliye ve daha fazlasını nereden alacağınızı gösterecektir.

Google, siz varmadan önce size arazinin düzenini vermek için Sürükleyici görünümü sunar

Bugün, Google duyurdu Haritalar uygulamasında, bir yerin hissini veya bazılarının dediği gibi arazinin yapısını anlamak için etrafa bakmayı daha sürükleyici hale getiren bazı değişiklikler. Sürükleyici görünüm, Sokak Görünümü’nü havadan görüntülerle birleştirecek ve kullanıcılara “dünyanın zengin, dijital bir modelini” sunmak için hava durumu ve trafik bilgilerini en üstte gösterecek.

Google bize bir örnek veriyor. “Amsterdam’daki Rijksmuseum’u ziyaret etmeyi planladığınızı varsayalım. Binanın üzerinde sanal olarak uçabilir ve girişler gibi şeylerin nerede olduğunu görebilirsiniz. Zaman kaydırıcı ile bölgenin günün farklı saatlerinde nasıl göründüğünü ve hava nasıl olacak. En kalabalık olduğu yeri de tespit edebilir, böylece nereye ve ne zaman gideceğinize karar vermek için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.”

Örnekle devam eden Google, “Acıktıysanız, yakındaki restoranları keşfetmek için sokak seviyesine inin ve hatta rezervasyonunuzu yapmadan önce bir yerin havasını hızlıca anlamak için içeriye bir göz atın.” Sürükleyici görünüm bugün Londra, Los Angeles, New York, San Francisco ve Tokyo’da (alfabetik sırayla görüntülenir) kullanıma sunuluyor.

Google’ın AR destekli Canlı Görünümü, telefonunuzun kamerasından canlı bir yayın alır ve yürüyenlerin gidecekleri yere varmalarına yardımcı olurken aynı zamanda çevrelerindeki ilginç binaları ve önemli noktaları işaret etmek için üstte büyük oklar ve diğer bilgileri katmanlar. Birkaç yıl önce Google, ABD, Zürih ve Tokyo’daki havaalanları (alfabetik sırayla gösterilmemiştir) gibi iç mekan konumlarına Canlı Görüntü özelliğini ekledi. Bu özellik, tanımadıkları bir havaalanında dolaşan yolcuların banyoyu, araç kiralama standlarını, dinlenme salonlarını ve daha fazlasını bulmasına yardımcı olur.

Şirket bugün, önümüzdeki birkaç ay içinde Barselona, ​​Berlin, Frankfurt, Londra, Madrid, Melbourne, Paris, Prag, São Paulo, Singapur’daki 1.000 yeni havalimanına, alışveriş merkezine ve tren istasyonuna Live View eklediğini duyurdu. Sidney ve Taipei.

Canlı Görünüm ile Arama, yürürken ATM’leri, restoranları, parkları ve toplu taşıma istasyonlarını bulmanıza yardımcı olmak için hem AI hem de AR kullanır. Etkinleştirmek için, sokaklarda yürürken telefonu tutmanız yeterlidir. Göreceğiniz bilgiler, size “bir yerin ne zaman açık olduğunu, şu anda meşgul olup olmadığını ve ne kadar yüksek puan aldığını – böylece bilinçli bir karar verip zamanınızı en üst düzeye çıkarabileceğinizi” göstereceği için çok kullanışlıdır.

Google yakın zamanda Londra, Los Angeles, New York, Paris, San Francisco ve Tokyo’da Live View ile arama sunmaya başladı. Google, önümüzdeki birkaç ay içinde Barselona, ​​Dublin ve Madrid’de bu özelliği ekleyecek.

Google Haritalar yakında size “göz atılabilir yol tarifleri” verecek. Bu, kullanıcının yolculuğunu rotaya genel bakıştan veya kilit ekranından izlemesine olanak tanır. Güncellenmiş tahmini varış saatleri ve bir sonraki dönüşü nereye yapacağınız gibi bilgileri göreceksiniz. Önceden, bu veriler yalnızca telefonunuzun kilidini açtığınızda, uygulamayı açtığınızda ve kapsamlı navigasyon modunu kullandığınızda gösteriliyordu. Bu özellik önümüzdeki aylarda Android ve iOS cihazlarda yaygınlaştırılacak.

Google Haritalar EV sürücülerine önemli bilgiler verecek

Google Haritalar ayrıca yerleşik Google özelliklerine sahip Elektrikli Araçlar (EV) için yeni özellikler ekliyor. Örneğin, bir şarj istasyonunda durmayı gerektiren herhangi bir yolculukta, Haritalar mevcut trafiğe, EV pilinin mevcut şarj düzeyine ve tahmini pil tüketimine göre durmak için en iyi yeri önerir. Önerilen şarj durdurma uygun değilse, sadece birkaç ekrana dokunarak yaklaşmakta olan başka bir durakla değiştirilebilir. Bu özellikle EV sürücüleri, hedef ne olursa olsun şarj etmek için durma konusunda endişelenmek zorunda kalmayacak.

EV sürücüleri, 150 kilovat veya daha yüksek şarj cihazları kullanan istasyonları bulmak için ‘çok hızlı’ şarj filtresine de dokunabilecek. Bu, çoğu arabanın aküsünü tamamlamasına ve 40 dakikadan daha kısa sürede yola geri dönmesine izin vermelidir. Google, arama sonuçlarının altında artık süpermarketler gibi yerlerin EV’nizde pili şarj ederken yiyeceklerinizi almanıza yardımcı olacak bir şarj istasyonu olduğunu gösterecek.telefon-1