Texas Eyalet Hükümeti Cihazlarından TikTok'u Yasaklıyor başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Havuz (Getty Resimleri)

Lone Star State önden hücum ediyor TikTok yasağı. Pazartesi günü, Vali Greg Abbott yeni bir açıklama yaptı. durumgeniş model güvenlik planı ile kullanımından kaynaklanan potansiyel “güvenlik açıklarını” ele almak için uygulamayı devlet tarafından verilen cihazlarda ve ağlarda yasaklayın. Tahmin edilebileceği gibi, Cumhuriyetçi vali de bu fırsatı Çin’e saldırmak için kullandı.

Abbott, “Eyaletimizin önemli işlerini yürütmek için kullanılan cihazlarda TikTok kullanımıyla ilgili güvenlik riskleri hafife alınmamalı veya göz ardı edilmemelidir” dedi. “Çin Komünist Partisi üyelerini istihdam eden Çinli bir şirkete ait olan TikTok, bir kullanıcının cihazından, kullanıcının internet etkinliğiyle ilgili ayrıntılar da dahil olmak üzere önemli miktarda veri topluyor.”

Abbott’ın model planı TikTok’u devlet tarafından verilen tüm cep telefonlarında, dizüstü bilgisayarlarda, masaüstü bilgisayarlarda, tabletlerde ve internete bağlanabilen diğer cihazlarda yasaklayın. Ancak plan bir adım daha ileri gidiyor ve hükümet çalışanlarının, üzerinde TikTok veya diğer yasaklanmış yazılımların yüklü olduğu harici cihazlarda herhangi bir tür devlet işi yürütmesini engelliyor. Tüm eyalet devlet kurumlarının yasağı uygulamak için 15 Şubat 2023’e kadar kendi politikalarını uygulaması gerekecek.

TikTok direktif tarafından hedeflenen tek uygulama veya yazılım geliştiricisi değil. Diğerleri arasında WeChat, Alipay, ByteDance, Tencent Holdings ve Rusya’nın sahip olduğu Kaspersky yer alır, ancak bunların tümü ABD’de TikTok’tan çok daha az popülerdir.. Yasak ayrıca Huawei, ZTE ve güvenlik kamerası üreticisi Hikvision dahil olmak üzere çoğunlukla Çinli donanım üreticileri için de geçerli.

Abbott, “Devlet kurumlarının ve çalışanlarının, Teksaslılar adına çalışırken bu uygulamanın ve diğer yasaklanmış teknolojilerin kullanılmasının sunduğu güvenlik açıklarından korunmaları kritik önem taşıyor” diye ekledi.

Yeni plan bir Aralık ayını takip ediyor direktif vali tarafından yayınlanan ve devlet çalışanlarının TikTok’u indirmesini veya kullanmasını yasaklayan. Bu direktif kendini en açık şekilde kamu devletinde gösterdi. üniversiteler ağ filtreleri oluşturmak ve uygulamaya erişimi engellemek için hızla harekete geçen Texas Üniversitesi gibi. TikTok üniversiteye karşı geri adım attı-zaman zaman okulların bilgi paylaşma ve öğrenci alma becerilerini etkileyebilecek “istenmeyen sonuçlara” sahip olabileceklerini söyleyerek seviye yasakları.

“Siber güvenliği ilerletmek için hiçbir şey yapmayacak olan bu aceleye getirilmiş TikTok yasaklarının, üniversitelerin bilgi paylaşma, öğrenci alma ve spor takımları, öğrenci grupları, kampüs yayınları etrafında topluluklar oluşturma becerilerini etkilemeye başladığını gördüğümüz için üzgünüz. ve daha fazlası, ”Bir TikTok sözcüsü Gizmodo’ya söyledi. Sözcü, Abbott’ın yeni güvenlik planı hakkında doğrudan yorum yapmadı.

TikTok yasakları eyalet ve federal düzeyde ivme kazanıyor

Kurallar uygulandığında, Teksas, en azından kısmen, sosyal uygulamayı hükümet cihazlarından yasaklamak için harekete geçen ABD eyaletlerinin çoğuna katılacak. Bu hızla büyüyen liste şu anda Florida’yı içeriyor, Güney Dakota, Oklahoma, Tennessee ve çoğunluğu Cumhuriyetçi olan 24 eğitim eyaleti buna göre Business Insider’dan analiz.

Eşzamanlı olarak, ülkenin en Çin paranoyak milletvekillerinden bazılarının daha da ileri gitmesi ve tüketici cihazlarını da içerecek toptan bir yasak talep etmesiyle, bu yasakları federal düzeyde de genişletmek için artan bir iştah var. Geçen yılın sonlarında, iki partiden oluşan bir senatör grubu tanıtıldı Çin, İran, Rusya, Küba, Kuzey Kore veya Venezuela’da TikTok veya diğer herhangi bir sosyal medya şirketinden yapılan tüm işlemleri engellemeyi amaçlayan ANTİ-SOSYAL ÇKP Yasası. Bu yasa tasarısı her iki mecliste de dikkate alınmadı, ancak hızlı bir şekilde kabul edildi. Takip geçen ay Sen Josh Hawley (R-MO) ve Kongre Üyesi Ken Buck (R-CO) tarafından önerilen ve TikTok’un tüm ABD cihazlarına indirilmesini etkili bir şekilde yasaklayacak başka bir yasa tasarısı ile. Üzerinde kongre seviyeABD Temsilciler Meclisi, üyesini yasaklamak için çoktan harekete geçti.d personelin devlet cihazlarında TikTok kullanmasını engelledi.

Abbott’ın TikTok üzerindeki yenilenen baskısı sadece birkaç saat sürüyor Başkan Biden’ın merakla beklenen ikinci Birliğin Durumu konuşmasından önce. Biden kim aldı aşındırıcı yaklaşım Huawei ve diğer Çinli donanım üreticileri, TikTok’a nispeten daha az bağlı kaldı. Daha bu hafta başkan, federal hükümetin uygulamayı engelleyip engellemeyeceğinden “emin olmadığını” söyledi.

Başkan “Telefonumda olmadığını biliyorum” dedi buna göre Reuters.

Öte yandan Cumhuriyetçi milletvekilleri, Biden’a uygulamaya karşı harekete geçmesi için baskı yapmak için Çin gözetleme balonuyla ilgili son tartışmayı kullandı.

“Şimdi TikTo’yu havaya uçurunk, ”Florida temsilcisi Matt Gaetz tweet attı.”genel-7