Steam Deck, Steam kitaplığımdaki çeşitli oyunları oynayabilmesi sayesinde en sevdiğim oyun bilgisayarlarından biri haline geldi. Ancak pek çok oyun Valve’ın avuçiçi oyunları için özel olarak tasarlanmadığından, bazıları oldukça kötü performans gösteriyor veya iç karartıcı derecede düşük kare hızlarına sahip olabiliyor.

Oynadığınız bir oyunun ne kadar iyi çalıştığını merak ediyorsanız, performansını herhangi bir ek yazılım yüklemeye gerek kalmadan doğrudan Steam Destesinden kolayca kontrol edebilirsiniz. Elbette, bunu yanlışlıkla yanlışlıkla açmak mümkündür, bu yüzden nasıl açıp kapatacağımı gözden geçireceğim. Ayrıca en iyi Steam Deck aksesuarları ile en sevdiğiniz oyunları oynama zevkinizi artırabilirsiniz.

Steam Deck FPS’sini ve performansını nasıl görebilirim?

  1. basın Hızlı Erişim düğmesi Hızlı Erişim Menüsünü (QAM) getirmek için (sol tarafta üç nokta).

Steam Destesinin Hızlı Erişim Düğmesi. (İmaj kredisi: Rebecca Spear / Windows Central)
  1. seçin pil simgesi menünün orta sol tarafında.

Steam Deck’in Hızlı Erişim Menüsündeki pil simgesi. (İmaj kredisi: Windows Central)
  1. Seçme Performans Bindirme Düzeyi.

Steam Destesinin Hızlı Erişim Menüsünde Performans Kaplama Seviyesi kaydırıcısı. (İmaj kredisi: Windows Central)
  1. Kaydırıcıyı hareket ettir beş seçenekten birine. Sayı ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla bilgi gösterilir. Bu görünümü ayrıca Performans Katmanını kapatmak için de kullanabilirsiniz. Şahsen, Seviye 2’nin bana düzenli olarak istediğim tüm bilgileri verdiğini ve ekranı fazla işgal etmediğini buldum, ancak Seviye 4’e gitmek istediğimde çok fazla ek veri veriyor.

Steam Destesi Performans Katmanı Seviye 3. (İmaj kredisi: Windows Central)
  1. Kare hızı seçeneklerini ayarlamak istiyorsanız, B’ye basarak Performans Katmanı Düzeyi kaydırıcısından çıkın ve ardından öğesini seçin. Kare oran limiti. Bir oyunun belirli bir kare hızı sınırı varsayılan olarak açık olabilir, ancak kaydırıcıyı daha yüksek bir sınıra getirirseniz veya kare hızı sınırlarını kapatırsanız, oyunun daha yüksek saniye başına kare (FPS) sağlamasına izin verebilir.

Steam Deck’te Kare Hızı Sınırını Ayarlama. (İmaj kredisi: Windows Central)
  1. Basitçe B ile geri çekil ayarlarınızı yaptıktan sonra oyuna geri dönene kadar.

Performance Overlay Level 2 görünür şekilde Steam Deck’te çalışan oyun. (İmaj kredisi: Windows Central)

Oradan herhangi bir oyuna kolayca atlayabilirsiniz ve seçilen Performans Katmanı Düzeyine bağlı olarak performans verilerinin ekranda göründüğünü görürsünüz. Performans Katmanı düzeyi ne kadar yüksek olursa, o kadar çok bilgi görürsünüz, ancak bilgiler de o kadar rahatsız edici olur. Bir oyun daha yüksek bir kare hızı sınırını kaldıramazsa, oyunun daha az verimli çalışmasına neden olabileceğini ve bu nedenle, üzerinde ayarlamalar yaptıysanız kare hızı sınırını varsayılan değerine döndürmeniz gerekebileceğini unutmayın.

Steam Destesi performans verilerini kontrol edingenel-20