Bulut tabanlı video konferans hizmeti sağlayıcısı Zoom, pandemi sırasında 24 ay içinde kadrosunu üç kat genişlettikten sonra Çarşamba günü, belirsiz makroekonomik koşullardan korkarak iş gücünün %15’ini işten çıkardığını söyledi.

CEO Eric Yuan, “Ekibimizi yaklaşık %15 oranında küçültmek ve yaklaşık 1.300 çalışkan, yetenekli meslektaşımıza veda etmek için zor ama gerekli kararı aldık” diye yazdı. bir blog yazısı.

CEO, küçülme faaliyetini şirketin pandemi sırasında sürdürülebilir bir şekilde büyümemesine bağladı.

Yuan, “Ekiplerimizi kapsamlı bir şekilde analiz etmek veya en yüksek önceliklere doğru sürdürülebilir bir şekilde büyüyüp büyümediğimizi değerlendirmek için gereken kadar zaman ayırmadık” diye yazdı.

Çoğu işletmenin evden çalışma moduna geçmesiyle Zoom, salgın sırasında benzeri görülmemiş bir talep artışı yaşadı ve bu, şirketi “platformundaki kullanıcıların hızlı yükselişini ve değişen ihtiyaçlarını desteklemek için hızla kadro oluşturmaya” zorladı Yuan. yazdı

Ancak Yuan, pandeminin azalmasının ve müşteri harcamalarını etkileyen küresel ekonomik belirsizliğin etkileriyle şirketin 1.300 çalışanı işten çıkarmaya karar verdiğini söyledi.

Şirkete göre işten çıkarılan ABD merkezli çalışanlara 16 haftaya kadar maaş ve sağlık sigortası, şirket performansına dayalı 2023 mali yılı ikramiyesi, altı aylık hisse senedi opsiyonu hakkı ve işten çıkarma hizmetleri sunuluyor.

Şirket, ABD dışındaki çalışanlara da benzer avantajlar sunulduğunu ekledi.

Liderlik maaş kesintisi yapacak

İşgücündeki %15’lik azalmanın yanı sıra Zoom, ekip yapısında da değişiklikler yapıyor ve liderlik ekibinin birkaç üyesi maaş kesintileri yapacak.

Şirketin hatalarının sorumluluğunu üstlenen Yuan, 2023 mali yılı maaşını %98 oranında azaltacağını ve 2023 mali yılı kurumsal ikramiyesinden vazgeçeceğini söyledi.

Yuan, “Yönetici liderlik ekibimin üyeleri, önümüzdeki mali yıl için temel maaşlarını %20 azaltacak ve aynı zamanda FY23 kurumsal ikramiyelerini de kaybedecek” dedi.

İşten çıkarmalar teknoloji sektörünü vurmaya devam ediyor

Aşırı istihdam, yavaşlayan talep ve belirsiz makroekonomik koşullar nedeniyle işten çıkarmalar, geçen yılın Ağustos ayından bu yana teknoloji sektörünün başına bela olmaya devam ediyor. Geçen ay, teknoloji şirketleri COVID-19 salgınının başlamasından bu yana diğer aylardan daha fazla çalışanını işten çıkardı.

Devam ediyor tedarik zinciri sorunlarıenflasyon ve Ukrayna’daki savaş da hem işletme hem de tüketici harcamalarını etkileyerek durgunluk korkusuna yol açıyor.

Zoom, Oracle, Microsoft, Amazon, Meta, Google, Salesforce, HP, Intel ve Dell Technologies gibi teknoloji devlerinin artan maliyetler veya talepteki düşüş veya her ikisi nedeniyle birden fazla çalışanını işten çıkarmak için en son katılan şirket oldu.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-13