Microsoft bir duyurdu arama motoru Bing’in yeni versiyonu, chatbot ChatGPT’nin temelini oluşturan aynı AI teknolojisinin yükseltilmiş bir sürümü tarafından desteklenmektedir. Şirket, Edge tarayıcısı için yapay zeka ile geliştirilmiş yeni özelliklerin yanı sıra ürünü piyasaya sürüyor ve bu ikisinin web’de gezinmek ve çevrimiçi bilgi bulmak için yeni bir deneyim sağlayacağına söz veriyor.

Ürünlerin duyurulduğu bir etkinlikte Microsoft CEO’su Satya Nadella, “Aramada yeni bir gün” dedi. Nadella, web araması paradigmasının on yıllardır değişmediğini, ancak yapay zekanın bilgileri geleneksel yöntemlerden daha akıcı ve hızlı bir şekilde iletebileceğini savundu.

Nadella, “Yarış bugün başlıyor ve hızlı hareket edeceğiz,” dedi. “En önemlisi, arama alanında yenilik yaparken yeniden çok eğlenmek istiyoruz, çünkü tam zamanı.”

“Yeni Bing”, yorumlar ve içgörüler ile kullanıcıların web aramalarını sunacak.
Resim: Microsoft

Bugünkü demolarda şirket, çeşitli yapılandırmalarda çalışan “yeni Bing” adını verdiği şeyi gösterdi. Bunlardan biri geleneksel arama sonuçlarını yapay zeka ek açıklamalarıyla yan yana gösterirken (yukarıda), diğer mod ise kullanıcıların doğrudan Bing sohbet robotuyla konuşmasına ve ChatGPT gibi bir sohbet arayüzünde ona sorular sormasına olanak tanır (aşağıda).

Microsoft bir dizi örnek arama gösterdi: yemek tarifleri, seyahat ipuçları ve Ikea’dan mobilya alışverişi için Bing’i sorgulama. Bir demoda Bing’den “Mexico City’ye 5 günlük bir gezinin her günü için bir seyahat programı oluşturması” istendi. Soru tamamen, daha fazla bilgi için kaynaklara bağlantıların yanı sıra kaba bir güzergahı açıklayan sohbet robotu tarafından yanıtlandı.

ChatGPT’den farklı olarak yeni Bing, son olaylarla ilgili haberleri de alabilir. İçinde SınırArama motoru, son bir saat içinde haber sitelerinde yayınlanan haberlere atıfta bulunarak kendi lansmanıyla ilgili soruları bile yanıtlayabildi.

Microsoft, bu özelliklerin hepsinin, ChatGPT’ye güç veren AI OpenAI dil modeli olan GPT 3.5’in yükseltilmiş bir sürümü tarafından desteklendiğini söylüyor. Microsoft buna “Prometheus Modeli” diyor ve GPT 3.5’ten daha güçlü olduğunu ve arama sorgularını güncel bilgiler ve açıklamalı yanıtlarla daha iyi yanıtlayabildiğini söylüyor.

yeni Bing anı yaşa “masaüstü sınırlı önizleme için”, ancak görünen o ki kullanıcılar önceden ayarlanmış birkaç sorgudan yalnızca birini “sorabilir” ve her seferinde aynı sonuçları alabilir. Gelecekte tam erişim için kaydolmak için bir bekleme listesi de vardır.

Bing'in bir seyahat programı planlamaya yardım teklifini gösteren örnek bir etkileşim.

Bing’in bir seyahat programı planlamaya yardım teklifini gösteren örnek bir etkileşim.
Resim: Microsoft

Yeni Bing’e ek olarak Microsoft, Edge tarayıcısı için yapay zeka ile geliştirilmiş iki yeni özelliği kullanıma sunuyor: “sohbet” ve “oluştur”. Bunlar, Edge’in kenar çubuğuna gömülecektir.

“Sohbet”, kullanıcıların baktıkları web sayfasını veya belgeyi özetlemelerine ve içeriği hakkında sorular sormalarına olanak tanırken, “oluşturma” bir yazma yardımcısı işlevi görür; birkaç başlangıç ​​istemine dayalı olarak e-postalardan sosyal medya gönderilerine kadar metin oluşturmaya yardımcı olur.

Edge'deki yeni

Edge’deki yeni “sohbet” özelliği, kullanıcıların bir AI sohbet robotuna baktıkları belge hakkında sorular sormasına izin verecek.
Resim: Microsoft

“Compose”, Edge’de yazma yardımı sunacak.
Resim: Microsoft

Yeni Bing’in duyurusu, Microsoft ve rakibi Google’dan gelen bir AI etkinliği telaşının ortasında geliyor. ChatGPT’nin geçen Kasım ayında web’de kullanıma sunulmasından bu yana yapay zeka metin oluşturmaya olan ilgi arttı. ChatGPT yaratıcısı OpenAI ile yakın ortaklık kuran Microsoft, bu heyecandan yararlanmanın yollarını arıyor ve bu teknolojinin kendi ofis yazılımı paketine nasıl entegre edileceğini şimdiden duyurdu.

Bu arada Google, bazılarının iddiasına göre, kullanıcıların çevrimiçi bilgi bulma yöntemlerinde bir paradigma değişikliği olduğu için hazırlıksız yakalandı. ChatGPT’nin piyasaya sürülmesinin, arama devi içinde bir “kırmızı kodu” tetiklediği bildirildi; uzun süredir ortalarda olmayan kurucular Larry Page ve Sergey Brin, firmanın en büyük gelir kaynağına tehdit oluşturabilecek bir durumla başa çıkmak için hazırlandı.

Microsoft’un bugünkü duyurusunu engellemek amacıyla Google, dün Bard adlı kendi ChatGPT’sini tanıttı. CEO Sundar Pichai, yazılımı “deneysel bir konuşma AI hizmeti” olarak nitelendirdi, ancak hala küçük bir kullanıcı grubu tarafından test edildiğini ve yalnızca önümüzdeki haftalarda daha geniş bir lansman alacağını kaydetti.

Aramanın yapay zeka destekli geleceği

Bununla birlikte, hem Microsoft hem de Google için daha büyük soru şudur: AI sohbet robotları, arama için iyi bir alternatif midir? Bu teknoloji, mevcut çevrimiçi bilgi bulma yöntemlerinin yanında nasıl yer alacak ve hata yaptığında ne olacak?

ChatGPT gibi AI dil sistemlerinin yanlış bilgileri gerçekmiş gibi sunma eğilimi iyi belgelenmiş olduğundan, ikinci nokta en önemlisidir. Her ne kadar araştırmacılar Yıllarca bu sorun hakkında uyarıldıChatGPT’nin web’de piyasaya sürülmesinden bu yana, gerçek kişiler hakkında biyografik ayrıntılar oluşturan sohbet robotlarından akademik makaleler uydurmaya ve tehlikeli tıbbi tavsiyeler sunmaya kadar yapay zeka tarafından üretilen sayısız hata örneği oldu.

Yine de bu tür yapay zeka aptallığı zaten bir sorun. Chatbot’ların yükselişi bu soruna yeni bir dikkat çekti, ancak Google yıllardır web sayfalarını özetlemek için yapay zekayı giderek daha fazla kullanıyor. Bu, bazılarına yol açtı yüksek profilli hatalar, Google’ın “nöbet mi geçirdi şimdi ne?” aramasına yanıt vermesi gibi. “kişiyi aşağıda tutun veya hareketlerini durdurmaya çalışın” tavsiyesi ile – bu senaryoda yapılması gerekenin tam tersi.

Microsoft, sunumunda bunlara ve diğer sorunlara atıfta bulunarak, önyargı ve “jailbreak” (yapay zeka sohbet robotlarını kandırarak tehlikeli veya nefret dolu içerik üretmelerini engellemeyi amaçlayan filtreleri dikkate almamaları için kandırmak) gibi risklere karşı çok çalıştığını söyledi. Azure’dan sorumlu yapay zeka lideri Sarah Bird, “Bu ürünle, risk azaltma ölçümüne yönelik yaklaşımlar geliştirmek için daha önce hiç olmadığı kadar ileri gittik” dedi.

Bununla birlikte, şirket aynı zamanda sistemlerini hata yapmaya da hazırlıyor (yine de şirket, başarısız olan 2016 chatbot Tay kadar kötü olmamayı umuyor olacak). Yeni Bing’in arayüzü, kullanıcılara yönelik bir uyarı içeriyor: “Birlikte öğrenelim. Bing, yapay zeka tarafından desteklenmektedir, dolayısıyla sürprizler ve hatalar mümkündür. Öğrenip gelişebilmemiz için gerçekleri kontrol ettiğinizden ve geri bildirim paylaştığınızdan emin olun!”

Bununla birlikte, yapay zeka destekli aramanın web ekosisteminin dengesini nasıl bozabileceği de dahil olmak üzere şirketin ele almadığı bazı sorunlar vardı. Yeni Bing gibi AI araçları, kullanıcılar kaynağa tıklamadan web’den bilgi sıyırırsa, birçok siteyi ayakta tutan gelir akışını ortadan kaldırır. Bu yeni arama paradigması başarılı olacaksa, bazı eski anlaşmaları yerinde tutması gerekecek.genel-2