Nintendo, 31 Aralık 2022’de sona eren önceki dokuz aylık mali sonuçlarını açıkladı ve gelir genel olarak düşüş yaşarken, Switch yeni bir dönüm noktasına ulaştı. Net satışlar yıllık %2 düşüşle 9.4 milyar $ olurken, mobil ve IP ile ilgili gelir %2.3 düşerek Nintendo’ya bu bölümden 295 milyon $ kazandırdı.

Nintendo, bu dönemde 5,22 milyon temel Switch konsolu birimi sattı; geçen yılın aynı dönemindeki 11,79 milyona kıyasla, yıllık %55,7 düşüş brifingine göre. Buna karşılık, Switch OLED modelinin satışları bir önceki yıla göre %92,5 artarak bir önceki yıl 3,99 milyon adetten 2022’de 7,69 milyon adete yükseldi. Switch Lite ise yıllık %37 düşüş gördü. yılda, bu dokuz aylık dönemde sadece 2 milyon adet sattı. Toplamda bu, bu pencerede satılan 14,91 milyon Switch konsoluna tekabül ediyor.

Şimdi oynuyor: The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom Fragman Dökümü

Gelecek için temkinli davranan şirket, tatil sezonunda donanım satışlarının beklendiği gibi performans göstermemesinin ardından 2023 için beklentilerini ayarladı. Nintendo, 31 Mart 2023’te sona eren tam mali yılında 18 milyon Switch konsolu (19 milyondan aşağı) ve 205 milyon oyun kopyası (210 milyondan aşağı) satacağını tahmin ediyor.

Genel olarak bu, Nintendo’nun beklediği satışlardaki düşüşle aynı çizgidedir, ancak şirket “yıllık oyun oynayan kullanıcı sayısının arttığını” not etti ve Ocak’tan Aralık 2022’ye kadar yıllık 122 milyon oynayan kullanıcıya sahip olduğunu tahmin ediyor. donanım satışları birlikte satışlarda %21,3’lük bir düşüş ortaya çıkardı, ancak Nintendo daha önce küresel yarı iletken kıtlığının dünya çapında kaç Switch birimini taşıyabileceği üzerinde büyük bir etkisi olacağını tahmin etmişti.

Konsol, 2017’deki lansmanından bu yana çok etkileyici bir şekilde 122,5 milyon adet satmayı başardı ve satılan 994,30 milyon kopya yazılım satışlarından sorumluydu. Toplamda bu, Switch’i tüm zamanların en çok satan üçüncü video oyun konsolu yapıyor, PlayStation 4 ve orijinal Game Boy’u geride bırakıyor ve şimdi PlayStation 2 ve Nintendo DS el konsolları ailesinin gerisinde.

Yazılım satışları bir önceki yıla göre %4 düşerken, Pokemon Scarlet ve Violet piyasaya sürüldüğünde büyük bir başarı elde etti. En son ana akım Pokemon oyunları bir araya geldiğinde şimdiye kadar 20.61 milyon birim satarak geçen yılki girişi, Kasım 2022’de piyasaya sürüldüğünden bu yana tüm zamanların en çok satan dördüncü Pokemon oyunu haline getirdi.

Bu mali dönemdeki diğer yeni sürümler için, Splatoon 3 10,13 milyon adet sattı, Kirby and the Forgotten Land 3,4 milyon adet sattı ve Nintendo Switch Sports 8,61 milyon adet sattı. Mario Kart 8 Deluxe, bu süre zarfında 6,3 milyon birim satış daha ekleyerek absürt bir şekilde iyi satış yapmaya devam ediyor ve Animal Crossing New Horizons, genel çetelesine 2,9 milyon satış ekledi.

Nintendo, “birinci taraf yazılımın birim satışlarının Nintendo Switch’in piyasaya sürülmesinden bu yana görülen en yüksek seviyelerde devam ettiğini” ve Nintendo Switch Online gelirinin artarak dijital gelir kazançlarını yılda %21,5 artışla 2,3 milyar dolara yükseltmeye yardımcı olduğunu ekledi. yılda. Pazarlar için Amerika, toplam satışların %42,8’ini, Japonya %23,6’sını ve Avrupa, Nintendo’nun işinin %24,9’unu sağladı.

Burada tartışılan ürünler editörlerimiz tarafından bağımsız olarak seçilmiştir. Sitemizde öne çıkan herhangi bir şeyi satın alırsanız, GameSpot gelirden pay alabilir.oyun-1