NASA’nın Merakı, 16 Aralık 2022’de Marker Band Vadisi’nin bu 360 derecelik panoramasını yakalamak için Mastcam’ini kullandı. Bu bölgede bulunan dalgalı kaya dokuları, gezginin Mars’ın eski geçmişinden gelen su ve dalgalara dair gördüğü en net kanıt. Kredi: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Curiosity gezgini tarafından yapılan diğer keşiflerin yanı sıra, dalgalı kaya dokuları, antik Mars’ın bir bölgesinde bilim adamlarının daha kuru olmasını bekledikleri göllerin var olduğunu gösteriyor.

NASA’nın Curiosity gezgini geçen sonbaharda “sülfat taşıyan birime” ulaştığında, bilim adamları bir zamanlar Mars’ın bu bölgesini göllerin kapladığına dair son kanıtları gördüklerini düşündüler. Bunun nedeni, buradaki kaya katmanlarının, görevde daha önce keşfedilen bölgelere göre daha kuru ortamlarda oluşmasıdır. Bölgenin sülfatlarının -tuzlu minerallerin- su damla damla kururken geride kaldığı düşünülüyor.

Curiosity’nin ekibi, görevin göllerde oluşan antik su dalgacıklarına dair şimdiye kadarki en net kanıtını keşfettiğinde şaşırdı. Milyarlarca yıl önce, sığ bir gölün yüzeyindeki dalgalar gölün dibindeki tortuları karıştırdı ve zamanla kayalarda dalgalı dokular bıraktı.


NASA’nın Curiosity gezgini kısa süre önce, “Marker Band” adlı bir bölgeyi keşfederken, Mars’ın sulu geçmişine dair şaşırtıcı ipuçları buldu. Kredi: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Güney Kaliforniya’daki NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’nda Curiosity’nin proje bilimcisi Ashwin Vasavada, “Bu, tüm görevde gördüğümüz su ve dalgaların en iyi kanıtıdır” dedi. “Binlerce fitlik göl birikintilerinin arasından tırmandık ve hiç böyle bir kanıt görmedik – ve şimdi onu kuru olmasını beklediğimiz bir yerde bulduk.”

tarihin katmanları

Gezici, 2014’ten bu yana, bir zamanlar mikrobiyal yaşam için zengin bir ortam sağlayacak olan göller ve akarsularla dolu, 3 mil yüksekliğindeki (5 kilometre yüksekliğinde) bir dağ olan Sharp Dağı’nın eteklerine tırmanıyor. kızıl gezegende oluşmuştur.

Sharp Dağı, en yaşlısı dağın dibinde ve en küçüğü zirvede olacak şekilde katmanlardan oluşur. Gezici yükseldikçe, bir Mars zaman çizelgesi boyunca ilerleyerek, bilim adamlarının Mars’ın eski geçmişinde daha sıcak bir iklime ve bol suya sahip bir gezegenden bugünkü dondurucu çöle nasıl evrildiğini incelemelerine olanak tanıyor.

NASA'nın Merakı, Mars'ın Sulu Geçmişine Dair Sürpriz İpuçları Buldu

Milyarlarca yıl önce, sığ bir gölün yüzeyindeki dalgalar gölün dibindeki tortuları karıştırdı. Zamanla tortu, NASA’nın Curiosity Mars gezici aracının şimdiye kadar bulduğu dalgaların ve suyun en net kanıtı olan dalgalı dokulara sahip kayalara dönüştü. Kredi: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Dağın tabanının yaklaşık yarım mil yukarısına tırmanan Curiosity, Sharp Dağı’nın geri kalanından sıyrılan ince bir karanlık kaya tabakası olan “Marker Band” lakaplı yerde korunmuş bu dalgalı kaya dokularını buldu. Bu kaya tabakası o kadar sert ki, Curiosity birkaç denemeye rağmen buradan bir numune çıkaramadı. Bu, Mars’ın bir numuneyi paylaşma konusunda ilk isteksizliği değil; Dağın aşağısında, “Vera Rubin Sırtı”nda, Curiosity delmek için yeterince yumuşak bir nokta bulana kadar üç kez denemek zorunda kaldı.

Bilim adamları önümüzdeki hafta daha yumuşak kayalar arayacaklar. Ancak bu sıra dışı kaya şeridinden hiçbir zaman bir örnek alamasalar bile, keşfetmeye can attıkları başka yerler var.

Mars ipuçları

İşaret Bandı’nın çok ilerisinde, bilim adamları, Gediz Vallis adlı bir vadide Mars’ın eski sularının tarihine dair başka bir ipucu görebilirler. Rüzgar vadiyi oymuş, ancak içinden geçen ve Sharp Dağı’nın yukarısında başlayan bir kanalın küçük bir nehir tarafından aşınmış olduğu düşünülüyor. Bilim adamları burada da ıslak heyelanların meydana geldiğinden şüpheleniyorlar ve vadinin dibine araba büyüklüğünde kayalar ve molozlar gönderiyorlar.

Ortaya çıkan moloz yığını vadideki diğer tüm katmanların üzerine oturduğundan, Sharp Dağı’ndaki en genç yapılardan biri olduğu açıktır. Curiosity bu enkazı geçen yıl iki kez Gediz Vallis Sırtı’nda görmüş ancak sadece uzaktan inceleyebilmişti. Gezici ekip, bu yıl daha sonra onu görmek için bir şans daha bulmayı umuyor.

  • NASA'nın Merakı, Mars'ın Sulu Geçmişine Dair Sürpriz İpuçları Buldu

    Gediz Vallis adı verilen bu vadinin dibinde, milyarlarca yıl önce ıslak heyelanlarla süpürüldüğüne inanılan kayalar ve molozlardan oluşan bir höyük var. Gezici ekip, akan su için bu kanıta daha yakından bakmayı umuyor. Kredi: NASA/JPL-Caltech/MSSS

  • NASA'nın Merakı, Mars'ın Sulu Geçmişine Dair Sürpriz İpuçları Buldu

    Curiosity, Gediz Vallis Sırtı’nı görüntülemek için ChemCam cihazını kullandı ve eski bir moloz akışında yıkandığı düşünülen kayaları tespit etti. Bilim adamlarının bu sırtla ilgilenmesinin bir nedeni, Curiosity’nin ulaşamayacağı Sharp Dağı’nın çok daha yukarılarından çıkan buna benzer kayaları içermesidir. Kredi: NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/CNRS/IRAP/IAS/LPG

İşaret Bandı içinde ekibi büyüleyen bir diğer ipucu, muhtemelen hava veya iklimdeki toz fırtınaları gibi bir tür düzenli döngünün neden olduğu olağandışı bir kaya dokusudur. Dalgalı dokulardan pek de uzak olmayan, aralıkları ve kalınlıkları düzenli olan katmanlardan oluşan kayalardır. Dünya’daki kaya katmanlarındaki bu tür ritmik örüntü, genellikle periyodik aralıklarla meydana gelen atmosferik olaylardan kaynaklanır. Bu Mars kayalarındaki ritmik kalıpların, Kızıl Gezegenin eski iklimindeki değişikliklere işaret eden benzer olaylardan kaynaklanmış olması muhtemeldir.

Vasavada, “Dalga dalgalanmaları, enkaz akışları ve ritmik katmanların tümü bize Mars’ta ıslanmadan kurumaya hikayesinin basit olmadığını söylüyor” dedi. “Mars’ın eski iklimi, tıpkı Dünya’nınki gibi, harika bir karmaşıklığa sahipti.”

Jet Tahrik Laboratuvarı tarafından sağlanmaktadır


Alıntı: NASA’nın Curiosity gezgini, 8 Şubat 2023’te https://phys.org/news/2023-02-nasa-curiosity-rover-clues-mars.html adresinden alınan Mars’ın sulu geçmişine (2023, 8 Şubat) dair sürpriz ipuçları buldu.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1