Microsoft, Outlook.com kullanıcılarını “son bir değişiklik” nedeniyle hizmette e-posta gönderemeyebilecekleri, alamayacakları veya arayamayacakları konusunda uyardı.

Microsoft Salı günü hizmet sorunlarını kabul etti ve bunun Kuzey Amerika ve diğer “ek bölgelerdeki” kullanıcıları etkilediğini kaydetti. Sorunun kendisi, Microsoft’un Kuzey Amerika’daki altyapısını etkileyen bir sorundan kaynaklanmaktadır. Şirket, hangi ek bölgelerin etkilendiğini belirtmedi, ancak bir güncellemede Microsoft Teams ve diğer hizmetler tarafından kullanılan Takvim uygulama protokolü arayüzlerinin de etkilendiğini söyledi.

“Mevcut Durum: Kuzey Amerika’nın ötesindeki ek bölgelerdeki kullanıcılar, Kuzey Amerika’daki altyapının etkilenen bölümleri nedeniyle artık etki yaşayabilir. Etkilenen ek bölgelerin bazılarında bulunan kullanıcılar için bu sorunda kademeli bir iyileşme görmeye başladık. Devam ediyoruz hizmet kullanılabilirliğini eski haline getirmek için Kuzey Amerika’daki öncelikli olarak etkilenen altyapı üzerinde hedefli yeniden başlatma operasyonları gerçekleştirin” Microsoft, hizmet sağlığı sayfasında söyledi.

Seri arızalar

Microsoft’un @MSFT365Status Twitter hesabı belirtti hizmet kesintisine “yakın zamanda yapılan bir değişikliğin” katkıda bulunduğu. Şirket, hangi değişikliğe atıfta bulunduğunu belirtmedi.

“Etkinin nedenine yakın zamanda yapılan bir değişikliğin katkıda bulunduğunu doğruladık. Hizmet kullanılabilirliğini geri yüklemek için çözümler üzerinde çalışıyoruz. EX512238’e bakın veya https://portal.office.com/servicestatus Daha detaylı bilgi için” dedi.

“Bazı ortamlarda hafif bir iyileşme gördük. Alternatif olarak, çözümü hızlandırmak için ek önlemler araştırıyoruz.” Daha fazla ayrıntı, yönetici merkezindeki EX512238 aracılığıyla veya http://portal.office.com/servicestatus,” oldu mu daha sonra belirtilmiş.

Mevcut Outlook.com kesintisi, Ocak ayı sonlarında Microsoft Teams, Exchange Online, Outlook, SharePoint Online, OneDrive İş, Microsoft Graph, PowerBi, M365 Yönetici Portalı, Microsoft Intune, Microsoft dahil olmak üzere birden çok Microsoft hizmetini etkileyen çok saatlik küresel bir kesintinin ardından geldi. Bulut Uygulamaları için Defender ve Kimlik için Microsoft Defender.

Şirket, olay sonrası bir ön incelemede “Microsoft’un geniş alan ağında (WAN) yapılan bir değişikliğin, müşteriler arasında Internet üzerinden Azure’a olan bağlantıyı, bölgeler arasındaki bağlantıyı ve ayrıca ExpressRoute aracılığıyla siteler arasındaki bağlantıyı etkilediğini” söyledi. WAN üzerindeki yönlendiricilerinden birine verilen komut, WAN üzerindeki diğer tüm yönlendiricilere IP tablolarını yeniden hesaplamak için mesajlar göndermesine neden oldu, özellikle dağıtımdan önce mühendisler tarafından kontrol edilmemişti.

Microsoft, Şubat ayı ortasına kadar Ocak ayı kesintisi için son bir olay sonrası inceleme raporu yayınlamayı planlıyor.


Kaynak : “ZDNet.com”

genel-15