Yeni araştırmaya göre, teknoloji ve bilim şirketlerinin yarısından fazlası (%53) hükümetin üretim operasyonlarını ve genel merkezlerini ülkede tutmaları için onlara daha fazla motivasyon sunması gerektiğini düşünüyor.

Pragmatic Semiconductor tarafından yaptırılan bir anket, firmaların çoğunluğunun (%67), hükümetin 2030 “süper güç” hedefine ulaşmak istiyorsa, 2027 yılına kadar GSYİH’nın şu anda tahsis edilen %2,4’ünden fazlasını ayırması gerektiğini düşündüğünü ortaya koydu.

İşe alma söz konusu olduğunda, Pragmatic Semiconductor tarafından yaptırılan araştırmaya göre, sorulan kişilerin %70’i geçen yıl işe alma ve yatırım çekme konusunda mücadele ettiklerini ortaya koydu. Neredeyse yarısı (%48) teknoloji ve bilimi çevreleyen düzenlemelerin daha iyi anlaşılması gerektiğini düşünüyor.

Pragmatic Semiconductor CEO’su Scott White şunları söyledi: “İngiltere’nin inovasyon ve araştırmasından elde ettiği değeri koruması gerekiyor. Ancak bu, büyümeyi beslemek ve bunun denizaşırı ülkelerden ziyade Birleşik Krallık’ta gerçekleşmesini sağlamak için doğru desteğin olması durumunda, özellikle hızla genişlemeye hevesli olan Birleşik Krallık şirketleri için yalnızca mümkün olabilir.”

White şunları söyledi: “ABD, AB ve Çin gibi yerlerle eşit bir oyun alanı oluşturmak istiyorsak, Birleşik Krallık odaklı satın alma politikalarının yanı sıra sermaye ve finans fırsatları kritik öneme sahiptir.”

Raporun beşte ikisi, Birleşik Krallık diğer ülkelerle rekabet etmek istiyorsa hükümetin daha fazla destek sunması gerektiğini düşünüyor.

Pragmatic, ikinci yarı iletken üretim tesisinin inşası için Aralık ayında C Serisi yatırımdan 28 milyon sterlin aldı.

Hükümet son zamanlarda ülkenin teknoloji ekosistemini geliştirmede birkaç adım attı, bugün Rishi Sunak’ın görev değişikliğinde bilim, yenilik ve teknolojiyi ele alacak yeni bir devlet dairesinin lansmanına tanık oldu.

Daha geçen hafta hükümet, NHS’nin yeni tıbbi teknoloji kullanımını artırması için bir tıp teknolojisi stratejisi oluşturacağını duyurdu.

Kripto endüstrisi ayrıca geçen hafta kripto varlık düzenleme önerileriyle hükümetin dikkatini çekti ve Hazine’nin sterlinin sabit para versiyonunun olasılığına ilişkin soruşturmasını takip etti.genel-11