Mozilla, iOS için geleneksel WebKit platformu yerine Gecko motorunu temel alacak bir Firefox tarayıcısı üzerinde çalışıyor. Bu, Chromium tarayıcılarını Blink’e dayalı olarak geliştirdikleri Google projesine benzer.

Midjourney sinir ağı tarafından oluşturulan görüntü

Tarayıcı Kodu keşfetti Mozilla GitHub deposunda, ancak App Store’da yok çünkü böyle bir tarayıcı mağazanın kurallarını ihlal ediyor. Apple, tarayıcıların WebKit dışında herhangi bir motor kullanmasını yasaklar.

Bir Mozilla sözcüsü medyaya yaptığı açıklamada, şirketin Apple’ın politikasını izlediğini ve yalnızca bu politika değişirse iOS’taki Gecko tarayıcılarının teknik sorunlarını anlamak için araştırma yaptığını söyledi.

Şirket, “İnsanların, altında yatan motoru seçme yeteneği de dahil olmak üzere, istedikleri tarayıcıyı kullanmaya özgürce karar verebilecekleri günün geleceğini umuyoruz” dedi.

Google geliştiricilerinin, uygulamalarının yalnızca “iOS’taki performansın bazı yönlerini anlamak için oluşturulan deneysel bir prototip” olduğunu da belirttiklerini unutmayın.

Gazeteciler ise Apple’ın mağaza kurallarını değiştirme hazırlıklarına başlayabileceğine inanıyor ve bu nedenle şirketler tarayıcıların yeni sürümleri üzerinde çalışmaya başladı. Bununla ilgili ayrıntılar, yaz başında WWDC konferansında anlatılabilir.genel-22