Merkez Bankası Çarşamba günü yaptığı açıklamada, beş bankanın daha bireysel müşteriler için merkez bankası dijital para birimi veya e-rupi pilotuna katılacağını ve projenin dokuz şehre daha yayılacağını söyledi.

Beş şehirdeki sekiz bankayla Aralık ayı başında bireysel müşteriler için merkez bankası dijital para birimi veya e-rupiyi pilot uygulamaya başlayan Hindistan Merkez Bankası, bununla acele etmek istemediğini, yavaş ve istikrarlı bir şekilde benimsemekten yana olduğunu vurguladı.

Perakende CBDC şu anda yalnızca 50.000 kullanıcı tarafından kullanılabilir ve bunların 5.000’i tüccardır. Vali yardımcısı T Rabi Sankar Çarşamba günü geleneksel politika sonrası basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, hizmetin şu anda beş ilde sekiz banka tarafından davet esasına göre sunulduğunu söyledi.

Sankar, bugüne kadar sorunsuz bir şekilde benimsendiği göz önüne alındığında, pilot hizmetin mevcut beşten dokuza daha sunulduğu şehir sayısını artırmanın yanı sıra yakında platforma beş banka daha ekleneceğini söyledi.

“Bunun ve haklı olma riskinin olduğunu söyledikten sonra, sürecin ilerlemesini istediğimizi bir kez daha belirteyim.

Milletvekili, “Kullanıcılar, tüccarlar açısından hedeflerimiz var. Ancak bunun üzerinden yavaş yavaş geçeceğiz çünkü olası etkinin ve bu etkinin ne olabileceğini gerçekten anlamadan bir şeyler yapmak istemiyoruz.” dedi vali.

İşlem hacmiyle ilgili olarak, yavaşça arttığını ve şu ana kadar Rs civarında olduğunu söyledi. Sadece 7.7 lakh.

1 Kasım ve 1 Aralık 2022’de RBI, sırasıyla toptan ve perakende için CBDC’yi başlattı. Toptan CBDC’nin kullanım durumu, devlet tahvillerindeki ikincil piyasa işlemlerinin uzlaştırılmasıyla sınırlıyken, perakende e-rupi, katılımcı müşteriler ve tüccarlardan oluşan kapalı bir kullanıcı grubu (CUG) içinde pilot uygulama yapıyor.

İlk aşamada dört banka yer alıyor – State Bank of India, ICICI Bank, Yes Bank ve IDFC First Bank ve ardından dört banka Bank of Baroda, Union Bank of India, HDFC Bank ve Kotak Mahindra Bank katıldı.

CBDC’nin bankalar arası piyasayı daha verimli hale getirmesi bekleniyor ve e-rupi cinsinden yerleşimler, uzlaşma riskini azaltmak için uzlaşma garantisi altyapısına veya teminata duyulan ihtiyacı önleyerek işlem maliyetlerini azaltabilir.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8